Zahrada > Rostliny > Byliny > Ambrosia – zákeřná rostlina vyvolávající alergie
Ambrosia – zákeřná rostlina vyvolávající alergie
Jak ji poznáte
Ambrozka, Ambrozie černobýlová nebo Božíbyt – to všechno jsou jména, pod nimiž můžete hledat tuto zákeřnou bylinu. Patří mezi rostliny s bohatou produkcí pylu. Proteiny obsažené v pylových zrnech jsou nebezpečné alergeny. V oblasti původního výskytu se i přesto používá jako léčivá rostlina – zřejmě léčba šokem! Její původní domovinou jsou oblasti Severní Ameriky a jižní Kanady. Druhotně se rozšířila i do mnoha oblastí Evropy, Austrálie, přes Asii až na Nový Zéland. Zkrátka obsadila celý svět.
Popis: Lodyha je přímá, 20-150 cm vysoká, na lícní straně má listy tmavozelené, na rubu sivozelené. Kořen je kolovitý a sahá do značné hloubky. Samčí Ambrosie mohou obsahovat do 200 květů žluté barvy. Plodem je nažka světle hnědé barvy, trvale obalená listeny zákrovu, dlouhá do 4 mm. Na vrcholu je osten dlouhý do 2 mm. Pod ním je několik ostnatých výrůstků. Kvete od srpna do října. Rostlina slabě voní pelyňkem a obsahuje silice s obsahem terpentického uhlovodíků. Semena disponují jedním procentem oleje.
Proč si na ni dát pozor
Tato rostlina dokáže vyvolat silné záchvaty, projevující se slzením, silnými bolestmi hlavy a astmatickými záchvaty. Takto umí Ambrozie potrápit nejen alergiky, ale i naprosto zdravé lidi, což je alarmující! Pomalu se totiž začíná zakořeňovat a zabydlovat i v našich zahradách, jelikož často tvoří příměs nekvalitního krmiva pro ptáky, kteří ji pak trusem rozsévají všude kolem. Na Ambrózii reaguje 80% alergiků. Například v Austrálii už dostala pojmenování Astmatická rostlina.
Nebezpečná invaze
60 000 semen – tolik dokáže vyprodukovat každá rostlina za jediný rok! Na rozdíl od jiných byliny, umí semena Ambroziepřežít až 40 let, takže i po tak dlouhé době jsou schopná se v půdě uchytit a klíčit. Semínka se „zakousnou“ do vyhovující půdy velmi rychle, ostatně mohou si vybrat. Vítr je totiž roznáší až stovky kilometrů daleko a snadno se přenášejí i na autech, vlacích či podrážkách bot.
Velká inspirativní fotogalerie okrasných keřů
Když obsadí i vaši zahradu
Pakliže se Ambrosia usadila i na vaší okrasné zahradě, počítejte s tím, že pokud ji neodstraníte, od dubna do srpna s ní budete mít jen samé trápení. Mnozí si ji zaměňují s Aksamitníkem, ale pozor! Každá jiná rostlina roste kontinuálně, pouze Ambrózie si při velikosti asi 10-15 cm si udělá běžně zhruba měsíční přestávku. Neroste, pouze se posiluje. Tímto stavem hibernace nabírá síly reinkarnuje poškozené buňky.
Zaznamenáte-li výskyt tohoto zahradního záškodníka i na svém pozemku, jednejte rychle. Rostlinu třeba zcela zneškodnit. V žádném případě se však o to nepokoušejte holýma rukama. Již samotný dotek může vyvolat alergickou reakci kůže s nepříjemným až bolestivým svěděním, které se projeví zhruba po 20 minutách.
Tipy jak účinně odstranit Ambrózii:
1. Používejte vždy rukavice, nedotýkejte se rostliny holýma rukama.
2. Pokud je rostlina již v květu, použijte při její likvidaci ochrannou roušku.
3. Rostlinu musíte odstranit i s kořeny. Odtržení nebo zkosení rostliny by nemělo žádný význam, protože v srpnu začíná kvést bez ohledu na to, zda je seseknutá či v plné výšce.
4. Vytržené rostliny byste měli opatrně narovnávat do pytlů. Ty následně uzavřít a odstranit do odpadního kontejneru.
5. V žádném případě nepřidávejte Ambrozii do kompostu! Přesně toto prostředí by jí vytvořilo perfektní podmínky k hibernaci a následnému vypuštění semen.
Text: Lucie Sýkorová