Ambrosia

ambrosia-cernobylova-ambrosia-artemisiifolia-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Ambrozka, Ambrozie černobýlová nebo Božíbyt – to všechno jsou jména, pod nimiž můžete hledat tuto zákeřnou bylinu. Lodyha je přímá, 20-150 cm vysoká, na lícní straně má listy tmavozelené, na rubu sivozelené. Kořen je kolovitý a sahá do značné hloubky. Samčí Ambrosie mohou obsahovat do 200 květů žluté barvy. Plodem je nažka světle hnědé barvy, trvale obalená listeny zákrovu, dlouhá do 4 mm. Na vrcholu je osten dlouhý do 2 mm. Pod ním je několik ostnatých výrůstků. Kvete od srpna do října. Rostlina slabě voní pelyňkem a obsahuje silice s obsahem terpentického uhlovodíků. Patří mezi rostliny s bohatou produkcí pylu. Proteiny obsažené v pylových zrnech jsou nebezpečné alergeny. V oblasti původního výskytu se i přesto používá jako léčivá rostlina.

Botanický název Ambrosia
Kategorie Bylinky a léčivé rostliny
Čeleď Složnokvěté (hvězdnicovité)
Pěstování Rostlina vyprodukuje až 60 000 semen za jediný rok. Na rozdíl od jiných bylin, umí semena Ambrozie přežít až 40 let, takže i po tak dlouhé době jsou schopná se v půdě uchytit a klíčit. Pakliže se Ambrosia usadila i na vaší okrasné zahradě, počítejte s tím, že pokud ji neodstraníte, od dubna do srpna s ní budete mít jen samé trápení. Mnozí si ji zaměňují s Aksamitníkem, ale pozor! Každá jiná rostlina roste kontinuálně, pouze Ambrózie si při velikosti asi 10-15 cm si udělá běžně zhruba měsíční přestávku. Neroste, pouze se posiluje. Tímto stavem hibernace nabírá síly reinkarnuje poškozené buňky. Zaznamenáte-li výskyt tohoto zahradního záškodníka i na svém pozemku, jednejte rychle. Rostlinu třeba zcela zneškodnit. V žádném případě se však o to nepokoušejte holýma rukama. Již samotný dotek může vyvolat alergickou reakci kůže s nepříjemným až bolestivým svěděním, které se projeví zhruba po 20 minutách.
Zajímavosti Její původní domovinou jsou oblasti Severní Ameriky a jižní Kanady. Tato rostlina dokáže vyvolat silné záchvaty, projevující se slzením, silnými bolestmi hlavy a astmatickými záchvaty. Takto umí Ambrozie potrápit nejen alergiky, ale i naprosto zdravé lidi.
Zdroj http://www.magazinzahrada.cz/rostliny/ambrosia-zakerna-rostlina-vyvolavajici-alergie.html
4.4.2012 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist