Angelonie – krásná letnička do nádob, truhlíků i do zahrad

Angelonie mohou někomu připomínat květem hledíky nebo netykavky, popřípadě torenie nebo tořivky. Jedná se však o rostlinu nesoucí název Angelonia gardnerii. Tato spíše málo známá balkonová květina, která má své zástupce v mnoha barvách, se pyšní velkým množstvím květů na pouhé jedné rostlině. Chcete-li oživit svůj záhon, balkonové nádoby anebo terasu, angelonie může být vhodnou volbou.
angelonie-angelonia-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Velkou výhodou angelonií je, že snášejí velmi dobře plné slunce, jsou tedy vhodnými obyvateli pro naše letničkové balkonové truhlíky. Jak jsme již zmínili, květy angelonií svým tvarem připomínají květy hledíků anebo jiných jim podobných zahradních rostlin. Jsou složeny do hroznů, které mohou být jak v bílé, růžové, fialové barvě anebo také vícebarevné.

Zajímavý kultivar je ‚Adessa Blue Bicolor‘, která, jak její název sám napovídá, nese na svých květech hned dvě barvy, modrou a bílou. Celofialové květy, jimiž je velmi hojně poseta horní polovina rostlin, vám může nabídnout kultivar ‚Angelonia Serena Purple‘, kdo dává přednost něžné kráse bílé barvy, možná upřednostní kultivar ‚Angelonia Serena White‘, nebo ‚Angelonia Sungelonia White‘. Krásné růžové a velmi poutavě vyhlížející květy vám naopak nabídne kultivar ‚Angelonia Archangel‘.

Všechny angelonie vyžadují pro pěstování rašelinový substrát a přihnojování. Jsou to rostliny středně náročné na živiny a přesto, že jejich krása může zdobit naše terasy, balkony či záhony po dlouhou dobu, jejich přezimování se nedoporučuje. Je lepší na jaře zakoupit nové sazenice a ty pak pěstovat venku po celé léto. Dají se množit řízkováním a některé kultivary jsou úspěšné i při výsevu a následném pěstování ze semen.

K dalším přednostem těchto rostlin patří jejich výrazná vůně, díky níž vám angelonie nalákají do zahrad spousty motýlů. Pokud se tedy pro jejich pěstování rozhodnete, je zřejmé, že vaši zahradu či balkon přes léto ovládne nejen záplava krásných květů těch nejzářivějších barev, ale také příjemná vůně a jistě se dočkáte i vždy vítaných návštěv v podobě jemných motýlích křídel.

Text: Zuzana Bohdalová

25.6.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist