Zahrada > Vybavení zahrady > Architekt radí: Dřevěné prvky v zahradě
Architekt radí: Dřevěné prvky v zahradě
Přirozeností dřeva je, že neustále žije – pracuje. Přijímá vlhkost, po dešti vysychá, příjemně se prohřívá a díky své elasticitě přežívá i mrazy. Případné nedostatky nebo nepravidelnosti umocňují přirozený dojem a kromě nepravidelné struktury nás dřevo okouzluje i svými barvami a jejich proměnami.
Terasy
Betonové podklady teras nahrazuje stále častěji dřevo. Pro terasy se využívá v podobě podlahových prken s protiskluzovými drážkami, špalíkové dlažby nebo hotových dřevěných dlaždic či terasových dílců. Dřevo dodá terase zajímavý vzhled a díky své povaze je chůze po něm velmi příjemná a pohodlná. Využívají se nejen dřeva z domácích dřevin, ale také dřeva z dřevin exotických, jejichž obliba stále více stoupá. Exotická dřeva řadíme k tvrdším a odolnějším, zato však kvůli jejich importu dražším.
Původní odstín exotických dřevin po dvou až třech měsících mizí a získává zajímavou šedočernou patinu. I exotické dřevo je třeba udržovat olejovým nátěrem, který napomůže udržet pružnost. K nejvyužívanějším exotickým dřevům patří bangkirai, tatajuba, massaranduba a Ipe. Domácí dřeva jsou na tom s odolností vůči venkovním podmínkám hůře, lze ji ale zvýšit vhodnou volbou ochranných prostředků a nátěrů.
Dětská hřiště
Nejenom dospělí využívají zahradu k odpočinku. I dětem je třeba věnovat pozornost v podobě výběru vhodného herního prvku. Dětské herní prvky se dělí do několika kategorií podle věku dítěte. Nejmenším dětem vyhovují ty nejjednodušší herní prvky jako je třeba pískoviště, pro větší jsou tu různé prolézačky, houpačky, domky a skluzavky.
Kromě věkové kategorie dítěte vybíráme herní prvky také podle prostorových možností na zahradě. Například pro umístění pískoviště nám bude stačit prostor cca 2m2, budeme li ale pořizovat větší sestavu herních prvků obsahující např. houpačku, skluzavku a menší prolézačku, budeme potřebovat prostor velikosti nejméně 6 – 8m2. Herní prvky umísťujeme vždy tak, aby na ně bylo dobře vidět z domu a aby byly na osluněném místě, případně v mírném přistínění zelení. V případě herních prvků zejména pro ty menší děti musíme také myslet na dopadové plochy které musí by neměly být tvrdé a drsné, aby se dítě při pádu nezranilo. K těmto účelům slouží buď umělé dopadové plochy vyráběné specielně k těmto účelům nebo výsyp pískem či jemnou mulčovací kůrou, případně trávník.
Dělící stěny, treláže a pergoly
Dělící stěny mohou sloužit jako optický předěl zahrady od domu nebo hospodářského zákoutí. Tvoří je plné stěny nebo různě dekorativně upravené dřevěné mříže. Čím hustší je výplň z mříží, tím spíše se zástěna hodí k odclonění nechtěných pohledů a vytvoření intimních zákoutí. Řidší mřížové výplně se zase lépe hodí pro popínavé rostliny.
Dělící stěny se prodávají v několika typizovaných provedeních. Mohou být obdélníkového nebo čtvercového formátu, mohou být s horizontálním nebo šikmým uspořádání výplně s hranatým nebo zaobleným dílem v horní části. Lze je použít i pro stavbu pergol nebo jako jednotlivé zástěny.
Treláže jsou konstrukčně nejjednodušší ozdobné mříže které se připevňují na pevné plochy ( zdi domů, kůlen, zahradních domků ) a slouží jako opora pro popínavé rostliny. Tyto mříže nejsou určeny pro samostatné upevnění do porostu nebo mezi sloupky pergoly apod.
Pergoly patří k místům na zahradě, která lákají k odpočinku a posezení s rodinou či přáteli. Mezi nejoblíbenější typy pergol patří rohové pergoly vhodné k umístění do koutu zahrady a klasické obdelníkové, které jsou vhodné například k napojení na dům. Velikost pergoly by měla odpovídat počtu osob, která bude toto zákoutí využívat. Musí poskytovat dostatek prostoru pro všechny zúčastněné, pro zahradní nábytek a gril nebo ohniště. Pergoly lze vyrobit na míru nebo sestavit ze stavebnicového systému nabízejícího nekonečné varianty sestav. Umístění pergoly v zahradě by mělo být řešené již ve fázi projektu zahrady, aby měl zahradní architekt možnost pergolu vhodně začlenit do koncepce zahradních úprav. Pergoly mohou být zastřešené a poskytnou tak útočiště i za mírně nepříznivého počasí a mohou být doplněny o boční výplně z mříží, po kterých budou pnout popínavé rostliny.
Dřevěné dekorace do exteriéru
V zahradě můžeme dřevěné prvky využít s úspěchem jak pro praktické potřeby, tak i pro dekoraci. Dřevěné květinové truhlíky nám dozdobí terasu, balkon nebo okenní parapet. Na lemování rozhraní trávníku a záhonů lze použít dřevěné palisády, kterými můžeme také podepřít svah a předělit rozhraní s rovinou. Zahradní nábytek je nepostradatelnou součástí i sebemenší zahrádky. Přijímáme u něj hosty a trávíme chvíle odpočinku, proto bychom měli věnovat jeho výběru velkou pozornost.
Důležité je rozmyslet si jeho umístění na zahradě nebo na terase, rozsah sedací soupravy a možnost uložení zahradního nábytku na zimu. Ozdobou do zahrady může být třeba také kmen pokáceného starého stromu. Je přírodním okrasným prvkem a zároveň minibiotopem pro vítanou drobnou faunu v zahradě.
Zahradní domky
Tyto menší dřevěné stavby jsou neodmyslitelnou součástí každé větší zahrady. Slouží pro umístění nářadí, sekačky, případně i zahradního nábytku. Zahradní domek může být také propojený s dílnou, kterou jistě ocení všichni kutilové. Umístění zahradního domku je zapotřebí řešit již v době vytváření projektu zahrady.
Flora Bohemica s.r.o.
Autor: Ing. Barbora Nahodilová