Zahrada > Vybavení zahrady > Zahradní jezírka > Architekt radí: Koupací jezírko na vaší zahradě
Architekt radí: Koupací jezírko na vaší zahradě
Koupací jezírko se na první pohled neliší od běžného zahradního jezírka. Jeho konstrukce však zahrnuje i koupací zónu. Ozdobnou funkci plní libovolná silueta břehů, osázená vodními rostlinami. Ke koupání a plavání je vyhrazená koupací zóna, která musí být vždy dobře přístupná.
Pro koupací jezírka je vhodná plocha alespoň 40 m2 a alespoň na třetině této plochy je zapotřebí vytvořit hloubku 1,5 až 2 m. Koupací jezírka nemají pouze jednoúčelové využití jako například bazény. Jezírko přinese obohacení pro vaši zahradu během celého roku, je příjemné pozorovat pestrý a barevný život v jeho okolí.
Princip je takový, že obvykle nejhlubší centrální část bazénu je vyhrazená k plavání, na okrajích jsou vysázena společenstva vodních a pobřežních rostlin, která biologicky samočistí vodu. Případné nečistoty ze dna se filtrují a voda přichází opět do systému. Proces čištění vody je biologicko-mechanický, nepoužívají se zde žádné chemické prostředky, není zatěžováno životní prostředí.
Zážitek ze zahradního koupacího jezírka lze umocnit uvedením vody do pohybu pomocí atraktivních potůčků, vodopádů či fontán.Na druhou stranu mají bazény oproti koupacím jezírkům i některé praktické výhody. Koupací jezírko na rozdíl od bazénu nelze jednoduše přikrýt a ochránit před padajícím listím, posekané trávě a dalšími nečistotami. Koupání v koupacím jezírku bez dodatečného vyhřívání může být na jaře či na podzim zážitkem pro spíše otužilé plavce.
Před koupáním v koupacím jezírku je vhodné se vždy osprchovat a zamezit tak znečištění vody chemickými prostředky jakou jsou kosmetické přípravky nebo opalovací krémy.
Plánování a projekt jezírka
Abychom měli z jezírka radost a trávili u něj chvíle pohody, je zapotřebí aby nejen tvarem, typem a velikostí ideálně zapadlo do zahrady, ale aby bylo také funkční a nepříliš náročné na údržbu. Návrh i vybudování koupacího jezírka je záležitostí pro odbornou vyškolenou firmu, v žádném případě to není kutilská záležitost. Každé jezírko je svým způsobem originál a jen odborník je díky své praxi schopen navrhnout správně proporce jednotlivých zón jezírka, společně s osázením a filtrační technikou jezírka tak, aby opravdu fungovaly v jezírku přirozené samočisticí procesy. Před započetím výstavby jezírka informujte o svém záměru sousedy, ověřte si podmínky a požadavky obce a na stavebním úřadu, předejdete tím mnoha komplikacím.
První krokem při plánování jezírka je volba optimálního místa pro stavbu zahradního jezírka. Při hledání tohoto místa záleží na velikosti zahrady, celkovém stylu a konceptu.
V zásadě by se měly dodržovat následující pravidla:
• Plánovat vždy trochu velkoryseji, větší a hlubší jezírka mají stabilnější ekosystém a vyžadují méně péče než malé vodní nádrže, hloubka a velikost jezírka se volí dle účelu použití jezírka.
• Kromě velkého prostoru je pro jezírko nezbytný přívod elektřiny pro filtry a čerpadla nebo osvětlení.
• Ideální je místo s 5-7 hodinami denního svitu, přes poledne pokud možno zastíněné.
• Listnaté stromy by měly být vzdáleny od jezírka alespoň 5 m daleko, keře pak 2 m.
• Pokud je jezírko přímo u domu je zapotřebí věnovat zvýšenou pozornost izolaci, aby nedošlo k podmočení základů.
• V bezprostředním okolí jezírka je vhodné používat materiály s protiskluzovým povrchem. Lávky a mostky musí být kvalitně usazené, dostatečně stabilní a vybavené bezpečnostním madlem nebo zábradlím. Pozor na veškerou elektroinstalaci a použitá zařízení. Zapojení i opravy může provádět pouze odborník.
Dostatečný obsah kyslíku v jezírku je základní podmínkou pro udržení života a biologické rovnováhy ve vodě. Zvláště v horkých letních dnech, kdy teplota vody stoupá přes 20° C, je nutné sledovat kyslík a při jeho nedostatku zabezpečit jeho přísun. Kyslík se do vody dostane například pomocí potůčků nebo vodopádů. Pokud to nestačí, je možné přísun vzduchu a kyslíku zabezpečit speciálním kompresorem.
Pro stavbu koupacích jezírek je nutno používat pouze speciální folie, které jsou dostatečně odolné, vodotěsné a odolné mrazu. Většina jezírkových folií není odolná UV záření, a proto je třeba je zakrýt do hloubky cca 20 cm kameny. Běžně se dodávají folie v barvách hnědé, černé, zelené případně světlé. Folie tmavých barev vytváří dojem hlubší vody a přirozené barvy dna.
Pro koupací jezírka a jezírka velkých rozměrů je nejlépe použít kaučukové folie o síle 1,5mm. Tyto folie jsou dostatečně pružné a přizpůsobivé, i když neobsahují změkčovadla. Práce s nimi vyžadují praxi a jejich svařování je nutné přenechat odborníkům.
Filtrace pro koupací jezírka
Biologická rovnováha je velice křehká, i když máme jezírko postaveno dle všech pravidel a doporučení. Zejména v horkých letních dnech může dojít k přemnožení řas a sinic. K udržení čisté vody v jezírku a zachování celkové biologické rovnováhy slouží filtrační systémy. Bez filtrace se určitě neobejdete i v případě, že jste jezírko založili za účelem chovu ryb, neboť jezírková filtrace vám odstraní z vody pevné částice a odeberou z vody živiny (potravu pro řasy a sinice). K udržení biologické rovnováhy a čisté vody pomáhá také skimmer a gula – spodní sání. Hladinový odsavač – skimmer slouží k odstranění nečistot plovoucích na hladině (listí, tráva, prach nebo pyl).
Voda z hladiny je do skimmeru nasávána vírem způsobeným čerpadlem. Nečistoty jsou pak zachyceny ve filtračním koši. Pomocí guly jsou nečistoty ze dna odváděny potrubím do šachty mimo nádrž, voda je pak přehnána filtrem.
Flora Bohemica s.r.o.
Autor: Ing. Barbora Nahodilová