Architekt radí: Nejčastější choroby a škůdci okrasných rostlin ve vaší zahradě

Abychom se mohli těšit z krásy a dobré prosperity rostlin, je čas od času zapotřebí zasáhnout proti nechtěným škůdcům nebo chorobám rostlin. Pro zajištění dobrého zdraví rostlin nemáme k dispozici pouze chemické postřiky, je důležité snažit se chorobám a škůdcům předcházet.
pravidelne-udzovane-travniky-ohrozuji-ruzne-choroby-a-skudci-1100x618.jpg Zdroj: Lucie Peukertová

Počátek boje proti škůdcům a chorobám je už při výběru a nákupu rostlinného materiálu. Už v této fázi je důležité vybrat si zdravého a silného jedince. Při nákupu rostlin je dobré vyvarovat se těm druhům, které jsou náchylné na určité choroby nebo které bývají často napadány určitým škůdcem. Mezi tyto rostliny můžeme zařadit například japonské javory trpící houbovou chorobou v dřevitých částech, bukykatalpy, které velmi často trpí na padlí (bílé povlaky na listech), růževrby které často napadají mšice a podobně. Zkrátka pokud nechceme na své zahradě často zasahovat a používat chemické přípravky, je dobré poradit se s odborníky při výběru rostlin a zvolit takové rostliny, které nejsou v tomto směru příliš problematické. Dalším krokem prevence je výběr správného místa pro výsadbu – tedy ideálního stanoviště, kde se bude rostlině dobře dařit dle svých individuálních požadavků. Následná povýsadbová péče, pravidelná zálivka, hnojení a občasná kontrola také napomůžou k vypěstování zdravého a tím i odolnějšího jedince. Pokud se ale i přes tyto preventivní kroky objeví na zahradě nějaké choroby či škůdci, nezbyde než provést urychlený zásah.

Nejčastější škůdci: Proti škůdcům provádíme postřik při jejich prvním výskytu a v ochraně pokračujeme po celou dobu jejich výskytu. Vždy je třeba dodržovat doporučení z příbalových letáků jednotlivých přípravků.

Mšice – Mezi nejčastěji se vyskytující škůdce na zahradě patří bezpochyby mšice. Napadají téměř všechny druhy rostlin, rychle se množí a mohou být přenašečem různých chorob. Často se objevují na růžích, vrbách, jehličnanech, nebo ovocných dřevinách. Poškozují rostliny sáním a boj s nimi není jednoduchý, neboť časem se stávají vůči chemickým postřikům imunní. Mají nejčastěji zelenou nebo černou barvu. Můžeme se jich zbavit pomocí žlutých lepových desek, které rozvěsíme na napadené rostliny. Nebo můžeme použít opakovaný postřik napadených rostlin přípravky jako jsou například Mospilan, Pirimor  nebo Calypso.Z ekologických přípravků dobře poslouží Oleoekol ( řepkový olej ), který mšice v podstatě zadusí.

Hlemýždi a šneci – Dalšími obtížně hubitelnými škůdci jsou hlemýždi a šneci. I když se to nezdá, dokáží v zahradě udělat velké škody. Okousávají klíčky, stonky, lodyhy, plody, hlízy, dužnaté kořeny, listy a mohou způsobit až holožír. Rádi si pochutnávají zejména na trvalkách (na bohyškách, kopretinách, astrách a podobně ) Obranou proti nim je ruční sběr nebo použití granulovaného přípravku Vanish ( pozor na domácí mazlíčky a děti !).

Třásněnky – Drobný hnědý hmyz který řádí nejčastěji na růžíchrhododendronech, U rhododendronů sají na spodní straně listů, vrchní strana listů je skvrnitá, spodní stran je rezavá a okraje listů se stáčí směrem dolů. Suché počasí podporuje šíření třásněnek. Na růžích se třásněnky projevují černáním korunních lístků, květy a listy jsou znetvořené a skvrnité. Při jejich výskytu použijeme přípravek Mospilan.

Lalokonosec – Závažný škůdce stálezelených keřů, zejména rhododendronů, azalekbobkovišní. Dospělci – brouci vykusují na okrajích listu charakteritické nepravidelné otvory a dokáží tak při přemnožení způsobit až holožír. Na listech se vyskytují až večer po setmění. Larvy těchto brouků se líhnou pod zemí a škodí žírem na kořenech. Larvy přezimují v půdě, na jaře se zakuklí a od konce května se z nich líhnou brouci. V boji proti larvám pomohou užitečná dravá háďátka, která se přidávají do konve s vodou  jakmile teplota půdy dosáhne 12 °C, zalije se touto směsí půda okolo napadené rostliny  Ošetření by se mělo provádět na jaře a na podzim a následující rok by se měl postup zopakovat. Dospělce lalokonosce sbíráme za šera z listů.

Puklice a štítenky – Povrch těla mají krytý tvrdým štítkem a připomínají tak hrbolky kůry. Sají na listech, řapících i stoncích. Jsou červenohnědě zbarvené a několik milimetrů velké. Produkují medovici a listy jsou proto lepkavé.  Ošetřujeme je  přípravky: Calypso, Mospilan, PukliStop nebo Talstar.

Nejčastější choroby: Postřiky proti chorobám provádíme oproti postřiku proti škůdcům nejlépe ještě před jejich typickou dobou výskytu, tedy preventivně. I tady platí, že je třeba vždy dodržovat doporučení z příbalových letáků jednotlivých přípravků.

Černá skvrnitost růží – Jde o houbovou chorobu která způsobuje na horní straně listů růží černohnědé, paprsčité skvrny. Skvrny postupně splývají a listy opadávají. Proti této chorobě neexistují zcela rezistentní (odolné) odrůdy a i chemický zásah nemusí být vždy zcela účinný. Postřiky provádíme při zjištění prvního výskytu, ale u náchylných odrůd růží je vhodné ošetřovat rostliny preventivně, ještě před objevením příznaků choroby. Obecně proti houbovým chorobám provádíme preventivní ošetření od začátku června do konce září.  Pro postřik doporučujeme přípravky: Baycor, Discus nebo Dithane.

Padlí  – Další zástupce často rozšířených houbových chorob. Projevuje se bílými moučnatými povlaky na horní straně listů. Největší výskyt této choroby se objevuje v měsíci srpnu. Objevuje se často u růží, buků, katalp nebo ptačího zobu. Nejlépe je předcházet výskytu povlaků včasným preventivním postřikem již od konce května nebo začátku června fungicidem Baycor, Discus nebo Dithane. Ale zásah lze provést i při prvním výskytu těchto bělavých povlaků.

Rzi – V posledních několika letech se na hrušních hojně vyskytuje choroba nazývaná Rez hrušňová. Napadá zejména listy, ale může se vyskytovat i na letorostech, případně i na plodech. Nárůst výskytu této choroby je způsoben rozšířením výsadby jalovců, na kterých rez přezimuje. Jedná se o dvoubytnou rez, což znamená, že se vyskytuje na dvou hostitelích: na jalovcíchna hrušních. Spory této houby se přenášejí z jalovců na hrušně větrem na vzdálenost až několika stovek metrů. Rzi se dále často objevují na borovicích, kalinách či růžích. Na vrchní straně listů se objeví drobnější žluté skvrny a na spodní straně listů se v místě těchto skvrn tvoří polštářky (kupky), které jsou nejprve žluté a na podzim zčernají. K ochrannému postřiku proti rzím používáme přípravky: Baycor , Discus nebo Dithane či  Neotec.

Flora Bohemica s.r.o.
Autor: Ing. Julie Reicheltová

16.7.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist