Architekt radí: Péče o zahradu v průběhu roku

Zahrada potřebuje péči v každém ročním období. Díky pravidelné péči vynikne v zahradě každý detail a odvděčí se vám svou krásou.

Architekt radí: Péče o zahradu v průběhu roku
Architekt radí: Péče o zahradu v průběhu roku (Zdroj: shutterstock.com)

Jaro

V brzké jarní době dokončujeme ty práce, které jsme nedokončili přes zimu. Dokončíme řezy jádrovin a zmlazení keřových skupin, seřežeme živé ploty a začneme s jarním sestřihem růží. Abychom se v létě dočkali krásných květů na dlouhých stoncích, zastřihujeme pečlivě loňské zdřevnatělé větve a odstraňujeme odumřelé části rostlin. Na každé zdravé větvi ponecháme dvě až tři očka, ze kterých se postupně vyvinou nové letorosty.  Popínavým růží odstraníme pouze poškozené a nemocné větve a staré výhony, mladé hlavní výhony ponecháme. Ze záhonů vyhrabeme mech a zetlelé listí, odstraníme plevele, záhony mělce prokypříme a do půdy zapracujeme hnojivo. Provedeme řez okrasných keřů kvetoucích v létě ( např. komule, ořechokřídlec, netvařec, letní tavolníky, trojpuk, kručinka, mochna a třezalka). Pokud jsme měli v předchozích letech problémy se škůdci a chorobami, začneme s postřikem ovocných stromů, jako jsou jabloně a hrušně. Trávník oživíme vertikutací, přihnojením jarním hnojivem a začneme s jeho pravidelnou sečí. Jakmile se vyskytnou plevele v trávníku, provedeme postřik proti těmto dvouděložným plevelům. Máme- li na zahradě jezírko, vyčistíme ho od spadaného listí a připravíme filtrační technologii na sezónu. Podle počasí a nutnosti zavlažování spustíme během jara automatický závlahový systém.

Léto

V letních měsících pravidelně zahradu zaléváme, trávník pravidelně sečeme jednou týdně a zhruba jedenkrát za dva měsíce ho přihnojíme. Keře kvetoucí z jara po odkvětu ostříháme, jedná se například o zlatý déšť, pustoryl, kolkvícii, šeřík, kdoulovec, zákulu, vajgélie, na jaře kvetoucí tavolníky  a jiné. Záhony pravidelně zbavujeme plevele a dozdobíme výsadbou letniček. Při výskytu škůdců nebo chorob na rostlinách ihned zasáhneme vhodnými přípravky. Pro obnovu povrchu záhonů můžeme doplnit mulčovací kůru nebo dosypat kačírek. Ovocné dřeviny ze sorty peckovin řežeme vždy až po odplození.

Podzim

Podzim je ideálním obdobím pro zahradnické práce .V tomto období se sice zahrada pomalu chystá ke spánku, ale vy byste zaspat rozhodně neměli! Je před vámi spousta práce. V době, kdy končí léto a pomalu začíná podzim, je ideální doba pro výsadbu a přesazování jehličnanů a stálezelených listnatých dřevin. I cibuloviny vysazujte hned po konci léta, pokud chcete mít další rok krásně rozkvetlou jarní zahradu. Nezapomínejte ani na zastřihování a vysazování trvalek a dřevin, odstraňování posklizňových zbytků a  případně přihnojení záhonů. Trávník je dobré kromě pravidelné seče také přihnojit hnojivem s obsahem draslíku, který  napomáhá úspěšnému přezimování. Říjen je měsícem hojnosti – sklízí se ovoce, hrozny, ořechy a zelenina, které vám zaplní sklepy a spíže. V tomto období byste měli rovněž zazimovat ovocné dřeviny, skleníky a pařeniště, zlikvidovat zahradní odpad, vysadit okrasné a ovocné dřeviny a postarat se náležitě o dřeviny. Keře citlivé na mráz je třeba  na zimu přihrnout borkou či rašelinou (případně zabalit do bílé zimovací textilie ) a zakrýt chvojím. Do této skupiny patří například azalkyrododendrony – zejména první 2 roky po výsadbě, ibišek, hortenzie, magnólie, růže, bobkovišně, ořechoplodec a  dřevité pivoňky . Automatické závlahové systémy se na zimu vypouštějí, aby zbytková voda v trubním vedení nezpůsobila popraskání materiálů.

Zima

Na přelomu podzimuzimy rostliny přestávají růst a uchylují se k hlubokému odpočinku. Během zimního období je ten správný čas pro oslovení zahradního architekta a naplánování zahradních úprav nebo zhotovení projektů pro novou zahradu. Máme li už zahradu založenou, nezapomeneme v době sněhových nadílek z jehličnanů a stálezelených keřů pravidelně sníh očišťovat, aby nedošlo pod tíhou sněhu k jejich poškození. V případě že chceme na zahradě pokácet vzrostlý strom, je tato mimovegetační doba jedinou možnou variantou.Jakmile pominou mrazy a sníh roztaje, můžeme se pustit do řezu ovocných stromů –  jabloní a hrušní. I další stromykeře můžeme za příznivého bezmrazého počasí prosvětlit průklestem. Můžeme zmladit i listnaté živé ploty jako např. ptačí zob. Zeleninové záhony na konci zimy urovnáváme a připravujeme pro přímé výsevy. Nejranější sadbu vyséváme pod fólie nebo do pařenišť. V březnu vysazujeme některé cibuloviny a hlízy kvetoucí v létě (lilie, jiřiny, sasanky,…).

Flora Bohemica s.r.o.
Autor: Ing. Julie Reicheltová
Projektant: Ing. Kristina Kolářská
www.stylovezahrady.cz

Publikováno: 17.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pomoci stromům překonat náročné období sucha?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Měli bychom vědět, jak se zalévají mladé, z podzimu nebo z jara vysazené stromy a jak zalévat stromy již pevně zakořeněné nebo dokonce stromy staré.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy je velmi důležitá, obzvlášť proto, aby neohrožovaly okolí.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy

Sázení stromů do krajiny

Se zkušenou krajinářskou si budeme povídat o tom co a kam sázet, a proč.

Jak si doma vyrobit svůj strom života?

Jak vypadají a k čemu slouží stromy života? Strom života je dekorace, připomínající strom, jímž se znázorňují příbuzenské vztahy mezi rodinami.

Fejchoa

Fejchoa

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.