Architekt radí: Pestrost živých plotů

Živé ploty představují jeden ze stěžejních prvků na zahradě. Potřebujeme clonit pohledy zvenčí, vytvořit jednotné zelené pozadí pro barevné výsadby, nízký zelený lem či naopak rozehrát několikametrovou plejádu květů v jedné či více barvách? Potom jsou tady živé ploty se všemi svými nespornými klady.

Architekt radí: Pestrost živých plotů
Architekt radí: Pestrost živých plotů (Zdroj: shutterstock.com)

Když potřebujeme řešit živý plot, základem je volba vhodného druhu. Podíváme-li se na sortiment dřevin, pěstovaných pro živé ploty, je opravdu z čeho vybírat. Na začátek si musíme však říct, co od živého plotu očekáváme. Zde jsme pro vás vybrali několik základních skupin živých plotů dle použitých rostlinných druhů.

Jehličnaté živé ploty

Jehličnaté živé ploty se uplatní všude tam, kde je potřeba vytvořit celovegetačně neměnný prvek. Tyto živé ploty většinou pravidelně tvarujeme, abychom dosáhli požadované výšky (nejčastěji okolo 2 m), ale také aby rostly rovnoměrně co do šířky a nezabíraly zbytečně místo. Nejpoužívanější skupinu dřevin pro tento účel tvoří rody zerav (Thuja) a cypřišek (Chamaecyparis). Kromě běžných zelených jsou oblíbené i stříbrné a zlaté kultivary. Zlaté kultivary se však doporučuje používat v omezeném množství (na živé ploty je lépe se jim zcela vyvarovat), protože jsou poměrně choulostivé k mrazům a pravděpodobnost, že živý plot vydrží dlouhá léta je tak výrazně snížena.

V posledních letech vešel v oblibu mezirodový kříženec exotického cypřiše (Cupressus) a výše zmíněného cypřišku (Chamaecyparis) cypřišovec Leylandův (xCupressocyparis leylandii). Vyniká velmi bujným růstem a jemným vzhledem, díky kterému předčí zeravy i cypřišky. Na živý plot je však použitelný pouze tehdy, máme-li dostatek místa do šířky a pokud nepožadujeme finální výšku 2 m, na kterou jej rozhodně nevytvarujeme. Při výběru z jehličnatých druhů pro živý plot se ještě stále občas objevuje tendence volit smrk (Picea). Doporučujeme se této variantě vyhnout. Smrk není dřevina vhodná na živé ploty, protože špatně snáší tvarování, které výrazně snižuje jeho vitalitu. Často pak zevnitř prosychá, což snižuje i jeho clonící schopnost a celkově působí nevzhledně. Podobně nevhodná je i občas požadovaná borovice (Pinus).

Tvarované listnaté živé ploty

Listnaté živé ploty mají přirozenější vzhled než jehličnaté. Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že jejich vzhled není tak stabilní vzhledem k tomu, že listy na podzim opadají, ale pokud budeme důsledně tvarovat, časem docílíme husté zelené stěny, která bude i mimo vegetační období jen omezeně průhledná. Co se týče tvarovaných živých plotů, ze sortimentu se pro tyto účely nejlépe hodí keřové formy listnatých stromů, které lze velmi dobře tvarovat a udržet je v potřebných rozměrech. Naprostou jedničkou je v tomto ohledu habr (Carpinus), který rychle roste, dobře se dá tvarovat a jeho vzhled je i v případě přísného pravoúhlého tvaru velmi přirozený. Aby dobře prosperoval musíme mu však dopřát spíše polostinné stanoviště.

Podobně efektní je i živý plotbuku (Fagus), který je ale o něco choulostivější a také roste pomaleji. Z opadavých keřů jsou pro tvarované živé ploty nejvhodnější svída, dřín (rod Cornus), zlatice prostředí (Forsythia x intermedia), která navíc v předjaří nabídne záplavu žlutých květů, či dřišťál Thunbergův (Berberis thunbergii) a to především jeho efektní červenolistý kultivar ‚Atropurpurea‘. Dřišťál má však jednu vlastnost, která může být do jisté míry nevýhodou nebo naopak výhodou. Jedná se o trnitý keř, takže není vhodné jeho použití do zahrad, kde jsou malé děti nebo zvířata. V některých případech je však trnitost naopak žádoucí např. když potřebujeme, aby živý plot zvýšil zabezpečení objektu (průmyslové areály atd.).

Architekt radí: Pestrost živých plotů
Architekt radí: Pestrost živých plotů
Architekt radí: Pestrost živých plotů
Architekt radí: Pestrost živých plotů
Architekt radí: Pestrost živých plotů
Architekt radí: Pestrost živých plotů

I mezi listnatými druhy, vhodnými pro tvarované živé ploty existují druhy stálezelené, které zůstávají stejné po celý rok. Takovým typickým příkladem je ptačí zob obecný v kultivaru (Ligustrum ovalifolium). Rychlý růst, snadné tvarování a stálezelený vzhled z něj udělaly vůbec nejpoužívanější listnatý druh pro živé ploty. Kromě použití v zahradách se uplatní i jako zelený lem komunikací. Jeho vzhled je však poměrně tvrdý, proto je třeba v zahradě vždy zvážit, zda by se na dané místo nedal použít jiný listnatý druh. Ze stálezelených druhů je občas na živý plot požadována střemcha vavřínová (bobkovišeň) (Prunus laurocerasus). Zde je na místě říci, že ač se to nezdá, jedná se o poměrně nevhodný druh pro živý plot. Bobkovišeň totiž snadno namrzá, což obvykle na jaře znamená nutnost hlubokého řezu. Ten rostlině sice pomůže, aby obrazila, ale živý plot se tak zakrátí až o polovinu (a to i v případě starších rostlin), což znamená snížení jeho funkce. Každoročně na jaře se tak potýkáme s napůl uschlým živým plotem, kterému po zakrácení poměrně dlouho trvá než dosáhne původní výšky.

Mezi stálezelenými druhy nelze nezmínit všeobecně známý a oblíbený zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens). Je to dřevina, která tvarování snáší vůbec nejlépe ze všech, což představuje široké spektrum využití pro různé geometrické i jiné tvary. Proto je oblíbený již od dob renesančních a barokních zahrad. Roste však poměrně pomalu, proto co se týče živých plotů je vhodný spíše jako nízký lem cest či záhonů. Tyto lemy jsou občas používány např. v zahradách anglického typu jako obroubení zeleninových záhonů.

Volně rostoucí listnaté živé ploty

Poslední skupinu tvoří živé ploty, u kterých požadujeme co možná nejpřirozenější vzhled a důležité je i kvetení. Všechny vhodné druhy dřevin totiž kromě příjemné zelené plochy nabídnou v určité části vegetační doby také záplavu květů. Navíc nám odpadá striktní pravidelné tvarování, které omezíme jen na občasný zástřih příliš dlouhých výhonů, které dřeviny zbytečně vysilují nebo brání v provozu. Nejrozšířenější skupinou rostlin pro volně rostoucí živé ploty je rod tavolník (Spiraea). Tavolník popelavý (Spiraea x cinerea ‚Greifsheim‘) a  tavolník van Houtteův (Spiraea vanhouttei) jsou druhy nejběžněji používané pro vyšší živé ploty (1,5-2,5 m), do šířky je třeba počítat s prostorem cca 2 m. Oba přinesou záplavu malých čistě bílých kvítků v květnu. Pro nízké lemy a obruby se naproti tomu hodí temně růžově kvetoucí tavolník nízký (Spiraea x bumalda ‚Anthony Waterer‘), který kvete od července až do září nebo světle růžově kvetoucí tavolník japonský kult. (Spiraea japonica ‚Little Princess‘), který vykvétá na přelomu června a července. Z dalších vhodných druhů jsou to např. bíle kvetoucí trojpuk drsný (Deutzia scabra) pro živé ploty o výšce 2-2,5 m, trojpuk něžný (Deutzia gracilis), pro nízké obruby (80 cm), meruzalka krvavá kult. (Ribes sanguineum ‚King Edward VII‘) (2 m) nebo různé druhy pustorylů (Philadelphus) od 1,5 – 3 m výšky podle druhu.

Ať už jsou živé ploty jehličnaté či listnaté, kvetoucí či nekvetoucí, jedno mají společné, svojí stavbou, velikostí a strukturou nám poskytují cennou intimitu pro naše příjemné chvíle na zahradě jako je grilování, posezení u kávy či jiné aktivity. Díky přirozenému vzhledu zelené hmoty (a to i v případě tvarovaných živých plotů) vytvářejí na rozdíl od cihlových či kamenných zdí pocit pobytu v přírodě. Proto je jejich úloha v zahradě opravdu nezastupitelná.

Flora Bohemica, s.r.o.
Autor: Ing. Jiří Baroch
www.stylovezahrady.cz

Publikováno: 25.10.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Živý plot z Cesmíny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Živý plot z Cesmíny

Jaké dřeviny vybrat do živého plotu

Ing. Pavel Kafka předvede jaké rostliny jsou vhodné do živého plotu a na jaké skupiny se dělí

Živé ploty

Jak se starat o živé ploty?

Původní dřeviny do živých plotů

Živé ploty jsou nejen krásným doplňkem domu ale také velmi praktickou částí pro ochranu soukromí.

Nůžky na živé ploty

Nůžky na živé ploty

Jak si vypěstovat jedlý živý plot?

Živé ploty jsou velmi praktické, protože pomáhají ohraničit náš pozemek, odrazují zvířata, aby k nám pronikala a jsou i dekorativní.

ČTĚTE DÁLE

Nenápadný škůdce trávníku se umí přizpůsobit
Nenápadný škůdce trávníku se umí přizpůsobit

Úpravy zahrady

Zdravý trávník je chloubou každé zahrady, ale aby tomu tak skutečně bylo, musíme ho chránit před urputnými nepřáteli z říše plevelů.

Tip pro vaši skalku: Čím ji osázet, aby krásně kvetla a voněla?
Tip pro vaši skalku: Čím ji osázet, aby krásně kvetla a voněla?

Úpravy zahrady

Skalničky, a to především rozchodník nachový a kamčatský, jsou chloubou každé zahrady. Vypěstujte si je proto i vy. Není to náročné. Řekneme vám jak na to.

Leucothoé, mystická postava z řeckých bájí i dekorativní dřevina
Leucothoé, mystická postava z řeckých bájí i dekorativní dřevina

Úpravy zahrady

Mezi dekorativní dřeviny zařadíme i leucothoe, rostlinu ve všech ohledech zajímavou a krásnou. S nástupem podzimu rozehrává tato rostlina barevné představení.

Péče o luční porosty před zimním obdobím
Péče o luční porosty před zimním obdobím

Úpravy zahrady

Každý travnatý porost vyžaduje celoroční péči, a to i louka na podzim, když už zelená hmota narostla jen málo. Jak ji udržet v dobrém stavu?

Jak vyřešit parkování aut na svém pozemku
Jak vyřešit parkování aut na svém pozemku

Úpravy zahrady

Možnosti parkování v dnešní době, kdy na domácnost připadají minimálně dvě auta, patří při zařizování domu k nejdůležitějším otázkám. Pokud chcete mít své auto uložené v bezpečí za plotem, přečtěte si, jak elegantně realizovat příjezdové cesty a parkovací místa na pozemku.

Péče o trávník před zimním odpočinkem
Péče o trávník před zimním odpočinkem

Úpravy zahrady

Jakou péči potřebuje trávník na podzim? Přichází čas na důkladnou péči a přípravu před zimou, kdy starost o něj není třeba. Co vše vás na podzim čeká?

Seznamte se s bioswale, zaujme vás svými pozitivy na okolní prostředí
Seznamte se s bioswale, zaujme vás svými pozitivy na okolní prostředí

Úpravy zahrady

Bioswale je umělý mokřad, který se nejčastěji staví k shromažďování povrchově odtékající vody. Seznamte se s pojmem u nás stále ještě poměrně neznámým.

Péče o trávník na jaře začíná vertikutací
Péče o trávník na jaře začíná vertikutací

Úpravy zahrady

Jarní péče o trávník dopomůže ke svěžímu zelenému koberci,který je snem každého zahrádkáře. Jak tedy trávník neustále udržovat v dobré kondici?

Co dělat, aby pokládka trávníku byla zábava
Co dělat, aby pokládka trávníku byla zábava

Úpravy zahrady

Pokládka trávníku, v tomto případě umělého, není nic, co byste nezvládli sami. V následujícím textu si popíšeme, jak na to.

Nemáte zahrádku? Osázejte si terasu!
Nemáte zahrádku? Osázejte si terasu!

Úpravy zahrady

Víte, kde se dá odpočívat za slunných dnů? Třeba na terase. Zvlášť, pokud jsou na terase i rostliny, které vytvoří harmonický kout ve dne i večer.

Živý plot
Živý plot

Úpravy zahrady

Živý plot nemusí být jen zástěnou před nežádoucími zraky zvědavců, může oddělovat jednotlivé části zahrady, ale být i pěknou dekorací.

Péče o trávník na jaře začíná vertikutací
Péče o trávník na jaře začíná vertikutací

Úpravy zahrady

Jarní péče o trávník dopomůže ke svěžímu zelenému koberci,který je snem každého zahrádkáře. Jak tedy trávník neustále udržovat v dobré kondici?

Tamaryšek – keř pro neformální živé ploty
Tamaryšek – keř pro neformální živé ploty

Úpravy zahrady

Kromě dřišťálu, kaliny, zlatice, meruzalky a růží patří k nejvděčnějším keřům vhodným do přírodních (neformálních) živých plotů tamaryšek. Je pravdou, že na pozemku často živý plot už zdědíte a nemáte příliš velkou možnost výběru. Ovšem máte-li možnost vytvořit si vlastní přírodní živý plot, neměl by v něm tamaryšek se svou záplavou růžových převisů větví obalených malými růžovými květy chybět.

Nastartujte trávník pro novou sezónu
Nastartujte trávník pro novou sezónu

Úpravy zahrady

Jaro je nejen novou sezónou pro zahrádkáře a zahradníky, ale rovněž pro ty, kteří mají kolem svého domu třeba jen trávník. I o ten je třeba se pečlivě starat, aby vypadal zdravě a udržovaně. Brzy nastane čas s touto činností opět začít.

Vertikutace pro perfektní kondici trávníku
Vertikutace pro perfektní kondici trávníku

Úpravy zahrady

Naše klimatické podmínky trávníku příliš nepřejí. Přeci jenom zimní holomrazy a horké suché léto trávníku opravdu nepřejí. V porovnání s britskými zahradníky, kde vypadá perfektně i ten nejméně udržovaný trávník, máme opravdu co dohánět. Pro trávník je důležitá pravidelná zálivka a výživa. Obrovskou práci odvede také již zmiňovaná vertikutace. Tu provádíme nejlépe dvakrát ročně, tedy na jaře i na podzim. Jarní vertikutace má za úkol trávník doslova nastartovat a připravit na celou sezonu.

Únor v okrasné zahradě
Únor v okrasné zahradě

Úpravy zahrady

Únor by se dal nazvat měsícem řezu. Stříhání a řez bobulovin a jádrovin je právě na pořadu dne, či spíše měsíce. Pod sněhem se pilně připravuje jaro na svůj nástup. Pokud nemrzne, můžeme se pustit do omlazování stálezelených listnatých dřevin a živých plotů. Naopak, vládnou-li hluboké mrazy, vyhýbáme se vstupu na trávníkové plochy.

Jak si poradit se zanedbaným pozemkem
Jak si poradit se zanedbaným pozemkem

Úpravy zahrady

Možná jste zdědili nebo koupili dlouhodobě zanedbaný pozemek, se kterým si nevíte rady, ale věřte, že i z něj se dá postupně vytvořit zajímavá zahrada. K této problematice se ovšem musí přistupovat zcela individuálně, protože stupeň zanedbání se může v mnoha ohledech lišit. Pojďme se společně podívat na to, jak dostat znovu do kondice zanedbané ovocné stromy nebo třeba několik let nesečený trávník.

Beton blíže k přírodě
Beton blíže k přírodě

Úpravy zahrady

Kdysi šedivý, či neuměle obarvený, masivní, studený, často braný jen jako nutné zlo. Ale dnes?!

Kdy a jak ideálně upravit živý plot? Poradíme vám jak na to!
Kdy a jak ideálně upravit živý plot? Poradíme vám jak na to!

Úpravy zahrady

Soukromí, ničím nerušený klid a příjemný pohled bez toho, aniž by se každý, kdo jde kolem, podíval k vám na zahradu, takhle se dá popsat luxus živého plotu. Živý plot zároveň nabízí komfort v podobě stínu. Na rozdíl od klasického plotu je o něj potřeba pečovat. Jak?

4 zásady, jak udržet živý plot krásně hustý
4 zásady, jak udržet živý plot krásně hustý

Úpravy zahrady

Vizitkou dobrého zahrádkáře je hustý, dokonale zelený a jako podle pravítka zastřižený živý plot. Jen takový je zárukou naprostého soukromí a poskytuje tu nejlepší protihlukovou clonu. Dopracovat se k dokonalosti lze jen pravidelnou péčí a zastřihováním. Poradíme, jak na to.

Nevíte si rady se založením trávníku?
Nevíte si rady se založením trávníku?

Úpravy zahrady

Jaro je v plném proudu a s ním i práce na zahradě. A právě jaro je ideální čas k založení trávníku. Co je k tomu potřeba, jak na to i co dělat, aby váš travní koberec byl přímo výstavní?

Výhody a nedostatky různých typů trávníku
Výhody a nedostatky různých typů trávníku

Úpravy zahrady

Ke každému domu patří trávník. Je ale skutečně ideálem nízce střižený, hustý zelený koberec? Pomineme-li, že se jedná o plochu, která je naprosto bez života, pak bychom si měli uvědomit, že jde o nejdražší a na údržbu nejnáročnější část zahrady. Nechcete zkusit trávník trochu jinak?

Jak si poradit s rohy a ohraničením v zahradách
Jak si poradit s rohy a ohraničením v zahradách

Úpravy zahrady

Zahrada není je trávník, nebo jen záhony. Skládá se z obojího a tyto plochy je třeba od sebe nějak oddělit. Každému zahrádkáři vyhovuje jiný způsob a my vám teď ukážeme, jaké máte možnosti.

Skalničky kvetoucí na jaře – znáte je?
Skalničky kvetoucí na jaře – znáte je?

Úpravy zahrady

Každý, kdo má na své zahradě skalku, dobře ví, že rozkvetlá skalka je přímo přehlídkou jarní krásy. Je-li jí věnována dostatečná péče a je-li zajímavě osázená, zaslouží se i na malé ploše doslova o veliký zážitek.

Schody v zahradě – věčné téma
Schody v zahradě – věčné téma

Úpravy zahrady

Zahrada ve svahu se bez schodiště obejde jen těžko. Lze ho zbudovat z různých materiálů, vždy je ale třeba mít na paměti, že by měl odpovídat stylu zahrady.

Nápady pro zeleninovou zahradu
Nápady pro zeleninovou zahradu

Úpravy zahrady

Vždycky se dá něco zlepšit, což platí na užitkové zahradě dvojnásob. Některé zahradní úpravy vám mohou dokonce pomoci při následné údržbě, takže bude práce mnohem efektivnější a vás bude mnohem více bavit. Zapomeňte na to, že je zeleninová zahrada jenom užitková. Po menších úpravách může být zajímavá, takže bude škoda ji pohledově oddělovat od okrasné zahrady. Inspirujte se nápady z jiných zahrad.

Jak založit živý plot a jak o něj pečovat?
Jak založit živý plot a jak o něj pečovat?

Úpravy zahrady

Živý plot je oblíbeným způsobem zastínění přílišného slunce i cizích pohledů do zahrady. Je však nutné se o něj starat, aby vám dělal jen radost a parádu. Víte, jak daleko od sebe sázet stromky nebo kdy se připravit na stříhání živého plotu?

Šikovné náhrady trávníku
Šikovné náhrady trávníku

Úpravy zahrady

Ne každé stanoviště na zahradě se hodí pro pěstování trávníku. Přesto na daném místě potřebujeme z různých důvodů kompaktní zelený pokryv, který je efektní během roku a popřípadě ještě navíc umožňuje i občasné přejití po tomto porostu. Tyto a další výhody umožňují praktické a krásné náhrady trávníku, které díky svým vlastnostem dokážou nahradit zelený koberec ve stínu, v podrostu dřevin nebo na vlhkém stanovišti.

Jak na potok v zahradě
Jak na potok v zahradě

Úpravy zahrady

Konstrukce vodních prvků v zahradách jsou stále oblíbenější. A není pochyb o tom, že jejich obliba poroste se zvyšujícím se suchem v letním období. Voda v zahradě je velmi cenný a zároveň estetický prvek, jenž dá pozemku další rozměr. Chcete-li mít ve své zahradě originální vodní prvek, doporučujeme vám vsadit na potok či potůček.