Asparágusy – rostliny s dekorační i užitnou hodnotou

Asparágusy pěstované jako pokojové rostliny jsou poměrně nenáročné. Ve velkém se pěstují jako výplňová dekorační zeleň do řezaných kytic a asparágus officinalis pro jeho jarní mladé výhonky určené ke konzumaci. Pro to, abychom asparágusům dokázali pomoci v případě napadení některými škůdci, je dobré se s nimi blíže seznámit.
asparagus_shutterstock_622489172-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Asparágus officinalis  je ceněný hlavně pro mladé jarní výhonky, které se využívají pro kuchyňskou úpravu, jako chřest. Do kytic jsou vhodné větévky s četnými fylokladii, to je s přeměněnými stonky, které připomínají péřité listy, vyrůstajícími v úžlabí zakrnělých listů. Na podzim se tvoří červené plody. Sklizeň výhonků probíhá začátkem jara. Jednotlivé větévky rostoucí pro dekorační účely můžeme z rostlin odebírat prakticky celoročně.

Asparagus retrofractus má vzpřímené diagonální linie větviček nebo stonků, má vlněnou až vláknitou strukturu. Místo listů má přetvořené výhonky (fylokládia).

Asparagus setaceus je křehký druh asparágusu. Bývá nazýván také Asparagus plumosus. Ač bývá často zařazován do skupiny kapradin, jedná se ve skutečnosti o rod liliovitých. Jeho jemné listy vypadají velmi půvabně v řezaných kyticích, které se jeho působením celkově zjemní. Je to stálezelená rostlina s pevnými stonky. Jeho listy jsou redukované na drobné kartáčovité svazečky, takzvané kladodie. Kvete nepatrnými bílými kvítky, po jejichž odkvětu se na rostlině objevují nachové plody.

Asparagus plumosus je v zimě zvyklý na teploty mezi 12 – 15 °C. Je to o trochu vyšší teplota než ta obvyklá u ostatních druhů asparágusů. Tato teplota je tou, která zajistí asparágusu krátkou zimní růstovou pauzu. V průběhu vegetačního období rostlinám vyhovují vyšší teploty, od 20 do 22°C.

Asparágusy jsou rostliny poměrně odolné a rychle rostoucí. Pokud se na rostlině objeví žloutnoucí listy nebo listy začnou opadávat, je to pravděpodobně způsobeno příliš vysokou teplotou okolí anebo nedostatkem světla. V takovém případě žluté listy odstřihněte a zabezpečte pro rostlinu ty správné pěstební podmínky. Nebojte se, asparágus se rychle vzpamatuje. V průběhu léta rostliny 1x za 2 týdny přihnojujte. Používejte nejlépe běžné hnojivo určené pro pokojové rostliny a řeďte jej na poloviční koncentraci. Pokud rostlině prorůstají kořeny skrz pěstební nádobu, znamená to, že je překořeněná a bude zapotřebí ji přesadit. Použijte směs dobře propustné zeminy a rašeliny v poměru 3:1. Aby větší rostliny získaly při pěstování dobrou stabilitu, můžete je vysadit do květináčů z těžkého materiálu.

Vážný problém pro asparágusy mohou představovat například mšice, svilušky snovací anebo hniloba. Rostliny přelité jsou nejčastěji ohroženy hnilobou. Pamatujte na to, že asparágusy lépe snesou nedostatek vody, než přelití. Pokud zjistíte na svých rostlinách výskyt svilušek, určitý způsob ochrany může představovat rosení spodní strany listů a použití antisekticidních tyčinek. Jestliže jsou však vaše rostliny napadeny silně, budete muset asparágusy spálit. Ošetření v takovém případě nepomůže a svilušky by se mohly rozmnožit tak, že by napadly i ostatní rostliny u vás doma. Mšice napadají nejčastěji mladé šťavnaté výhonky. Odstranit je můžete tak, že je otřete vatičkou namočenou v denaturovaném lihu.

Text: Zuzana Bohdalová

30.1.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist