Astry, naše oblíbené podzimní květiny

Hvězdnice neboli astra je nádherná podzimní květina. Péče o astry není příliš náročná, pokud těmto krásným květinám dáte to, co potřebují. Astry si zaslouží, aby se vrátily do našich zahrad, vždyť na podzim, kdy všechny ostatní květiny odkvétají, nám mohou zpestřit šedivé a zkracující se dny.
depositphotos_420607420_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Péče o astry není složitá. Tato květina nesmí chybět v podzimní zahradě

Péče o astry se na podzim vyplatí

Péče o astry není nijak náročná. Astry patří do čeledi Asterales. Slovo astra má řecký původ a znamená hvězda, podle tvaru jejich květů. Astry jsou odolné rostliny, které svými odstíny modré, levandulové, růžové a fialové začínají kvést přibližně ve stejnou dobu jako chryzantémy, tedy koncem léta, a vydrží kvést prakticky celý podzim. Jejich domovinou je Severní Amerika, odkud se rozšířily téměř do celého světa. V ČR roste přes 110 rodů rostlin hvězdnicovitých. Většina aster jsou trvalky, které na správném stanovišti vydrží mnoho let.

Nejčastěji se vyskytující astra je hvězdnice hustokvětá nebo hvězdnice nízká (Symphyotrichum dumosum), jinak také nazývaná astra křovitá. Hybridy aster dumosus vznikly v převážné míře křížením s astrou novobelgickou, ke které bývají často i přiřazovány.

Dále je to astřička kopinatá (Symphyotrichum lanceolatum), bíle nebo nafialověle kvetoucí rostlina, která velmi často na našem území zplaňuje. Astra obyčejná (Dieteria canescens) se považuje za problematickou a snadno zplaňuje a stává se z ní invazivní druh.

Astra vysoká jehlicovitá (Callistephus Chinensis) je jednou z nejoblíbenějších druhů pro své jedinečně tvarované květiny. Kvete během celé sezóny až do prvního mrazu a přitahuje motýly a včely. Pochází z Asie a jejich květy jsou podobné květům chryzantém. Barvy květů mají od bílé a žluté přes růžovou a fialovou do modré až téměř černé.

Velmi oblíbená odrůda nese poetické jméno – Průhonický trpaslík.  Astra bílá (Eurybia divaricate) je rozlehlá rostlina, která se šíří oddenky. Naopak Astra čínská (Callistephus chinensis) není ani příbuzná s rodem Aster, ale s nimi velmi často zaměňována nebo k nim přiřazována. Tato astra se k nám dostala z Asie a patří do samostatného rodu Callistemma.

Péče o astry vyžaduje několik úkonů

Péče o astry začíná výběrem vhodného stanoviště. Astry nejsou náročné rostliny a dobře se jim daří v nepříliš propustné a vysychavé půdě. Vyžadují pravidelnou zálivku během celého vegetačního období. Naopak velmi osluněné stanoviště se suchou písčitou půdou je pro ně nevhodné. Astry je nutné předpěstovat, sejeme je během března a dubna. Vysévají se do pěstebních nádob, kde je připravený výsevní substrát. Vysévat se mohou i do jiffů (rašelinových tablet). Ven na záhon se dávají astry až v druhé polovině května.

Protože nepatří mezi nízké rostliny, jsou náročné na živiny, vyžadují pravidelné přihnojování a velmi potřebné je pro ně obohacení půdy kompostem před výsadbou i v průběhu pěstování. Rostlinám vyhovuje spíše vápenitá půda, propustná, záhřevná a humózní. Ideální pH je 5,1 až 7,5 (někdy se uvádí pouze 6,8).

Astry upřednostňují podnebí s chladnými a vlhkými léty – zejména chladné noční teploty. Připravte se na péči o astry na podzim, kdy astry přestanou kvést. Dopřejte jim několik týdnů před prvním mrazem skutečně vydatnou zálivku. Po prvním mrazu je seřízněte. Abyste během zimního období ochránili kořeny, zakryjte astry několika centimetry mulče.

Vysoké odrůdy aster je třeba včas vyvazovat, aby si trsy zachovaly svůj přirozený tvar. Podle tvaru květů se astry dělí na pompónkokvěté, kopretinokvěté, jehlicovité, pivoňkokvěté a chryzantémokvěté. Astry se dají s úspěchem pěstovat i v interiéru. Použijte pro jejich výsadbu zeminu smíchanou s rašelinou, sluneční světlo minimálně 6 hodin denně a jednou za měsíc je přihnojte.

I přes pravidelnou péči o astry se mohou objevit choroby či škůdci

Přestože jste věnovali péči o astry dostatek času, ani těmto květinám se nevyhýbají choroby a škůdci. Astry jsou náchylné na houbové a virové onemocnění, a také je napadají škůdci. Dbejte na každoroční střídání stanoviště z důvodu napadání aster houbami rodu Fusarium. Fuzarióza, nazývaná také jako padání aster, se projevuje na již vzrostlých exemplářích jejich vadnutím a následně uhynutím. Zaschlé astry nedávejte do kompostu a raději je spalte, zabráníte tak přenosu houbových spor do okolí.

Fytoplazmová žloutenka aster se projevuje žloutnutím rostlin, zastavením růstu, listy jsou drobné, květy jsou zakrnělé, špatně vybarvené a postupně úplně zezelenají.

Zatímco fuzariózu můžete eliminovat správnou zálivkou (nesmáčejte při zalévání listy aster), některé choroby jako rez a padlí moc ovlivnit nemůžete. Včasné rozpoznání choroby a volba vhodného postřiku (fungicid) může astry zachránit.

Rostliny nejčastěji napadají mšice. Také síťnatky mohou být obtěžující. Snáze odhalíte škody, které síťnatky způsobují, jak samotný hmyz, který je velmi malý a má nenápadnou šedohnědou barvu. Pokud v létě zpozorujete žloutnoucí a padající listí, proveďte bez odkladu postřik.

Ideální společenství budou astrám dělat tyto rostliny: yzop anýzový, azalka, chrpa modrá, echinacea srstnatá, chryzantéma, trnovník, dahlia (jiřina), zlatobýl, helenium (záplevák), hortenzie, sadec purpurový, flox (plamenka), šalvěj šarlatová, mavuň červená, rozchodník, slaměnka nebo slunečnice, protože tyto rostliny mají stejné nároky na půdu a povětrnostní podmínky.

Říká se, že astry vznikly ze slz řecké bohyně Astraia a jsou považovány za květiny lásky. Někdy se označují jako byliny bohyně Venuše a byly základní surovinou pro výrobu talismanů lásky. Také péči o astry věnujte lásku. Odmění se vám.

8.9.2023 12:30| autor: Martina Pilzová | zdroj: abecedazahrady.dama.cz, cestakbydleni.cz, skrblik.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist