Astry – podzimní krásky v zahradě

Jaký by to byl podzim bez těchto nádherných květin? Levandulové a purpurové hlavičky se prolínají na zahradách s malebně zabarvenými listy a také se spadaným ovocem.
callistephus-chinensis-2-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Krása a pestrost aster (správně: hvězdnice) je opravdu jedinečná. Jejich výběr je obrovský. Kytice z nich uvázaná vnese do každého domova příjemnou náladu. Na první pohled se mohou někomu zdát astry běžné až obyčejné, avšak tu pravou květinovou zahradu si bez nich dnes umí představit málokdo.

Jedná se o početný a zahradnicky velmi významný rod. Jednotlivé druhy kvetou na jaře, v létě i na podzim. Najdete mezi nimi jedince vhodné na skalky a také rostliny pro velké trvalkové záhony.

K nejhojněji pěstovaným hvězdnicím patří ty, které kvetou od počátku srpna až do podzimu. Nesmíme zapomenout ani na bohatou paletu barev. Jejich barevné spektrum, které představují dnes pěstované odrůdy, je však již považováno za vyčerpané. Prospívají na slunném stanovišti, v každé středně těžké výživné zahradní půdě s dostatečnou vlhkostí.

Možnosti jejich dalšího šlechtění jsou spíše ve zvýšené robustnosti budoucích odrůd. Některé druhy hvězdnice virginské patří k nejoblíbenějším podzimním astrám. Nízká a bohatě kvetoucí hvězdnice hustokvětá (Aster dumosus) ale i vysoká a nádherná astra novoanglická (Aster novaeangliae) jsou hodnotnými a půvabnými záhonovými trvalkami.

Snad jedinou nevýhodou aster je jejich náchylnost k některým chorobám. Nejvíce k padlí a verticilióze.

Jako květina k řezu jsou astry přímo excelentní. Řezat bychom je měli mladé, ale plně vyvinuté květy s pevným stonkem. Ve váze vydrží mnohdy až 14 dní. Potřebují jen častěji měnit vodu. Před umístěním do vázy pečlivě odstraňte ze stonkové části, která bude ponořená, všechny listy. Tím zamezíte jejich zahnívání ve vodě.

Astry jsou jedinečné svou pestrostí, a pokud vám právě tato pestrost a jasné zářivé barvy na vaší podzimní zahradě schází, věnujte na ní napřesrok alespoň jeden záhon právě astrám, uvidíte, že budete nadšeni, jak rozzáří vaši zahradu.

Text: Zuzana Bohdalová

10.10.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist