Ať žije echinacea – trvalka budoucnosti!

Echinacea není zdaleka jen výjimečná léčivka využívaná mimo jiné i v homeopatii, je to rovněž velmi hezká trvalka, která se nevyskytuje jen na venkovských zahradách, ale ve stále větší míře se s ní setkáváme i ve městech.
shutterstock_1053788687-1100x618.jpgCelá galerie 14 Zdroj: shutterstock.com

Třapatka nachová jako nejoblíbenější druh

Téměř každoročně se objevují nové odrůdy třapatek. Stále je však nejpěstovanějším druhem třapatka nachová. Ta vyniká zvlášť dobře při pěstování v popředí vyšších okrasných trav. Do různorodých rostlinných kompozic bývá zařazována i bíle kvetoucí odrůda ‚Alba‘. Zvláště ve velkých skupinách a v trvalkových rabatech třapatky velmi dobře vyniknou. Množí se vegetativně a jsou vhodné i k řezu.

Jak třapatky pěstujeme

Rostliny si získaly velkou oblibu jednak kvůli svým léčebným vlastnostem, prostému půvabu ale také díky snadnému pěstování. Třapatka nachová patří mezi nejdéle kvetoucí trvalky, není divu, že ji na svých zahradách tak rádi vidíme. Láká spoustu hmyzu a navíc na ní po odkvětu zůstávají typické tmavé terčíky, které se dají dobře využít i v suchých vazbách.

Třapatkám se daří nejlépe na dostatečně osluněných stanovištích ve výživných půdách. Vyšší obsah humusu jim jen prospěje. Jsou ale poměrně skromné, takže porostou i na chudších půdách a snesou i velké sucho.

Nové odrůdy třapatek

K novějším odrůdám třapatek můžeme zařadit například výjimečnou odrůdu s oranžovým květem, která dostala název ‚Sunset‘ a k ní ještě další se žlutým květem a názvem ‚Sunrice‘. Zajímavá je i nová odrůda ‚Coconut lime‘. Existuje i plnokvětá odrůda třapatek nesoucí pojmenování Echinacea purpurea ‚Indianer‘.

Od června do září kvete jiná odrůda s 50 cm vysoko umístěným květem pojmenovaná ‚Alaska‘. Dobře se prosadila také odrůda ‚Magnus‘ s intenzivně purpurovou barvou květů.

Další trvalky vhodné do její společnosti

Třapatka nachová je sice výrazná květina, ovšem to neznamená, že by ve svém sousedství nemohla mít další zajímavé květiny. Naopak s mnoha dalšími druhy zahradních trvalek je velmi dobře kombinovatelná. Pěstuje se často ve starších zahradách, kde jí dělají společnost vysoké druhy floxů (Phlox paniculata) nebo okrasné trávy jako například kvetoucí proso (Panicum virgatum) nebo ječmen hřivnatý (Hordeum jubatum). Také různé druhy ostřic jsou vhodné do jejího okolí.

Neméně pěkně působí společně s pozdně kvetoucími podzimními astrami, krásnoočky (Coreopsis) nebo s bělotrny (Echinops sphaerocephalus), zavinutkami (Monarda) nebo celíkem zlatobýlem (Solidago virgaurea).

Množení třapatek

Chceme-li mít na své zahradě ještě větší množství těchto půvabných léčivých trvalek, zaměříme se na jejich vegetativní množení. Provedeme ho pomocí kořenových řízků  v průběhu zimy, nejlépe v prosinci či lednu, nebo pak až v průběhu měsíců dubna-května.

Pro dělení trsů se hodí nejlépe jednoleté mateční rostliny. Třapatky, tedy alespoň jejich původní druhy, se dají množit také semeny. Vysévají se ale až při teplotách okolo 20 °C. Po pěti týdnech se pak můžeme pustit do přepichování mladých rostlinek.

Proč rostlina budoucnosti?

Nové odrůdy třapatek si i za poměrně krátkou dobu své existence dokázaly získat velké množství obdivovatelů, a tak šlechtitelé nezahálejí a svou pozornost upřeli nejen na odrůdy určené k řezu, ale i na nové druhy s netradičním oranžovým a žlutým květem.

Šlechtitelé se snaží se dosáhnout jejich co nejbohatšího kvetení a zajímavého tvaru květů. V budoucnu se zcela jistě dočkáme ještě mnohem širšího a zajímavějšího sortimentu. Přidáme-li ke všem těmto možnostem i neutuchající oblibu léčebných účinků třapatky nachové, je jasné, že se echinacea právem pyšní označením rostlina budoucnosti.

14.10.2022 5:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist