Azalky, královny chladných dnů

Azalky (Rhododendron simsii) jsou mimořádně půvabné a působivé rostliny. Jemné kvítky v odstínech růžové, červené a bílé zdobí v obrovském množství krásné malé keříky. Ve vkusných květináčcích, jemně dozdobené například stuhami se oblíbené květiny budou skvěle vyjímat na stolech i okenních parapetech.
azalka-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Pokojové azalky rozvíjejí své půvabné květy v zimním období. Pokud jste si koupili novou rostlinu, je nutné vybrat jí v hodné místo. Azalkám se zavděčíte chladnějšími vzdušnými prostory s rozptýleným světlem. Postavte ji klidně na okenní parapet například v chladnější ložnici.

Azalky podobně jako všechny rostliny všesovcovitého typu rostou v kyselém prostředí, dopřejte jim tedy substrát typu rašeliny anebo přímo zeminu určenou pro rododendrony a azalky, kterou lze běžně zakoupit v každém zahradním centru.

Nároky na zálivku nemají nijak mimořádné. Nesnesou pouze zálivku s vápníkem. Ideální je na zálivku azalek dešťová nebo odstátá voda pokojové teploty. Požadují přiměřené zalití a mohou odumřít jak při přelití, tak i při přeschnutí.

Pokojové azalky jsou nabízeny v květinářstvích v podobě keříků nebo stromků. Po odkvětu si žádají klid k přezimování. Tehdy je dobré přemístit je do chladnější místnosti s teplotou do 5 °C.  Na jaře je vhodné azalku přesadit do zeminy s trochou rašeliny anebo listové hrabanky.

Je možné, že se na rostlině objeví vytáhlé výhony anebo některé z nich budou nevhodně rostlé, odstraňte je, abyste zachovali pěkný tvar rostliny a taky dostatečnou hustotu koruny.

V bytech, kde se topí, mohou trpět azalky vysycháním. Přelití by jim však mohlo uškodit, bude tedy lepší postavit květináč do větší misky s oblázky, kam nalijete vodu a rostlině tak zabezpečíte i dostatečnou vzdušnou vlhkost a kořenový systém si natáhne pouze tolik vody, kolik bude zapotřebí. Vždy však na zálivku i případné rosení používejte vodu alespoň odstátou, ještě lépe dešťovou. Vápenitá tvrdá voda rovnou z vodovodu by jim uškodila.

Pokud jste neodolali půvabu květů pilných azalek a nějaký exemplář jste si v květinářství zakoupili, nesmíte jej doma postavit rovnou do vyhřáté místnosti. Květy by uvadly a následně opadaly. Azalka vyžaduje teplotu mezi 12 – 15 °C, takže se jí bude spíš dařit ve světlé chodbě nebo na schodišti.

Oblast jejich původu, což jsou výše položené horské oblasti ve východní Asii, je vybavila zvýšenou odolností vůči nižším teplotám. Nyní sice pěstujeme již šlechtěné hybridy, ale s dobrým odolným genetickým základem, takže je není zapotřebí považovat za choulostivé rostliny. Jestliže vaše péče o azalky bude odpovídat doporučeným postupům pěstování, jistě se z těchto nádherných rostlin budete moci radovat po mnoho následujících let.

Text: Zuzana Bohdalová

21.12.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist