Balkon jako malá, ale úrodná zahrada

Ve městě máte jedinou možnost vypěstovat si vlastní úrodu na balkoně nebo na okenním parapetu. Ty sice neoplývají plochou, ale při chytrém využití prostoru a správné volbě rostlin budete mít z úrody užitek a hlavně radost. Vlastnoručně vypěstované rajče totiž chutná nejlépe.
zena-zalevajici-urodu-rajcat-na-balkone-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Jak na pěstování paprik na balkoně

Pěstujete-li na balkoně papriky, nemusíte se obávat společné výsadby s jinými druhy zeleniny. Zkuste například mrkev, petržel nebo celer. Celer pomůže odpudit od paprik mšice a navíc má podobné nároky na zavlažování jako papriky.

Vysazujeme je do nádob o minimálním průměru 30 cm. Zálivku jim dopřejeme denně ke kořenům. Jakmile se na rostlinách vytvoří první květy, vyštípneme je. Díky tomu rostliny zesílí, protože více energie pak půjde do růstu, a to ještě dříve, než si papriky začnou vytvářet první plody.

Pěstování zeleniny v pytlích

Rostliny, které vyžadují více místa, můžete pěstovat na balkoně v pytlích. Do pytlů lze umístit rajčata, dýně, melouny, vetší množství paprik anebo brambory. Pěstitelské pytle poskytují mnoho výhod. Jsou snadno uskladnitelné, mimo sezonu nezaberou mnoho místa a  po sezoně je snadno opláchnete vodou a vysušené uložíte na příště.

Nechce-li se vám tyto pytle shánět, zkuste třeba pěstování v pevnějších plastových taškách nebo v textilních pytlech.  Stačí dole na bocích udělat pár drenážních otvorů a pytle podložit mísou pod květináče.  Přímo v obalu můžete pěstovat rajčata nebo papriky v substrátu Agro Floria, který je expedován ve 40litrových pytlích „Otoč a sázej“. Na označeném místě uděláte do obalu otvor a pak vložíte sazenici. O víc než o zálivku se už pak nemusíte starat.

Věděli jste, že?

Spoustu místa vám ušetří společné pěstování plodin, které se vzájemně dobře snesou. Pro trojkombinaci na balkoně jsou nejvhodnější fazole, dýně a kukuřice.  Na malé ploše tak vypěstujete velký objem plodin. Tento způsob pěstování známe od dávných Mayů. Proč ho tedy nevyužít i dnes, když se tak osvědčilo?

Začněte s výsevem kukuřice, která bude nejvyšší. Jakmile dosáhnou rostliny výšky cca 30 cm, je čas dát  k nim fazole. Týden po fazolích přidejte semena dýně. Fazole budou v půdě vázat dusík, z něhož bude prosperovat kukuřice, dýně díky svým velkým listům bude stínit půdu a bránit tak zbytečnému odparu vody z půdy a růstu plevelů. Kukuřice bude nahrazovat fazolím opěrné tyče.

shutterstock-431828818.jpg

Zdroj: archiv redakce

Co všechno se dá na balkoně s úspěchem pěstovat

Kromě klasického pěstování balkonových rajčat a papriky lze na balkonech pěstovat také lilek, mangold, špenát, salát, rukolu, celer, cibuli, mrkev, petržel, česnek, ředkvičky, dýně, melouny, cukety, hrách, fazol, brambory a pochopitelně také bylinky.

shutterstock-413591830.jpg

Zdroj: archiv redakce

Foto: shutterstock.com

21.5.2021 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist