Bambusy na naší zahradě

Bambus je vlastně tráva se schopností dřevnatět. Většina druhů je tropická nebo subtropická. Dřevnatění umožňuje bambusu vyrůst mnohem více, než jsou toho schopny trávy.
shutterstock_652540897-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Bambusy jsou nepřekonatelné jako velké výrazné exotické rostliny.  Pokud jim dobře vybereme společníky, dojem z nich se nikterak nezmenší. Tam, kde je prostor neomezený, lze bambusy vysázet samostatně a pak, když vytvoří lesík, lze jimi vysekat pěšinu. Tu pak zasypat štěrkem.  Přidáním oblázků se dojem ještě zesílí.

Jelikož se do pěstování zavádějí stále nové druhy, rozšiřuje se i různorodost ve výšce, velikosti listů stébel, barvě a vzhledu. Druhy, které tvoří trsy se šíří do stran poměrně pomalu. Kořeny se větví a vytvářejí nové trsy v krátkých vzdálenostech. Odnožující druhy vysílají nové výhony z rychleji se šířících kořenů ve větších vzdálenostech a bývají invazivní.

Bambusy lze sázet také do nádob, vypadají v nich neobyčejně přitažlivě. Péče o ně je snadná – nesmějí se nechat vyschnout. Na dno květináče – nejlépe v přírodních barvách – dejte drenáž štěrkovou nebo z hliněných střepů, na to vrstvu hlinitého substrátu. Povrch kořenového balu musí ležet  3-4 cm pod okrajem květináče. Po vyjmutí z  dočasného obalu rozvolněte kořeny, abyste umožnily jejich rozrůstání do půdy. Odřízněte také všechny příliš dlouhé oddenky. Rostlinu umístěte do středu, nasypte substrát kolem rostliny a jemně jej utlačte prsty. Na kořenovém balu by měly být tak 2-3 cm substrátu.

Prostokořenné bambusy vysazujeme ihned, aby jim neoschly kořeny. Rostliny by brzy uhynuly.  Pokud to neuděláme, musíme umístit kořenovou část do igelitového sáčku, aby si udržela vlhkost.   Smícháme vykopanou půdu na dně jámy s několika hrstmi zahradního kompostu. Vyjmeme rostlinu z obalu, položíme ji na vrstvu směsi půdy a kompostu a rostliny přitom držíme ve svislé poloze.  Postupně přidáváme po hrstech půdní směs a zapracujeme ji do všech mezer. Zeminu dokonale utlačte, nenechejte žádné otvory se vzduchem. Srovnejte úroveň půdy, udusejte ji a zalijte.

Výsadbou bambusu lze také v zahradě leccos zamaskovat, například: kompostér, kout s popelnicemi, část plotu anebo zahradní kůlnu.

Většina trav a bambusů dokáže odolávat suchu od doby, jakmile se ujmou. Čerstvě zasazené rostliny by se však během prvního léta měly udržovat v neustálém vlhku. Je lépe rostlinu zalévat dvakrát týdně a to vydatně.  Lépe je zalévat přímo ke kořenovému systému a vyhnout se při zálivce listům.

Bambusy v nádobách přihnojujeme pravidelně při zalévání anebo po povrchu rozházíme granulované hnojivo, které se bude postupně rozpouštět.  Rostliny v nádobách vyžadují častější zálivku než volně rostoucí rostliny v záhonech.

Pokud vám bambus vyroste příliš vysoko, zkracujete jej ustřižením těsně nad uzlinou.  Je-li příliš olistěný, odstřihněte některé větve celé, abyste rostlinu prosvětlili.

Upozornění: žloutnutí listů bambusů během zimy je zcela normální.  Žluté listy odstraňte, aby rostliny vypadaly upraveně.

Pokud vás bambusy a jejich pěstování zaujalo, další podrobnosti se dozvíte v našem článku: Pěstujeme bambusy a dále v článku Exotický bambus v naší zahradě.

Text: Zuzana Bohdalová

20.6.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist