Bazén – třešnička na dortu dokonalého léta

Přemýšlíte, co vám ještě na zahradě chybí, aby bylo léto úplně ideální? Příjemné posezení s grilem, vzrostlé stromy s ovocem i záhonky okrasných květin už máte? A co takhle bazén? Není třeba hned kopat díru do země a rozvrtat si tak půlku zahrádky, stačí koupit kvalitu, která přijede a sedne si na trávník vedle vás. A pokud se omrzí? Tak ji zase odvezete! Jinými slovy: bazén je třešnička na dortu dokonalého léta.
shutterstock_613989476-1100x618.jpgCelá galerie 26 Zdroj: shutterstock.com

Předně se rozkoukejte po svém pozemku a položte si otázku, kam by se bazén dal postavit, pokud na něj vůbec najdete vhodné místo.

Nezapomeňte, že bazén, pokud nechcete kupovat nafukovací brouzdaliště pro děti, se automaticky stane dominantou zahrady. Nejlepší je vzít na místo odborníka a probrat svůj záměr přímo s ním.

Slunečné místo v závětří

Obecně platí, že nejvhodnější je místo na slunci, které není nijak zvlášť vystaveno větru. Zároveň je dobré myslet na vhodnou přístupnost z domu, abychom v plavkách nemuseli složitě obcházet celou zahradu. Zároveň je také třeba počítat s tím, že to, že bazén přivezeme na zahradu, napustíme vodou a občas se v něm vyrácháme, nestačí. Je třeba se o bazén i sem tam starat.

Bazén a foliová jednoduchost

Pokud chcete opravdu něco jednoduchého, pořiďte si samonosný foliový bazén. Jedná se o nejlevnější variantu, ceny kvalitnějších typů se pohybují maximálně kolem deseti tisíc korun. Je jednoduchý na údržbu i přepravu, můžete ho postavit, kam chcete, a jednoduše převézt například na chalupu nebo ke známým.

Velká fotogalerie – přemýšlíte o  bazénu? Inspirujte se

Potřebujete jen vhodnou rovnou travnatou plochu. Pozor ale na ostré předměty nebo psí zuby. Ty dokáží udělat během chvilky bazén z celé zahrady.

Bazény a montovaná varianta

Chcete-li do bazénu investovat více, ale stále nechcete kutat do země, zaměřte se na montované bazény. Počítejte s tím, že jejich montáž zabere více času, i na výběru místa si dejte záležet. V bazénu je často několik tun vody, které působí na podloží obrovským tlakem. Není proto vhodná nezpevněná půda, která by mohla pod bazénem jednoduše ujet.

Pokud na zahradě marně hledáte rovinku, nebojte se bazén částečně zapustit. Vypadá to velice efektně. Nezapomeňte ale, že jeho odstranění či stěhování bude náročnější, a spíše s ním v tomto případě vůbec nepočítejte.

Bazén, nezbytná údržba

I když nadzemní bazény vypadají jednoduše a na první pohled vůbec nepůsobí, že by potřebovaly údržbu, není tomu tak. Pořiďte si alespoň jednoduchý filtr, který z bazénu vyžene mikroorganismy a ponechá vodu stále čistou a příjemnou na osvěžení.

Zároveň není od věci ani zakrytí bazénu ve chvíli, kdy jedete na delší dobu pryč. A nezapomeňte ani na schůdky, kterými se do bazénu poleze určitě lépe než pádem přes okraj.

Další inspirace ve článku TŘETÍ DÍL O BAZÉNECH: sečteno a podtrženo: všechna pro a proti

Martina Tlachová

6.3.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist