Bazénové doplňky nejen pro dětské bezpečí

Mezi bazénové doplňky patří mnoho věcí zpříjemňujících pobyt ve vodě i předměty nezbytné pro chod a údržbu bazénu. Některé doplňky jsou ale důležité i z hlediska bezpečnosti a zdravotního komfortu. Co všechno by například nemělo chybět v zahradním bazénu a kolem něho, jsou-li v rodině děti?
bazenove-zastreseni-bazen-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Ze všeho nejdůležitější je neustálé hlídání dětí dospělými. Vedle toho jsou nutné prvky pasivní bezpečnosti – tedy bazénové doplňky. Okolí bazénu – pokud je zapuštěný – bezpodmínečně musí být z nesmekavých bazénových dlaždic, případně z jiného bezpečného materiálu odolného vůči uklouznutí. Dále zahradní bazén musí mít bezpečné schůdky s pevným ergonomickým zábradlím. Úchytek, držadel a zábradlí kolem bazénu není nikdy dost, a neškodí nad hladinou třeba napnout provaz s uzly, kterého se při plavání mohou děti zachytit. Po ruce mají být bazénové pomůcky jako pěnové desky, nafukovací kruh nebo rukávy. Je třeba zdůraznit, že dítě s těmito pomůckami nesmí zůstat ve vodě samo bez dozoru.

Zakrytí bazénů

Bazény se nejen v zimě zakrývají krycí plachtou, která ale není plachta bezpečnostní! Krycí plachta jen chrání hladinu před znečištěním, brání poškození bazénu přes zimu a chrání vodu v bazénu proti dešti. Pořídíte ji asi od 400 korun výše podle velikosti bazénu. Vedle toho jsou plachty bezpečnostní, které se používají v létě a jejich úkolem je starat se o bezpečí kolem bazénu – zabránit pádu do vodu dětem, seniorům, ale i třeba štěněti. Plachta unese i dospělého člověka. Na dočasné překrytí menších bazénů lze využít silnou krycí síť, která malé dítě na chvíli ochrání před pádem do vody. Nesmí se na to ale opět spoléhat, tato síť má zabránit hlavně pádům koček a psů do bazénů. Síť musí být samozřejmě dobře vypnutá nad hladinou.

Solární plachta

Tato plachta udržuje vodu teplou za chladných nocí nebo dní, částečně zachytává nečistotu z hladiny, bazénovou vodu za slunečného počasí ohřívá, dále redukuje odpařování vody a bazénové chemie. Bublinková modrá plachta leží na hladině bublinkami dolů a je jasné, že tohle je pro děti velké lákadlo –  hladina pokrytá krásně modrými bublinkami svádí k prozkoumání, ovšem s možnými nebezpečnými následky. Děti je tak potřeba poučit a opět hlídat.

TIP: Solární plachta na oválný bazén stojí kolem 1000 korun, ale v různých akcích ji získáte za ceny kolem 600,-K č a dostanete k ní v ceně i další bazénové doplňky jako je bazénové solární osvětlení. Solární plachty koupíte na adresách bazeny3000.cz. nebo folie-plachty.cz.
​Dětem prospěje méně chemie

Citlivé dětské pokožce vadí bazénová chemie; hlavně když jsou děti ve vodě celé dny. Použití chemie se ale dá hodně zredukovat zakoupením vysoce účinné filtrace vody, která také patří mezi bazénové doplňky. Vybrat můžete pískové filtrování nebo filtraci kartušovou, vhodnou do menších bazénů. Za kartušovou filtraci utratíte stokoruny, za pískovou několik tisíc. Kartušovou vložku je ale nutné několikrát za sezónu vyjmout, proprat a zase nainstalovat. Kartušová filtrace se také musí častěji měnit. Filtrace najdete na desjoyaux.cz, na nej-bazeny.cz nebo na bazeny3000.cz.

O nadzemních bazénech čtěte v článku  Zahradní bazény expres.

Alena Jansová

10.6.2010 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist