Bazén na zahradě – radost i starost

Bazén na zahradě – radost i starost

Bazény, vydáno 21. 08. 2012

Ať už máte bazén jakýkoli, jeho pravidelnému čištění a údržbě se nevyhnete. Bazén totiž přináší nejen spoustu zábavy, relaxace, sportování a pohody, ale i starosti s péčí o něj a vodu v něm.

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...

Ještě než jste bazén napustili, předpokládáme, že jste zbavili stěny a dno bazénu všech mechanických nečistot. Je tedy jasné, že platí zásada: pečlivé vyčištění bazénu zjednoduší následnou údržbu vody.

Po napuštění bazénu je nutná kontrola a uvedení filtračního oběhového zařízení do provozu. Dále se měří a upravují hodnoty pH bazénové vody.  Měla by se pohybovat v rozmezí od 6,8 do 7,6. Na dosažení těchto hodnot existují speciální přípravky. Doporučováno je i použití stabilizačního přípravku, který bude bránit vylučování usazenin a také minerálního zabarvení vody po prvním zachorování. Pokud váš zdroj vody obsahuje hodně železa, vápníku, hořčíku či manganu, je dobré vodu stabilizovat. Asi po dvou hodinách, kdy přípravek dostatečně zareaguje, provedeme šokovou dezinfekci vody. Tím zlikvidujeme mikrobiologické zárodky i organické nečistoty za pomoci rychlorozpustných dezinfekčních přípravků. Poté opět provedeme měření pH vody.Další den už pak začínáme s průběžným chlorováním, nezapomínáme ani na prevenci a likvidaci řas. Jako velmi vhodné se ukazují i přípravky na projasnění vody. Ty dokážou zpracovat velmi jemné nečistoty tak, že z nich vytvoří vločky, které jsou dobře zachytitelné na filtru.


 
V době nejvyššího využívání zahradního bazénu, tedy v létě a v průběhu dovolené považujte za nutnost častější kontrolu chloru. Stejně tak je nutné častější měření pH vody a zároveň i prodloužení doby filtrace. Hodnota pH vody totiž významně ovlivní váš dobrý pocit při koupání. Jakmile totiž vystoupá pH vody nad 7,6 začnou se ve vodě vyskytovat zákaly. Ty pak způsobují zacpávání filtru, snížení účinnosti dezinfekcí a zápach po chloru, se kterým může jít ruku v ruce i podráždění pokožky a sliznic. Pokud hodnota pH poklesne pod 6,8, může docházet k blednutí barev bazénu ale, což je horší, i ke zvýšené korozi kovu a betonu.Nadměrný výskyt řas a baktérií ve vašem zahradním bazénu způsobí zelenání vody a pokrývání jeho dna i stěn slizkým povlakem. V důsledku tohoto jevu dojde následně i ke snížení výkonu filtru. Změřte tedy opět pH vody a upravte ho provedením šokové dezinfekce a řasy mechanicky ze stěn a dna bazénu odstraňte. Poté je nutné ponechat filtrační zařízení v chodu nepřetržitě.

Velká fotogalerie - přemýšlíte o  bazénu? Inspirujte se
bazény inspirace fotogalerie


Bazén lze udržovat čistý i bez chlóru, a to za pomocí například UV lampy. Má však tu nevýhodu, že působí pouze na mikroorganismy, do bazénu je tedy zapotřebí dodávat algicidní přípravek zabraňující tvorbě a množení řas.Závěrem vám tedy popřejeme průzračnou vodu ve vašem bazénu, která zajistí to pravé osvěžení pro vás v průběhu letních veder.


Text: Zuzana Bohdalová
Foto: newhometrend.com, trujillovillasespana.com, tirrenoresidence.it, filesluxury.com, holidaycheck.com, poolandpatio.about.com, roujan.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

12. 05. 2018 Reagovat
donlabuznik: A proto jsem si také koupil bazén na https://hrackyzadobrekacky.cz/hracky-na-zahradu/bazeny/rodinny-zahradni-bazen-bestway-set-671-x-366-x-132-cm-dwnw , je z PVC, takže je dost odolný a já tak nemusím řešit nějaké velké problémy s údržbou. Navíc za tu cenu není o čem diskutovat, opravdu nejlepší bazén v poměru cena a výkon
30. 10. 2017 Reagovat
Pavel: Problém je v tom, že pokud se rozhodujete nad koupí bazénu či objednávce na míru, tak si nesmíte předem říkat, že okolo toho bude dřina atd. Věřte mi, že z vlastních zkušeností musím říci, že ta drobná práce okolo bazénu rozhodně za to stojí a nebudete pořízení litovat. Moc dobrý výběr bazénů najdete například na https://www.albixon.cz/ , odkud jsme si objednávali bazén na zahradu i my :-)

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha