Čistota vody - alfa omega příjemného koupání

Čistota vody - alfa omega příjemného koupání

Bazény, vydáno 14. 06. 2010

Péče o bazénovou vodu sestává z chemického ošetření vody a z její filtrace. Oba procesy se doplňují; kvalitní vodu nezajistí ani samotné filtrování, ani chemie. Cílem je přitom snižování množství desinfekčních přípravků, což je do jisté míry možné instalací kvalitní filtrace. Péči o vodu pak ještě doplňuje mechanické odstraňování nečistot z hladiny.

Rostlina dne

Muchovník

Muchovník

Muchovník je opadavá dřevina. My ho řadíme mezi opadavé keře, ve své domovině roste jako menší strom. Obvykle dorůstá...

​Požadavky na kvalitní filtraci

Bazénové
filtrace musí mít vysokou účinnost (tedy schopnost pohlcovat nečistoty), dále nízkou spotřebu energie a samozřejmě nezbytná je také absolutní bezpečnost použití. Čistota vody závisí na správném  výběru filtrace. Nákup dražší pískové filtrace (ceny kolem 4000,-Kč) se jeví ve srovnání s levnější kartušovou filtrací v cenách několika stokorun (vhodnou jen do malých bazénů) jako výhodnější. Kartušová filtrace je sice levnější, ale musejí se do ní často dokupovat filtrační vložky. Pořizovací cena obou typů filtrací se asi po dvou letech provozu vyrovná. Pískové filtrace hledejte na culligan.cz, nej-bazeny, bazeny3000.cz. K pískové filtraci se dokupuje filtrační písek (asi 400,-Kč, najdete například na tvproducts.cz)
Co rozhoduje o kvalitě vody

Firma Culligan má například v nabídce bazénové filtry se speciálně uzpůsobenými filtračními vrstvami složenými z různě velkých a těžkých částic (tzv. multivrstvá písková filtrace). To zvyšuje rychlost a účinnost filtrace. Do vody upravené dalším filtrem této společnosti (tzv. multitomová filtrace, kde filtrem je porézní zemina se schránkami rozsivek) se může přidat jen minimální množství bazénové chemie, což je příznivé pro životní prostředí. Na culligan.cz  naleznete více informací o těchto filtrech, dále dávkovací čerpadla, analyzátory kvality vody, bazénové vysavače, kartáče na čištění dna a stěn bazénů, nástroje na sbírání listů a nečistot z hladiny v bazénech.

​Filtrace přiznaná i ukrytá

Bílá nebo modrobílá filtrační jednotka Desjoyaux je nainstalována na okraj bazénu a vyhlíží asi jako závěsný lodní motor (viz foto). Filtrace může ale být i vestavná, takže vzhled bazénu nenarušuje. Je ukrytá ve vstupních schodech nebo ve stěně bazénu jako takzvaný filtrační panel. Tak se filtrační systém Desjoyaux obejde bez potrubí, protože voda se filtruje přímo uvnitř bazénu, čistota vody je vyhovující. Součástí filtrační jednotky je také vnitřní osvětlení bazénu. Tyto filtry se mohou doplnit i vyhřívacími systémy a zařízením na tvorbu protiproudu.

TIP:  K určení ph vody a množství volného chlóru ve vodě slouží digitální tester Aqua Check. Koupíte jej například na adrese shop.bazeny-merta.cz. Kartáče, síťky a další nástroje na mechanické čištění vody naleznete na mop-plasty.cz, eshop-bazeny.cz.

O bazénech také čtěte v článku Zahradní bazény expres.

Alena Jansová
foto: sanostra.ch,  archiexpo, desjoyaux, mop-plasty.cz, eshop-bazeny.cz.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

05. 06. 2014 Reagovat
Krupla: Z hlediska čistoty vody doporučuji eshop bazenovachemiepraha.cz . Jsem na výsost spokojený jak s výrobky, tak službou a voda je čistá a na slunci se třpytí jako broušený křišťál :)

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha