Jaký materiál je nejlepší pro úpravu okolí zahradního bazénu

Jaký materiál je nejlepší pro úpravu okolí zahradního bazénu

Bazény, vydáno 02. 05. 2011

Venkovní bazén bývá obvykle dominantou a pýchou nejedné zahrady. Celkový dojem však může pokazit nevzhledné nebo špatně upravené okolí bazénu. Kromě estetických defektů však může nevhodně zvolený materiál z okolí bazénu udělat i nebezpečnou zónu - především pro děti.

Rostlina dne

Lískovníček

Lískovníček

Kvete v předjaří. Corylopsis spicata dorůstá i přes 1 m, kvete zvláště bohatě a má jemné drobné výhonky. V dubnu rozkvétá...

Materiály pro úpravu exteriéru v prostoru kolem vašeho zahradního bazénu můžeme rozdělit do několika pomyslných kategorií - odolné, tvrdé materiály, designově  atraktivní materiály náročnější na údržbu a nové, kompozicové materiály, které byly vyhodnoceny jako velmi bezpečné a navíc téměř bezúdržbové. Všechny materiály by však měly být čistě přírodní.

Než se však pustíme do analyzování těchto kategorií, mohl by se vám hodit následující tip. Obzvláště, plánujete-li váš zahradní bazén obehnat terasou nebo vyvýšeným molem.

Kdy se vyhnout dutým prknům?
Prkna pro olemování bazénu do podoby zahradní terasy či vyvýšeného mola seženete plná i dutá. Ačkoliv se vám budou dutá prkna podbízet nižší cenou i váhou, vyhněte se jejich koupi obloukem. Duté profily je při montáži nutné zajistit tak, aby prkna měla spád, což je například už u středně velké terasy velmi nepříjemné. Navíc na ně nelze montovat zastřešení bazénu, což může způsobit také pár nepříjemností. Své o tom ví i Ing. Jiří Hegr, odborník na bazénové terasy a mola.  „Prakticky to znamená, že voda, která se při dešti či sněžení dostane dovnitř dutých prken, musí odtéct ven. V opačném případě,  za extrémních zimních podmínek, hrozí popraskání vlivem roztažnosti ledu.“ To plná prkna nemusíte ani spádovat, ani kotvit k podloží. Navíc mají vysokou nosnost a delší životnost. Ale teď už zpátky k porovnání jednotlivých kategorií materiálů pro venkovní úpravy terénu v blízkosti bazénu.

Velká fotogalerie - přemýšlíte o  bazénu? Inspirujte se
bazény inspirace fotogalerie

Tvrdé a odolné materiály
Do této kategorie spadá přirozeně kámen a dlažba. Oba tyto takřka nezničitelné materiály však mohou představovat určité riziko úrazu především u malých dětí.
Kámen
- Přírodní kámen je pro exteriérové úpravy kolem bazénu velmi luxusní záležitostí. Přesto však jeho použití skýtá mnoho nevýhod jako například relativně omezená barevná a tvarová variabilita, poměrně vysoká cena a také vysoká teplota, na kterou je kámen schopen se rozpálit v horkých letních dnech. Navíc ze spár se po několika letech může začít uvolňovat písek, který si budete nosit do bazénu. Povrch není hladký, proto se špatně udržuje a špínu nelze odstranit. Další problém nastává při nutnosti výměny části terasy nebo jejím dobudování.

Jaký materiál je nejlepší pro úpravu okolí zahradního bazénu

Dlažba - Díky nízké ceně, velkému výběru velikostí, barev a vzorů a jejich vzájemné kombinaci, patří k tradičnímu a stále častěji využívanému povrchu v okolí bazénu. Většinou se však jedná o tzv. „startovací“ terasy, kterou si majitelé po několika letech nechávají vyměnit za praktičtější a kvalitnější. Dlažba má podobné nevýhody jako například umělý kámen - tvrdost, neúnosně vysoká absorpce tepla, potřeba dokonale hladkého a rovného podkladu apod.  Oproti kameni se však dobře čistí, na druhou stranu je však velmi křehká a snadno praská. Praktičtější, nicméně ne už tak estetickou variantou je zámková dlažba. Tu hyzdí i ze spár vyrůstající plevel a držící se špína.

Jaký materiál je nejlepší pro úpravu okolí zahradního bazénu

Designově  atraktivní materiály
Dřevo - Obzvláště exotické dřeviny jsou u spotřebitelů stále oblíbenější, neboť jejich pořizovací cena klesá, a to i při zachování komfortních vlastností, jimiž jsou například krásný vzhled a příjemný, měkký a hebký povrch. Dřevo je velmi flexibilní a dobře opracovatelné - ani příprava podkladu není zdaleka tak náročná jako u kamene, či dlažby. Stačí nahrubo srovnat a vysypat drenáží (nejčastěji štěrkem). I dřevu se však dá mnohé vytknout. Vzhledově je  jistě šampiónem, nebudete-li však o něj každoročně pečovat pomocí nátěrů a olejových impregnací, udrží si svou krásu pouze první rok. I přes veškerou péči dřevo, jako 100% přírodní materiál, rychle stárne, šedne a co je horší, začnou se na něm dělat třísky, které jsou prokletím pro bosé nohy a zejména ty neposedné, dětské. Nehledě na to, že chlór či sůl, používané k desinfekci bazénu, zanechávají na okrajích terasy téměř neodstranitelné skvrny a mapy. Také kvůli vysoké nasákavosti se dřevo u bazénů příliš neosvědčuje.

Jaký materiál je nejlepší pro úpravu okolí zahradního bazénu

Nové, kompozicové materiály
Chytrým řešením pro bazénovou terasu jsou bezúdržbové kompozicové materiály - prkna, složená ze 60 % z kvalitní dřevité moučky a 40 % jakostního polymeru a barviva. Užitné vlastnosti dřevoplastových materiálů se dají charakterizovat velmi stručně - atraktivně vysoká životnost a odolnost vůči prakticky všem vlivům (déšť, sníh, apod.). Nové kombinované materiály nepodlehnou ani UV záření nebo znečištěnému prostředí, a to bez potřeby jakékoliv údržby či napouštění toxickými nátěry.

Jaký materiál je nejlepší pro úpravu okolí zahradního bazénu

Text: Lucie Sýkorová
Foto & zdroj: Woodplastic


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

31. 10. 2018 Reagovat
donaldo: Děkuji za skvělý článek, letos jsme si kupovali nový bazén na https://hrackyzadobrekacky.cz/hracky-na-zahradu/bazeny/rodinny-zahradni-bazen-bestway-set-671-x-366-x-132-cm-dwnw a říkal jsem si, že by bylo hezké bazén příští sezónu zapustit do země a kolem vybudovat dlažbu, vezmu si tedy vaše rady k srdci a snad to zrealizuji.
17. 09. 2018 Reagovat
Hana: Ahoj, tak je pravda že tím, že si pořídíte bazén to nekončí. Naopak ještě musíte promyslet, co dáte kolem bazénu. My máme bazén ale i příslušenství kolem něj přímo odsud https://www.albixon.cz/ tak se mrkněte a určitě najdete to, co hledáte!
05. 10. 2015 Reagovat
Terezka: Dobrý den. Pokud je někdo takový příznivec přírodních materiálů jako já, tak můžu doporučit firmu Natural Stones. Sice vám to přímo neprovedou, ale obklady u nich koupíte opravdu krásné. My jsme vsadili na zlatou břidlici a všichni nám okolí bazénu opravdu chválí. Příští rok se v blízkosti bazénu chystáme postavit i posezení a venkovní krb, tak si od nich určitě zase obklady objednáme. Už teď jsem koukala, že mají i kvalitní obklady na venkovní krby, tak jistě nebude problém něco pěkného vybrat.
16. 09. 2016 Reagovat
Karlíková: Dám sem ještě další názor/nápad okolo bazénu. Mě naprosto zaujalo řešení bazénu takto - http://www.obkladyvilimek.cz/dlazba-kolem-bazenu-cir-biarritz-ecru-p4017.html . Líbí se mi ta barva dlažby i ty tvarovky jsou takové jednoduché. Dá se to dát prý na terče a má tl.2cm
24. 08. 2015 Reagovat
LubosHa: Za mě určitě umělý ratan - na zahradní nábytek u bazénu (teď nemyslím úpravu povrchu), který se velmi dobře udržuje - nábytek z něj mají třeba tady http://www.teak-shop.cz/ :)
08. 04. 2015 Reagovat
Sárka Fišerová : Odstranění plevelů pod bazénem: prorůstající kořeny od plevelů - dělají boule pod bazénem. Už jsem bezradná. Jak se jich zbavit?
31. 05. 2012 Reagovat
Roman Leština: Dobrý den, marně hledám firmu, která by mi pomohla z rekonstrukcí okolí bazenu. Uměli by jste mi někohod oporučit. Díky
31. 05. 2012 Reagovat
Roman Leština: Dobrý den, marně hledám firmu, která by mi pomohla z rekonstrukcí okolí bazenu. Uměli by jste mi někohod oporučit. Díky
15. 08. 2011 Reagovat
Lida : Velmi hezky napsaný článek příjemným přístupem a názory na různě používané materiály. Ovšem se zapomenutou novou možností Dekorativního betonu. Uzavřená je celá okolní plocha, tedy žádný únik. Nemá, co odskákat, jako v případě obkladů, tedy i trvanlivost se prodlužuje a nic neprorůstá. Desainy jsou nekonečné a na přání. Přidáním protismykových přísad do epoxidového systému se ochrání děti. Pro více informací se můžete a nebo nemusíte podívat na engrave.cz

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha