Koupel v sudu na sněhu? Proč ne!

Koupel v sudu na sněhu? Proč ne!

Bazény, vydáno 24. 01. 2011

Když se řekne sud, vybaví se většině z nás dřevěná bečka válcovitého tvaru, sloužící většinou k uchování vína. Ale dokážete si představit, že byste si v tomto zimním období postavili takový sud doprostřed vaší zahrady a vzdor mrazu se začali oddávat sudové koupeli?

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...
Vynalézaví Kanaďané si takovou situaci představit rozhodně umí, dokonce zapracovali i na realizaci této myšlenky. Nejen, že se sudové koupání „uchytilo“, ale jakožto nový trend se začalo šířit po celém světě!

Jak je to tedy s tím sudem?
Sudy, určené k venkovnímu koupání za každého počasí se rozhodně liší od těch vinařských. Jedná se o velmi důmyslnou alternativu zahradních bazénů, neboť koupací sudy mají nesporně vysokou užitnou hodnotu a na rozdíl od bazénů vás potěší nízkými pořizovacími i provozními náklady. Podobně, jako v případě běžných, nápojových sudů, jsou i ty koupací vyráběny z kvalitního (nejčastěji smrkového) dřeva a kovu (konkrétně z  jakostní nerezové oceli). Sudy jsou navíc chráněny speciálními nátěry a ochrannými vrstvami, které zaručují dlouhou životnost dřeva, jakož i jeho nepropustnost a odolnost.
Koupel v sudu na sněhu? Proč ne!
Dřevo není citlivé na střídání suchého a vlhkého prostředí, jelikož před montáží je materiál dokonale vysušen.  Kovové části koupacích sudů (kamna, stahovací obruče a spojovací materiál) ochranné nátěry nepotřebují. Hořící komora a komín jsou u koupacích sudů konstruovány tak, aby byla zajištěna maximální účinnost ohřevu vody.
Koupel v sudu na sněhu? Proč ne!
Koupací sudy jsou k dostání v několika velikostech, takže se nemusíte obávat, že se při koupání budete nuceni tísnit v bečce, z jejíchž  útrob by vás musel něco pravděpodobně vysekat, neboť by hrozilo uvíznutí.  Přijde-li na to, tak se díky rozměrové rozmanitosti bude moci v koupacím sudu podrobit zahradní lázni klidně celá rodina. Existuje i celá řada sudového příslušenství  (zakrývací plachty několika barev, komponenty pro ošetření a filtraci vody, masážní trysky atd.).

Jak to funguje?
Pokud jste už někdy zatápěli v kachlových, či krbových kamnech, zvládnete i obsluhu koupacího sudu. Po naplnění sudu vodou stačí zatopit v sudových kamnech. Rozdělejte na dně kamen oheň pomocí papíru a drobných dřevěných třísek, následně postupně přikládejte větší dřevěná polena. Koupací sudy mají vlastní, zabudovaný teploměr, takže poznáte, až se voda v sudu ohřeje na vámi požadovanou teplotu.
Koupel v sudu na sněhu? Proč ne!
Zhruba po osmi týdnech se doporučuje koupací sud vyčistit. Úklid probíhá podobně, jako čištění vany – po vypuštění čistíme vnitřní stěny, lavičky, dno sudu mýdlovým čistícím přípravkem na dřevo. Ochranný rošt kamen je dobré drhnout hrubým kartáčem. Je důležité řídit se především pokyny výrobců koupacích sudů, pravidelně měřit a regulovat pH vody a nezapomínat na přípravek potlačující růst řas.
Koupel v sudu na sněhu? Proč ne!
Několik užitečných rad:
Koupací sudy větších rozměrů pojmou daleko větší objem vody, jež bude také zapotřebí vyhřát – větší sud znamená časově náročnější přípravu a větší náklady.
-  Před koupí se v obchodě nezapomeňte zmínit, kolik osob bude koupací sud využívat a jak často – prodejce by vám měl být podle toho schopen poradit, jaký typ sudu je pro vaše potřeby ten pravý.
-  Při koupi se informujte na čisticí prostředky vhodné pro vámi vybraný model sudu a nezapomeňte si vždy ověřit garanci kvality!
Zeptejte se na záruky produktu. Vizitkou renomovaného výrobce či prodejce je například záruka proti poškození koupacího sudu mrazem.
-  Zjistěte si předem, jaký způsob výhřevu bude pro vaše potřeby nejvýhodnější. Kromě spalování dřeva mohou být  sudová kamna plynová nebo elektrická.
Koupel v sudu na sněhu? Proč ne!
Koupání venku, například ve vaší okrasné zahradě je možné po celý rok. V zimě, kdy je teplota pod bodem mrazu a zahrada je pod sněhem, nebo v létě, kdy kvetou jiřiny a voní záhony růží sudová lázeň je vždy příjemné osvěžení.

Text: Lucie Sýkorová
Foto: gordonandgrant.com, blog.deependpools.co.uk, fricandfracblog.blogspot.com, naturallytiny.blogspot.com, s289.photobucket.com, lazydaysliving.co.uk, benexter.ee, badbaljan.com

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha