Materiály vhodné pro úpravu okolí bazénu

Materiály vhodné pro úpravu okolí bazénu

Bazény, vydáno 25. 07. 2016

Aby byl bazén správným místem relaxace a odpočinku, musí být začleněn do vhodného prostředí a terénu. Požitek z venkovního koupání bude dokonalý. Krom estetického hlediska je třeba dbát také na bezpečnost. Jaký materiál tedy bude tím nejvhodnějším pro okolí vašeho bazénu? Musí rozhodnout nejen cena a materiál, ale také vhodný způsob zpracování a úpravy podkladu.

Rostlina dne

Rozrazil

Rozrazil

Jsou to rostliny rozšířené převážně v Holarktidě, kde v mnoha druzích rostou v mírném a subtropickém podnebném pásu a v...

Výběr vhodných materiálů pro zbudování okolí bazénu je pestrý. Od moderních, velmi estetických materiálů přes pevné a trvanlivé materiály až po kompozitní materiály. Každý z nich má své výhody i nevýhody, a tak předem pečlivě vybírejte, než se s konečnou platností pro některý rozhodnete.

Kompozitní materiály

Kompozitní prkna jsou nový progresivní materiál, který se začíná v poslední době výrazně prosazovat. Kompozitní prkna jsou tvořena 60 % dřevité moučky a 40 % plastového polymeru s barvivem. Jejich velkou předností je dlouhodobá životnost a vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům. Není potřeba je nějak speciálně udržovat a navíc jsou imunní vůči biologickým škůdcům, mezi něž patří hmyz, hniloba, dřevokazné houby, ale odolají i chloru nebo soli z bazénové vody.

Dřevo

Pro svůj krásný vzhled příjemný povrch jsou dřevěné plochy v okolí bazénů velmi oblíbené. K budování bazénových teras se hodí jak exotická, tak domácí dřeva, ovšem tvrdá. Je třeba si uvědomit, že dřevo nezůstane bez údržby stejně krásné. Je třeba se o něj pečlivě starat, natírat ho, olejovat, případně zbrušovat. Bez důkladné údržby se časem promění jeho povrchová barva, dřevo zešedne, začnou se na něm tvořit třísky. Zvlášť pro malé děti může být takový povrch nebezpečný, a to nejen kvůli třískám, ale i proto, že dřevo ve vlhku klouže. Navíc soli či chlór používané pro čištění bazénové vody jsou původci neestetických map na dřevěném povrchu v okolí bazénu. Dřevo lze však velmi dobře opracovat a vytvarovat. Příprava podkladu je také velmi snadná. Povrch stačí srovnat a vysypat štěrkem.

Dlažba

Velmi odolný a trvanlivý materiál pro okolí bazénu je dlažba. Z bezpečnostního hlediska však už není dlažba tak vhodná. Zvláště u dětí na ní dochází k mnohým zraněním. Pozitivem je velký výběr barev, druhů a rozměrů, dá se zvolit i protiskluzově upravená dlažba. Dlažba bývá obvykle první volbou, která je po několika letech vyměněna za praktičtější a kvalitnější povrch. Dlažba vyžaduje precizně připravený podklad a navíc její další nevýhodou je vysoká absorpce tepla. Navíc je křehká a může praskat. Ale na druhé straně se zase snadno čistí. Někdy je nahrazována zámkovou dlažbou, na pohled ne příliš hezkou.

Kámen

Nejvíce ceněnou výhodou kamene je praktická nezničitelnost. Pro okolí venkovského bazénu je přírodní kámen velmi vhodným materiálem, ovšem zároveň poměrně nákladným. Za vysokých teplot však pohltí příliš mnoho tepla a doslova se rozpálí. Je však možné jej použít pouze v omezeném množství tvarů a barev. Jako podloží se využívá písek, který se z mezer mezi kameny následně uvolňuje. Navíc se kameny často zanášejí a není zrovna snadné je udržovat v čistotě.  Přírodní kámen se však dá snadno nahradit kamenem umělým, který je lehčí a dodává se v unifikovaných rozměrech.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha