Nadzemní bazény jako rychlé a dostupné řešení

Nadzemní bazény jako rychlé a dostupné řešení

Bazény, vydáno 10. 06. 2009

Bazén na zahradě je stále ještě vnímán jako svého druhu luxus či nadstandard. Míní se tím však bazény, které jsou zapuštěné v zemi a vyžadují stavební připravenost a přítomnost odborné firmy, která bazén zprovozní. Pro obyčejné ochlazení v parném létě ale postačí nadzemní bazén, jehož pořizovací ceny začínají již těsně pod hranicí tří tisíc a stačí jej koupit, jednoduše napustit vodou a pak se jít ještě případně převléknout do plavek.

Rostlina dne

Muchovník

Muchovník

Muchovník je opadavá dřevina. My ho řadíme mezi opadavé keře, ve své domovině roste jako menší strom. Obvykle dorůstá...

Výstavba a budování bazénů je technologicky náročná stavební činnost, která má své odborníky, terminologii a vyžaduje podobnou míru erudice, jako např. stavba domu. Těmto bazénům se nyní věnovat nebudeme. Naši pozornost teď poutají bazény, které svou přítomnost na zahradě podmiňují skutečně jen uhrazením pořizovací ceny.

Výhody a nevýhody nadzemních bazénů

Zásadním a klíčovým argumentem pro nákup nadzemního bazénu je přirozeně jeho pořizovací cena, která se může dostat pod hranici 3 000 Kč. Druhá, související a neméně významná výhoda spočívá v absenci nutnosti jakýchkoliv stavebních úprav, výkopů atd. Bazén je možné jednoduše postavit, naplnit vodou a tím to celé končí. Z toho ale také vyplývá celá řada nevýhod. Nadzemní bazény mají omezené rozměry, v podstatě vždy oválný či kruhový tvar (půdorys) a velmi omezenou hloubku (cca max. 1,3 m). Pro ilustraci je možné uvést rozměry jednoho z největších nadzemních bazénů na trhu s rozměry 3,5 x 7,36 m a s hloubkou 1,22 m. Na zimu je takový bazén nutno sklidit. Komfort užívání také snižuje špatná, respektive minimální cirkulace vody.

Velká fotogalerie - přemýšlíte o  bazénu? Inspirujte se
bazény inspirace fotogalerie


Nabídka nadzemních bazénů

Zákazník se takřka vždy setká s bazény vyrobenými z plastu, který tvoří pevný skelet (někdy i ocelový) a tělo samotného bazénu, případně jsou bazény řešeny jako beztvará hmota, který se vytvaruje samotným napuštěním vody. Oba dva způsoby se vzájemně kombinují. Těžko prohlásit, který způsob je lepší. Častým argumentem proti bazénům z měkkých „nafukovacích“ materiálů je možnost protrhnutí fólie a tím v podstatě definitivní znehodnocení bazénu. Protrhnutí je ale možné realizovat pomocí nějakého ostrého předmětu, nikoliv běžným užíváním a pohybem v bazénu. Nicméně, fólii je opravdu možné poměrně jednoduše poničit.
Důležitější je, aby cena bazénu zahrnovala i čistící zařízení, tedy tzv. skiemer či filtrační jednotku. V případě nadzemních bazénů se zákazník může setkat v podstatě  s dvěma druhy filtrací, tedy s filtrací  kartušovou nebo pískovou (kartušový / pískový filtr).

Kartušový filtr funguje podobně jako filtr na kávu, či vzduchový filtr v autě. Voda opětovně prochází přes kartuši, na které se zachycují nečistoty. Kartuše sice zachytí jemnější nečistoty než písek, ale zase se častěji zanáší a je ji nutno vyměnit nebo vytáhnout a propláchnout vodou.

Pískový filtr je podobně velmi jednoduché zařízení. Znečištěný filtrující písek se čistí zpětným průplachem. (otočení cirkulace vody, zvíření písku a nečistoty a vypuštěním nečistoty do kanalizace). Ani zde není rozumné hovořit o jasně výhodnější investici do té či oné filtrace. Faktem zůstává, že písková je snadněji obslužná a tím pádem rozšířenější - populárnější.

Zejména díky velmi levné a bohužel často nekvalitní „supermarketové“ nabídce nadzemních bazénů je potřeba věnovat zásadní pozornost garancím, které prodávající poskytuje. V prvé řadě se jedná o záruku. Ta je v těch nejlevnějších případech uváděna jako dvouletá. Nadstandardem je 10 let. Dále je potřeba přesvědčit se, zdali v ceně je skutečně vše, tedy kromě bazénu také filtrační zařízení vč. montážního materiálu a případně doplňky (schůdky). Samotné bazény a jejich ceny viz. obr. O kontakty na výrobce si případě napište do redakce prostřednictvím možnosti vložit komentář k článku (viz. níže).

Další informace ve článku TŘETÍ DÍL O BAZÉNECH: sečteno a podtrženo: všechna pro a proti

Jaroslav Zákolanský
Foto Marimex, Mountfield


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

25. 04. 2013 Reagovat
KecinkaJ: Dobrý den,koupili jsme si bazén Azuro 404 u Mountfieldu a řešíme jak ho dát zda na zem nebo částečně zapustit.Nemáme s tím zkušenost a proto by mě zajímalo,jestli je možné bazén zapustit třeba jen z části.Že by se vykopala jáma třeba je 60cm a vybetonovala by se rovina a jestli boky můžou zůstat neobezděné a jen tam pa třeba naházet zpět hlínu a navrch nějaký štěrk?Popřípadě jak silný beton by měl být pod tento bazén?Moc děkuju za odpověď

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha