Nezapomeňte zazimovat zahradní jezírka i bazény

Nezapomeňte zazimovat zahradní jezírka i bazény

Bazény, vydáno 18. 10. 2016

Říjen je posledním měsícem v roce, kdy je možné připravit na zimu také jezírka a zapuštěné bazény. Venkovní teplota musí být totiž nad nulou. V tomto článku se dozvíte, co všechno musíte udělat pro to, abyste je na jaře našli nepoškozené a funkční.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Okrasa vaší zahrady bez prasklin a šrámů

Jezírka musíte během podzimu hlavně důkladně čistit. Odstraňujte z hladiny listí, odumřelé části rostlin i mrtvé brouky a hmyz. Rozkládající se zbytky by totiž zhoršily kvalitu vody, což je nebezpečné pro živočichy, kteří se v ní vyskytují. Nejjednodušší je k tomu použít síťku nebo vysavač pro vodní plochy. Ještě lepší je rozprostřít přes jezírko ochrannou síť, abyste pak napadané listí a rostliny mohli jen sesbírat.

Nejen tropické druhy leknínů a hyacinty, ale i akvarijní ryby či teplomilné želvy je nutné uložit do tepla. Pokud chováte ryby, které přežijí zimu venku, musí mít jezírko hloubku alespoň jeden metr.

Když venku klesne teplota pod sedm stupňů, vypněte filtrační systém, kompletně ho vyčistěte a dokonale ho odvodněte, aby nedošlo k jeho poškození mrazem. Vodu v jezírku hlídejte, aby nezamrzla. Jinak musíte led rozbíjet nebo ho rozpouštět pomocí horké vody. Přirozené větrání zajišťují rostliny, jejichž stonky zasahují nad hladinu, proto je v žádném případě neodřezávejte.

Abyste se za rok zase vykoupali

Pravdou je, že takový typ zapuštěného bazénu, který vám ušetří práci se zazimováním, prostě neexistuje. Usnadnit si to můžete pouze tím, že budete vodu celou zimu mírně temperovat pomocí bazénového ohřevu vody. Nejsnadnější je zazimování bazénů z nerezové oceli, naopak nejtěžší je péče o betonové bazény s obkladem.

Z povrchu, stěn i dna bazénu nejprve odstraňte všechny nečistoty. Můžete použít i bazénový vysavač. Nezapomeňte vyčistit také filtr a nalít do něj ošetřující roztok s chlórem. Napuštěné bazény nevypouštějte, jen vodní hladinu snižte o dvacet až třicet centimetrů pod úroveň oběhových trysek. Také se vyplatí nalít do vody konzervační přípravek, který zabraňuje tvorbě vápenných usazenin a řas. Tlak ledu na stěny bazény snížíte tím, že po hladině umístíte několik PET lahví částečně naplněných pískem. Pro jistotu bazén ještě zakryjte.

Nezbytně nutné je také řádné odvodnění potrubního systému, který může v případě náhlého mrazu jeho vlivem popraskat. A co způsobí popraskané potrubí? Po odzimování bazénu tak může být zaděláno na řadu problémů od zatopené technologie až po prasknutí betonové či plastové vany bazénu.

Text:  Ivana Kukalová
Foto: Shutterstock


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha