Zahradní bazén - jak ho vybrat?

Zahradní bazén - jak ho vybrat?

Bazény, vydáno 13. 06. 2012

Málokdo z nás si dovede představit léto bez koupání. Vodní prostředí pomáhá uvolňovat svalstvo a nechá tělo odpočinout od gravitační síly. Plavání otužuje, zlepšuje dýchání a pomáhá nám v relaxaci. A takový bazén na zahradě, ten jistě uvítají děti i dospělí. Podívejme se tedy na to, podle jakých kritérií se máme správně rozhodovat při pořizování vlastního zahradního bazénu.

Rostlina dne

Fazol šarlatový

Fazol šarlatový

Fazol má až čtyři metry dlouhou, nevětvenou, hustě olistěnou lodyhu. Listy jsou dělené. Květy fazolu jsou bílé,...

Dnes jsou již zahradní bazény dostupné ve velké škále velikostí, tvarů i provedení, se zastřešením i bez atd. Při rozhodování, zda bazén ano či ne, bychom měli zvážit všechna pro i proti. Klíčovou otázkou při pořizování zahradního bazénu bude jistě to, zda klimatické podmínky v lokalitě, kde bazén plánujeme, jsou pro venkovní koupání vhodné. Je jisté, že by nemělo smysl pořizovat bazén na svahu obráceném k severu ve vyšších horských polohách.

Letní sezonu při koupání si můžeme prodloužit zastřešením bazénu. Ale je třeba myslet i na to, že bazén, to nejsou jen radosti, ale i péče a starosti o vodu a údržba. Pokud chceme mít udržovaný bazén, je třeba se důkladně seznámit s principy mechanické filtrace a údržby bazénu a také s prostředky bazénové chemie. Pokud bychom tuto péči zanedbali, znehodnotí to naši velkou investici. Neošetřovaná voda se může do dvou týdnů stát hygienicky závadnou.

Zahradní bazén můžeme vybavit například podvodním osvětlením, protiproudem, skluzavkou pro děti, skokanským můstkem pro dospělé atd. Záleží tedy jen a jen na nás, zda si bazén pořídíme a čím vším ho vybavíme. Bazén jako součást zahrady je pochopitelně objektem pozornosti a zájmu především dětí. Zahradní bazén je přímo skvělým místem pro jejich vodní hrátky a skotačení, ale nelze se zbavit zodpovědnosti za nebezpečí, které zde na ně může číhat. Proto děti a zvlášť ty malé nemůžeme u bazénu nikdy nechat bez dozoru.

Velká fotogalerie - přemýšlíte o  bazénu? Inspirujte se
bazény inspirace fotogalerie  

Aby mělo smysl o bazénu vůbec uvažovat, je potřeba mít nablízku vyhovující zdroj pitné vody a to v dostačující kvalitě i kvantitě.  Konstrukční řešení zahradního bazénu musí vycházet z prostorových, ale i ekonomických možností. Mobilní bazény jsou spíše vhodné jako prázdninová atrakce pro děti anebo jako osvěžující okoupání při pobytu na chatě či chalupě. Zahradní bazén s pevnou konstrukcí se stane nedílnou součástí zahrady na celou řadu let.

Umístění venkovního zahradního bazénu je potřeba věnovat dostatečnou pozornost. Je velmi důležité zvážit jeho veškeré vazby na zahradu a dům. Podloží kolem bazénu musí být pevné a stabilní. Špatným rozhodnutím by bylo postavit bazén například na okraj svahu s navezenou zeminou.  Stejně tak nevhodné by bylo zahradní bazén umístit do míst bažinatých nebo jílovitých. Vybrané místo by mělo být v dostatečné vzdálenosti od stromů a keřů, ze kterých budou padat listy, květy, jehličí. Polohu zahradního bazénu v blízkosti domu je potřeba volit tak, abychom zároveň optimalizovali vzdálenost k technickému zázemí zahradního bazénu a ke zdroji vody.

 

Jestliže jsme již promysleli všechna tato základní rozhodovací kritéria, začneme uvažovat nad  velikostí, vzhledem a  účelem zahradního bazénu. Je jistě pochopitelné, že jiné rozměry bude mít bazén určený pouze pro vodní hrátky dětí a jinak velký bude bazén pro milovníky plavání.


 
Pokud si stále nejste jisti, jak se rozhodnout, můžete další informace o bazénech a jejich okolí čerpat ve článku: Jaký materiál je nejlepší pro okolí zahradního bazénu.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pietroporcinai.net, homeconceptdecoration.com, iakovosa.blogspot.com, greenbynature.co.za, aveyrongites.com, furniture.trendzona.com, landscaping-pictures.net, nextsummerinprovence.com, ast.cam.ac.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

29. 06. 2017 Reagovat
Luděk567: Hezký článek, taky máme venkovní, zapuštěný bazén, ke kterému jsme si letos nechali udělat i zastřešení od stejné firmy jako celý bazén, a to https://www.albixon.cz/ . Mohu jen doporučit, vše funguje na jedničku, bazén je velice pevný a jednoduchý na údržbu :)
16. 03. 2017 Reagovat
Hana: Ahoj všem, za mě tedy rozhodně venkovní a zapuštěný, pokud je to možné. My máme zapuštěný bazén od firmy http://www.izoplast.cz a rozhodně ho mohu jen doporučit :)
20. 05. 2016 Reagovat
marie: Moc hezký článek i fotky! :) Mi vyhovuje klasický zapuštěný bazén. http://www.bazeny-sulc.cz/sortiment/bazeny/plastove-bazeny je super mít na zahradě vlastní bazén!

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha