Zazimování venkovního bazénu

Zazimování venkovního bazénu

Bazény, vydáno 04. 10. 2013

Všem, kdož jsou šťastnými majiteli venkovního bazénu a z jeho přítomnosti na své zahradě se těší po celé léto, jsou si vědomi toho, že s příchodem podzimu přichází i nutnost zazimování jejich bazénu. Kdy se do takových prací pustit? Jak to provést a jaké pomocníky si vzít k ruce? To vše jsou otázky, na které se dnes budeme snažit odpovědět.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

Správný čas na zazimování bazénu přichází v době, kdy teplota bazénové vody u nadzemních či zapuštěných bazénů již po několik dnů dosahuje okolo 10 až 15°C. Tehdy již tuto povinnost není dobré odkládat. Je to zároveň období příchodu prvních mrazíků. Pokud bychom začali se zazimováním bazénu příliš brzy, tehdy, kdy je teplota bazénové vody vyšší, hrozí nebezpečí přemnožení plísní a řas. Na zazimování bazénu je samozřejmě možné objednat si firmu. Některé servisní firmy tyto služby nabízejí zcela běžně. Pokud si však na to troufáme sami a náš bazén nemá po letní sezóně výrazné poškození, bude se nám hodit několik dobrých rad pro běžné zazimování.

K nejdůležitějším věcem patří důkladné vyčištění dna a stěn bazénu. Použijeme k tomu některý z řady vysavačů na bazénové plochy. Jste-li majiteli menšího nebo středně velkého bazénu, postačí vám k tomu některý z poloautomatických bazénových vysavačů, které jsou vybaveny membránovým systémem. Právě díky němu se vysavač pohybuje sám a čistí přitom dno bazénu. Na rozdíl od kladívkových vysavačů mají membránové typy naprosto tichý chod a jsou efektivnější.

Ruční teleskopickou síťkou pak odstraňujeme nečistoty plovoucí po hladině. Nesmíme zapomenout ani na pískovou náplň filtrace, tu propláchneme anebo vyměníme, pokud jsme ji používali již dvě sezóny. Dá se zakoupit ve specializovaných obchodech obvykle v balení po 25 kg.

Dalším krokem k úspěšnému zazimování bazénu je ošetření vody. Zkontrolujeme tedy pH vody. Optimální hodnoty by se měly pohybovat v rozmezí 7 až 7,4. U chlóru pak v množství 0,3 0,5 mg/l. jestliže hodnoty, které jste zjistili, neodpovídají hodnotám optimálním, je zapotřebí aplikovat přípravky na úpravu pH vody. Používáte-li takzvanou kyslíkovou chemii, zjistěte nejprve správnou hodnotu aktivního kyslíku za pomocí speciální testovací soupravy. Optimálně by se měly hodnoty kyslíku pohybovat v rozmezí 8 až 18 kg/l. Poté je zapotřebí zapnout filtraci a počkat, dokud se voda v bazénu dostatečně nepromíchá. Bazén před zamrznutím ochráníte speciálními plováky anebo pomocí PET lahví.

Patří-li váš bazén do skupiny moderních sklolaminátových, fóliových nebo keramických, případně kompozitních bazénů, postačí, když z něj na zimu upustíte vodu na 10 cm pod vratné trysky. Voda, jenž v bazénu zbude, bazén nikterak nepoškodí.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: poolsplusenc.com, guardianpoolfence.com, poolcare.lesliespool.com, todayshomeowner.com, quickenloans.com, blog.poolcenter.com, tredwaypools.com, paverweb.com, precision-crete.com, atlantadeckcleaning.com, cleanmypoolmyself.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha