Bělokvět čili nocovka – rostlina, jejíž vůně dala základ mnoha parfémům

Řekne-li se tuberóza, pak se mnohým z nás vybaví omamná sladce květinová až krémová vůně. Aztékové jí připisovali doslova magické schopnosti. Francouzi v tuberóze ihned rozpoznali parfémovou květinu. Pouhé vdechování její vůně má vliv na zmírnění stresu v lidském organismu. U nás tuberózu známe také pod názvy bělokvět nebo nocovka a pěstujeme ji jako cibulovinu, která musí přezimovat v bezmrazém prostoru.

Květy se otvírají pouze v noci

Protože se květy tuberózy otevírají pouze v noci, dostala jméno nocovka (Polianthes tuberosa). Její vůně lidi vždycky fascinovala. Vědci prokázali, že pouhé vdechování vůně této mocné květiny dokáže snížit hladinu kortizolu v lidském organismu a tím pádem zmírnit stres. Navíc má tato rostlina i nejeden léčivý účinek.

Jak nocovky správně pěstovat

Pro nocovky vybíráme stanoviště spíše sušší slunné až polostinné. Hodí se nejen pro pěstování v záhonech například mezi dalšími cibulovinami, ale i pro pěstování v prostorných nádobách. Výsadba je nutná spíše řidší, neboť rostlina se hodně rozroste.

Rostlina vyrůstá z hlízy připomínající cibuli. Nejprve z ní vyrostou podlouhlé trávovité listy, z jejichž středu nakonec vyraší poměrně vysoký stvol nesoucí na vrcholu bílé, řidčeji narůžovělé květy. Ty jsou uspořádané v klasovitém hroznu a vyrůstají vždy po dvojici v paždí listenů. Poté, co odkvete, je její cibule velmi vyčerpaná a často trvá dva nebo tři roky než zregeneruje a opětovně vykvete. Proto se pro sklizeň květů k řezu využívá cibule jen jednou.

Jak na její zimování

Pěstujeme-li nocovku na záhonu v zahradě, musíme jí zajistit zazimování v bezmrazém prostoru. Na konci září ji proto vyjmeme z půdy i s nádobou a umístíme ji v interiéru, kde průběžně dokvete. Již touto dobou začínáme se snižováním zálivky. Jakmile odkvete, přemístíme ji do bezmrazého prostoru. Tam by se teploty měly pohybovat okolo 10 °C.

Při zimování musí mít cibule možnost zcela se zatáhnout, a proto vynecháme zálivku. Až v březnu přemístíme cibuli do čerstvé půdy nebo substrátu a pomalu ji začneme zalévat. Nocovka dává přednost půdě bohaté na živiny, humus a s dobrou drenáží. Přelití nebo přemokření v nádobě jí neprospívá, může uhnít. Po zmrzlých mužích můžeme rostlinu vysadit ven do záhonu. Na přelomu srpna až září nasadí rostliny na květ.

Získat vonný olej je extrémně náročné

Jižní oblasti Francie jsou proslulé jejím pěstováním k parfemářským účelům. Tuberóza se zde pěstuje na farmách. A není divu, že jí musejí vypěstovat obrovské množství, neboť získávání vonného oleje je extrémně náročnou záležitostí. Ten totiž nesnese vysoké teploty, a tak je třeba jej louhovat v rozpouštědle. Z osmi kilogramů květů se získá pouhý 1 ml vonného oleje. To je také důvodem, proč se často v parfémech využívá syntetické tuberózové aroma.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com 

13.11.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist