Bergénie – spolehlivé trvalky

Málokdo zná bergénie pod jejich českým označením badan. Jejich jméno bergénie je však již naprosto ustálené a obvykle jim nikdo ani jinak neřekne. Velice hojné jsou zvláště ve venkovských zahradách, ale svou oblibu si získaly u všech pěstitelů, a to díky své naprosté nenáročnosti.
bergenie-bergenia-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Bergénie se vysazují buďto do skupin anebo v kombinaci s dalšími vhodnými trvalkami, v jejichž sousedství vyniknou tuhé lesklé listy a zajímavé bohaté květy. Listy jsou totiž největší ozdobou bergénií. Pokud rostlina strádá, projeví se to právě nejvíce na listech. Správně by měly mít dobře prospívající rostliny listy lesklé a nepoškozené.

Bergénie jsou příbuzensky spojené s o mnoho menšími lomikámeny. Podobnost je možné spatřit ve zvonkovitých květech rostlin, které mohou být růžové, bílé, růžovobílé, červené až téměř purpurové. Na záhoně kvetou po dlouhou dobu, ale hodí se i k řezu do vázy, kde budou hezky vypadat i čtrnáct dní. Květy na bergéniích vídáme poměrně časně na jaře, první se objevují již v březnu, některé druhy však kvetou až v průběhu května.

Těmto spolehlivým trvalkám se nejlépe daří v polostínu, při dostatečně vlhké půdě porostou dobře i na přímém slunci. Ve stínu vytvářejí méně květů, jejich květní stonky se budou spíše protahovat, stejně tak jako srdčité listy. Dobrou výživu pro rostliny zajistíte pravidelnou dávkou kvalitního kompostu. Listy nadzvedněte, půdu kolem rostlin zkypřete a vpravte do ní kompost. Podle velkých kožovitých listů lze usoudit, že rostliny dokážou velmi dobře hospodařit s vodou. Jsou- li však pěstovány na opravdu suchých místech, je třeba pamatovat na ně se zálivkou. Zálivku dopřejte rostlinám i v předjaří, poté, co poleví mrazy. Bergénie vegetují prakticky celoročně v zeleném stavu, a tak je zapotřebí doplnit jim vodu stejně tak jako například buxusům anebo bobkovišním.

Stejně jako pivoňky, ani bergénie nesnášejí dobře přesazování a je jim dobře po mnoho let na tomtéž místě. Velmi příjemný kontrast na záhoně vytvářejí se žlutozelenými květy pryšců, v dostatečném prostoru v sousedství dřevin budou listy bergénií jen a jen zářit. Jsou to rostliny velmi univerzální, protože obstojí na stanovištích s různými podmínkami. Skvěle se uplatní i jako rostliny ve velkých přenosných nádobách, které můžeme umístit například na stinnou terasu.

V záhoně vytvoří pohledově hezké místo v seskupení s kamzičníky (Doronicum), které svými sluníčkovými květy zjemní celkový kontrast odlišných typů rostlin. Bergéniím vytvoří dobrou společnost i bohyšky (Hosta)nebo kapradiny. Pokud pěstujete bergénie na slunném místě, budou jim dobrými sousedy pestře kvetoucí kosatce.

Jediné, co by mohlo bergénie ohrožovat, jsou plži, kteří se rádi zdržují pod velkými listy. Větší skupiny bergénií občas prohlédněte pod listy a případným sběrem je zbavte slimáků. Výjimečně se na bergéniích může vyskytnout padlí nebo plíseň šedá.

Po většinu roku budou bergénie ve vaší zahradě vytvářet pěkná pohledová zákoutí, a jakmile poklesnou venkovní teploty, projdou jejich listy barevnou proměnou a z listů zelených se promění na listy purpurově nebo červeně zbarvené. Taková zabarvení u nich pak přetrvá po celou zimu.

Text: Zuzana Bohdalová

2.8.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist