Bez čeho se trávník v létě neobejde

Pokud patříte mezi vášnivé zahradníky, kteří své zahradě věnují pečlivou péči a o každý kousek svého pozemku pečují s důkladností sobě vlastní, určitě na trávník nezapomeňte ani v létě. Ačkoliv potřebuje nejvíce péče na jaře a na podzim, v létě ho rozhodně nezanedbávejte, jedině tak se totiž dočkáte perfektního porostu sytě zelené barvy.
okrasny-travnik-je-treba-sekat-mnohdy-i-dvakrat-tydne-zalezi-na-vasich-pozadavcich-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: Lucie Peukertová

Jen málokterý vegetační prvek na zahradě je tak náročný jako trávník. Kromě jarní a podzimní vertikutace totiž během léta potřebuje pravidelnou seč, pokud nemáte trávník od okolních výsadeb oddělený obrubníkem, je nutné zkrotit jeho okraje, ale stejně tak se v nejteplejším období roku neobjede ani bez zálivky a samozřejmě také hnojení.

Intenzita péče záleží na mnoha faktorech. V první řadě údržbu během celého roku ovlivňují stanovištní podmínky a v nemalé míře také naše požadavky. Zcela jiné nároky má totiž perfektně udržovaný intenzivní trávník, který se udržuje v bezplevelném stavu, nízko sečený květnatý trávník a nakonec i květnatá louka.

Poslední jmenovaný typ travnaté plochy nevyžaduje kromě seče po odkvětu a vysemenění květnatých druhů prakticky žádný dohled, vertikutace, hnojení a postřiky proti dvouděložným rostlinám by snižovaly druhovou pestrost a navíc tento nenáročný trávník nevyžaduje ani zálivku. Se vším se víceméně vypořádá sám. Květnatý trávník sice pravidelně sečeme, ale zcela vynecháváme například postřiky plevelů. Druhová diverzita je tu totiž vítána, podobně jako u květnaté louky. Zcela jiné požadavky má ale intenzivní trávník, který vás může někdy i trošku potrápit, zvláště v horkém letním počasí.

okrasn-tr-vn-ky-vy-aduj-pro-sv-j-zd-rn-v-voj-pravidelnou-z-livku-.jpg

Zdroj: archiv redakce

Pravidelná péče má svá pravidla

Jakmile se o trávník jednou začnete starat opravdu pravidelně, nesmíte s tímto stereotypem skončit. Travnaté plochy se totiž tímto hospodařením doslova rozmazlí, a pokud s některým typem péče přestanete nebo ho omezíte, okamžitě to poznáte na kvalitě zeleného koberce.

Mezi činnosti, které v tomto případě děláme opravdu pravidelně, a to jednou nebo někdy dokonce i dvakrát týdně, je seč. Mnohdy ji považujeme za samozřejmost, přičemž nepřemýšlíme nad tím, čím ji provádíme a v jakou dobu. V dnešní době si na pomoc při seči můžeme přizvat kvalitní technologický arzenál.

Pokud nemáte na seč trávníku čas, můžete si pořídit automatickou sekačku. Ať se rozhodnete pro jakýkoliv typ sekačky, vždy ji pečlivě udržujte a několikrát do roka nabruste nůž. Tupý nůž poznáte nejen při vizuální kontrole, ale také podle roztřepených řezných hran listů, které pak rychle zasychají a žloutnou.

Seč by se měla provádět optimálně ve chvíli, kdy na trávníku oschla ranní rosa nebo dešťové kapky. Většina sekaček si poradí i s mokrým trávníkem, ale po seči občas zůstanou neposečené koleje od pojezdu, které je pak nutné dosekat. Velmi diskutovaným tématem je také výška seče. Pokud ji chcete snižovat, postupujte postupně a snižování seče rozložte na delší období. Z trávníku byste nikdy neměly odstranit více jak jednu třetinu výšky, což platí během celého vegetačního období.

Často se zapomíná…

Mnozí zahrádkáři si letní péči o trávník spojují pouze se sečí, ale jsou tu i další práce, které bychom rozhodně neměli vynechávat. Během června nebo července porost pečlivě pohnojte. Pokud máte možnost, využijte spíše dlouhodobě působící pomalu rozpustné hnojivo, jehož granulky jsou obalené voskovou vrstvičkou, díky níž se živiny uvolňují pozvolna. Tento typ zajistí dlouhodobější dávkování živin, které se zbytečně nevyplavují například při vydatném dešti do podzemních vrstev půdy, které jsou pro kořeny trav již nedostupné.

Plevele jsou nezvaným hostem každého pravidelně udržovaného okrasného trávníku, který se udržuje v podobě monokultury trav. V létě vás bude pravděpodobně čekat postřik pomocí selektivního herbicidu, při kterém se řiďte pokyny výrobce. Je nutné ho provádět za suchého počasí během dnů, kdy nehrozí dešťové srážky. Stejně důležité je bezvětří, které zajistí přesnost aplikace, při níž nedojde k úhynu okolních rostlin ve výsadbách.

Pokud okraje trávníku nevymezuje obrubník, budete muset pravděpodobně odrýpnout okraje rovným rýčem. Ačkoliv obrubníky zajišťují sníženou potřebu údržbu okrajů, čas od času vás bude například v případě hliníkových „neviditelných“ lišt čekat odříznutí trávníku od obrubníku, protože během let postupně dochází k přerůstání trávníku v některých místech přes obrubu. V létě se také v trávníku mohou objevit plodnice hub. Jejich výskyt můžete omezit hnojením trávníku nebo postřikem speciálním fungicidem.

Foto: Lucie Peukertová

12.6.2020 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist