Bezpečná zahrada pro vaše děti

Je krásné seznamovat děti s přírodou a učit je věnovat pozornost rostlinám na zahradě. Jenže děti rády při prozkoumávání využívají všechny svoje smysly. Poradíme vám, kterým rostlinám se vyhýbat, aby vaše zahrada byla bezpečná pro děti.
hriste_shutterstock_145183057-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Máte-li již na zahradě okrasné květiny a dřeviny a nejste-li si jisti, jak bezpečné jsou, použijte ochranný plůtek v barvě rostliny. Esteticky nebude rušit a zároveň zabezpečí rostlinu proti otrhání. Pokud se ale rozhodujete, jakými rostlinami si zahradu ozdobíte, pak se vyvarujte květin zmíněných v článku.
Čím jsou děti větší, tím je těžší je uhlídat a uchránit je před konzumací všeho,co najdou, ale někdy může výběr vhodných rostlin zachránit dítěti život. Podíváme se tedy blíže na možná nebezpečí. Nejčastější zdravotní problémy mají děti po požití hub. Všimněte si, že součástí některých starších keřů jsou malé barevné houbičky. Právě tím, že jsou malé, přitahují pozornost dětí. Proto je odstraňte.
Máte-li malé děti, určitě nesázejte rebarboru. Požití většího množství jejích syrových listů může způsobit otravu. Rebarbora také obsahuje glykosidy, které se koncentrují v koncích stonků, takže jediné co se smí jíst, je část uprostřed.
Pryskyřník také patří mezi nevhodné rostliny na dětskou zahradu, protože může způsobit vážné poškození zažívacího traktu. Jeho šťáva způsobuje puchýře, proto opatrně s manipulací.

Narcis, ta krásná žlutá květinka, může zavinit průjem, zvracení a nevolnost po požití a dokonce byla i několikrát v minulosti prokázána smrt po strávení jejího většího množství. U hyacintek je to velmi podobné.

Určitě nemějte na zahradě vavřín, několik malých bobulek velmi lehce způsobí malému organismu smrt. Další v pořadí je náprstník. Je velmi jedovatý, zapříčiňuje  nepravidelnost srdečního rytmu, halucinace a také smrt.

Protože děti musíte neustále hlídat, vytvořte na zahradě prostor, který pro ně bude bezpečný. Tak se o ně nebudete muset tolik bát a společně si na zahradě užijete příjemné chvilky.

Sabrina Harisová

27.8.2010 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist