Bezpečnost práce na zahradě není jen prázdná fráze

Dodržování bezpečnosti na zahradě rozhodně nepodceňujte. Stačí maličko a úraz je na světě. A může to být i takový, který nás vyřadí na řadu dní nebo dokonce měsíců i z práce. Není radno bezpečnost podceňovat, protože na zahradě se setkáme s celou řadou i velmi nebezpečných nástrojů a nářadí.
depositphotos_120112884_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Při absenci dodržování bezpečnosti práce na zahradě rozhodně nebude nouze o úrazy

Dodržování bezpečnosti práce je důležité i na naší zahradě

Spousta lidí si řekne, že dodržování bezpečnosti práce na vlastní zahradě je zbytečnost. Totéž se týká i hygieny. I když tu snad dodržuje každý, a nejen na zahradě. Špinavé ruce od hlíny, zbytků zemědělských plodin, provozních kapalin a spousty dalších nečistot rozhodně budou chtít umýt. Už jen proto, že v hlíně se skrývají miliony bakterií, a dokonce i virů, které si špinavýma rukama můžeme přenést do úst a přes drobné ranky v kůži i do krevního oběhu. Taková pěkná žloutenka, tetanus nebo listerióza asi nebudou zrovna vaše oblíbené atrakce, které hodláte absolvovat.

A co se týče bezpečnosti – tak to už bruslíme opravdu na tenkém ledě. Při práci na zahradě se neobejdeme bez nástrojů a nářadí. A většina těchto pomocníků umí i velmi citelně ublížit. Ať je to obyčejná motyčka, rýč nebo hrábě. A ještě jsou tu nástroje vysloveně nebezpečné – nůžky, motorová pila, křovinořez … Takové nástroje by měli používat pouze zkušení zahrádkáři. A přitom dodržování bezpečnosti práce by mělo být zcela samozřejmé.

Dodržování bezpečnosti práce bychom neměli podceňovat především proto, abychom si neopatrným zacházením s ostrými nástroji nezpůsobili nějaké zranění, nebo abychom neublížili ještě i někomu jinému.

Zásady dodržování bezpečnosti práce

  • Řešit potenciální rizika – vyhledávání, vyhodnocení, opatření
  • Používat osobní ochranné pracovní prostředky
  • Dodržovat bezpečnostní pokyny při práci s chemickými prostředky

K zahradnímu nářadí a náčiní bychom měli přistupovat zodpovědně. Například s nimi pracovat pouze ve chvíli, kdy jsme dobře koncentrovaní, nejsme unaveni a nejsme pod vlivem návykových a psychotropních látek. Také bychom neměli půjčovat nebezpečné nástroje dětem a ani je nenechat s nimi pracovat i přesto, že stojíme poblíž. S nářadím zacházíme zodpovědně a snažíme se předcházet možným rizikům z nesprávného užívání.

Používání ochranných pomůcek není změkčilost, ale předvídavost. Minimálně ochranné pracovní rukavice, brýle nebo celoobličejový štít, ochranný pracovní oděv a pevná obuv s gumovou podrážkou mohou ochránit naše tělo před vážným poraněním.

Na zahradě ale nepracujeme jen s nástroji a nářadím. Velké riziko nejen pro nás, ale i okolí představují nejrůznější přípravky, používané na zahradě. Patří sem herbicidy, pesticidy, fungicidy nebo čistící přípravky. Tyto přípravky (i na biologické bázi) jsou silnými činidly a některé z nich obsahují jedovaté látky. Proto je zodpovědné vědět, jak se s takovými přípravky zachází, kde se mohou a kde nesmí užívat a jak se skladují. Je samozřejmé, že se budeme v rámci zachování zdraví svého i zdraví blízkého okolí (včetně zvířat) snažit o bezpečné ukládání takových látek a zamezovat přístup dětí nebo domácích mazlíčků.

Dodržování bezpečnosti práce je prevence

Vždy bychom měli řešit prevenci než hasit důsledek. Pokud budeme dbát na dodržování bezpečnosti práce při manipulaci se zahradními pomůckami a používat bezpečně přípravky, které mohou ohrozit naše zdraví, vyhneme se spoustě nepříjemných situací.

Musíme myslet na to, že mnoho zahradního náčiní, které slouží k rytí, sekání nebo sklizni, není jen obyčejné nářadí, ale může se „obrátit proti nám“. Při nevhodném zacházení s ním si můžeme způsobit úraz nebo zranit někoho jiného.

Při seznamování s novým náčiním je důležité si přečíst návod k použití. Při práci s chemickými prostředky dodržujeme základní bezpečnostní pokyny, v kontaktu s takovými přípravky nejíme, nepijeme a nekouříme, pracujeme pokud možno na čerstvém vzduchu s použitím ochranných pomůcek (rukavice, brýle).

Pokud přeci jen dodržování bezpečnosti práce podceníme a stane se úraz, vyhledáme pomoc (při povrchovém zranění, které nevyžaduje lékařskou péči, dbáme na včasné a pečlivé ošetření). Nikdy bychom neměli ani malý drobný úraz podceňovat. Poškrábaná ruka, navíc špinavá od hlíny, je ideálním zdrojem vstupu infekce do krevního oběhu. Pracujeme-li s nebezpečnými nástroji, snažíme se být nablízku „civilizaci“, abychom si v případě většího zranění mohli zavolat pomoc (měli bychom sebou mít mobilní telefon nebo pracovat v přiměřené blízkosti dalších osob).

Zdraví má každý člověk jen jedno a hazardovat s ním jen proto, že jsme příliš pohodlní používat ochranné pracovní pomůcky či dodržovat předpisy v souvislosti s bezpečností práce a hygienou na zahradě je dětinské a hloupé. I zdánlivě banální úraz nás může na velmi dlouhou dobu vyřadit z pracovního procesu, a to ani nemluvíme o nákladech na dlouhodobé léčení. A přitom stačí tak málo – dodržovat bezpečnost práce na zahradě, doma, na pracovišti a dalších místech.

26.8.2023 12:43| autor: Martina Pilzová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist