Bioodpad z domácnosti – jak s ním naložit?

V dnešní době, ale ani v dobách dávno minulých neexistovala domácnost, která by neprodukovala odpad. Je to normální věc, která nám ale bohužel v dnešní době silně přerůstá přes hlavu. Nejlepší je samozřejmě odpad neprodukovat vůbec, respektive minimalizovat jeho produkci, protože vždy něco zbude. Mnoho surovin lze v dnešní době třídit a recyklovat. Některé musíme odevzdat ke zpracování, protože nemáme možnost je zpracovat svépomocí. Je tedy dobré recyklovat v maximální možné míře vše, co zvládneme sami v domácích podmínkách. Jedná se hlavně o bioodpad.

Co je to bioodpad?

Pod pojmem bioodpad se skrývají dvě kategorie biologicky rozložitelného odpadu, ve směrnicích často označovaného jako BRKO (Biologicky Rozložitelné Komunální Odpady). První kategorie jsou zbytky z kuchyně a obecně z domácnosti. Do druhé kategorie spadají biologicky rozložitelné odpady ze zahrad.

Bioodpad je tedy z principu složka, která vůbec nemusí projít sběrem komunálního odpadu, i když se o to mnoho obcí, s odvoláním na mnohé zákony, snaží. Věřte, že je daleko lepší odpad zpětně využít v rámci domácnosti.

Úskalí recyklace bioodpadu

Stejně jako každá jiná věc má i bioodpad a jeho recyklace mnohé úskalí, která spočívají v jeho zpracování. Opět se tedy vrátíme k tomu, že je lepší bioodpad z domácnosti minimalizovat. Menší objemy zbytků z kuchyně lze zpracovat mnohem lépe než desetilitrový koš bioodpadu denně.

Hlavní úskalí zpracování bioodpadu je hygiena, se kterou souvisí mnohdy i druhý problém, a to zápach. Pravda je ovšem taková, že zápach a jiné nepříjemné jevy vznikají, když dochází k procesu anaerobnímu, tedy odpad nemá dostatečný přísun vzduchu, a proto hnije. Jedná se o opačný proces, který je žádoucí, což je tlení, kdy je zapotřebí stálý přísun vzduchu (aerobní proces).

Se zahradou jde všechno lépe

Výhodu ve zpracování bioodpadu mají určitě majitelé zahrad. Nezáleží tolik na velikosti, protože i na malé předzahrádce se dá dobře kompostovat. Jde hlavně o to, že je kompost venku a tím pádem se mnoho věcí řeší snáze než v domácích podmínkách. Pokud vlastníte byt bez zahrady, i tak nemusíte zoufat. I pro vás se najde mnoho možností, jak bioodpad recyklovat, jen to bude o trochu pracnější.

Kam s bioodpadem, pokud vlastníte byt bez zahrady?

Kromě hnědých popelnic, které poskytuje většina obcí, máte na výběr z řady daleko užitečnějších možností, kdy navrátíte potřebné živiny zpátky do půdy.

  • Komunitní kompostéry – Komunitní kompostéry jsou vhodné pro skupiny lidí na sídlištích apod., kdy není jednoduché umístit kompost do vnitrobloku nebo nechcete mít kompost doma. Většinou se o komunitní kompostér stará jedna pověřená osoba, která dohlíží na celý proces kompostování a hlídá také kvalitu dodaného materiálu, který do kompostu vyhazuje zbytek skupiny lidí. Výsledný kompost se pak dle dohody rozdělí mezi účastníky a poslouží na hnojení předzahrádek, rostlin v květináčích nebo zeleniny na balkoně.
  • Vermikompostéry – neboli kompostování pomocí kalifornských žížal, je další v dnešní době rozšířenou možností, jak recyklovat bioodpad. Zde je ovšem nutné vše pěkně od počátku vychytat. Není možné zakoupit potřebné věci a hned naplno kompostovat. Je důležité žížaly postupně přivyknout vašemu odpadu a také se naučit dávkovat to správné množství. Z počátku obnáší vermikompostování poměrně mnoho práce, ale sami uvidíte, že při dostatečně vynaloženém úsilí se vám vše vrátí ve formě vynikajících výsledků. Jen se nevzdávat.
  • Domácí kompostéry – další možností jsou malé domácí kompostéry, které jsou přizpůsobeny k použití v bytech. I v tomto případě je nutné investovat zpočátku nějaký ten čas, než se vše rozběhne, jak má, ale nebojte se, že se vám vložené úsilí nevrátí.

Co lze kompostovat?

Existují sice obecná pravidla, co lze a nelze kompostovat, ale můžete se setkat i s jinými pravidly, které vycházejí ze zkušeností. Obecně lze kompostovat veškeré zbytky zeleniny a také ovoce, jako jsou slupky, jádřince a podobně. Opatrní buďte s citrusovými plody, které nikdy nevkládejte do kompostéru ve větším množství najednou.

Další problematickou surovinou je maso. Kosti, pokud jsou maximálně obrané, můžete do kompostéru vhodit. Po nějaké době mikroorganismy zbaví kost zbytků tak dokonale, že je náramně „oholená“ a lze ji hodit do komunálního odpadu. Maso však do kompostéru nevhazujte.

Další surovinou jsou skořápky od vajec, ty opět vhazujte v menší míře. V neposlední řadě lze kompostovat také kávovou sedlinu nebo čajové sáčky. Pokud máte domácího mazlíčka, který má podestýlku z pilin nebo sena, můžete vhodit do kompostéru i je.

Minimalizujte odpad

Snažte se vyvinout maximální úsilí a odpad spíše nevytvářet. Mnoho ovoce i zeleniny lze sníst beze zbytku včetně slupky a jádřinců. Skořápky můžete navíc dávat vašim známým, kteří mají slepice, za skořápky budou velice rádi.

25.10.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist