Bioodpad z domácnosti – jak s ním naložit?

V dnešní době, ale ani v dobách dávno minulých neexistovala domácnost, která by neprodukovala odpad. Je to normální věc, která nám ale bohužel v dnešní době silně přerůstá přes hlavu. Nejlepší je samozřejmě odpad neprodukovat vůbec, respektive minimalizovat jeho produkci, protože vždy něco zbude. Mnoho surovin lze v dnešní době třídit a recyklovat. Některé musíme odevzdat ke zpracování, protože nemáme možnost je zpracovat svépomocí. Je tedy dobré recyklovat v maximální možné míře vše, co zvládneme sami v domácích podmínkách. Jedná se hlavně o bioodpad.

Bioodpad z domácnosti – jak s ním naložit?
Bioodpad z domácnosti – jak s ním naložit? (Zdroj: archiv redakce)

Co je to bioodpad?

Pod pojmem bioodpad se skrývají dvě kategorie biologicky rozložitelného odpadu, ve směrnicích často označovaného jako BRKO (Biologicky Rozložitelné Komunální Odpady). První kategorie jsou zbytky z kuchyně a obecně z domácnosti. Do druhé kategorie spadají biologicky rozložitelné odpady ze zahrad.

Bioodpad je tedy z principu složka, která vůbec nemusí projít sběrem komunálního odpadu, i když se o to mnoho obcí, s odvoláním na mnohé zákony, snaží. Věřte, že je daleko lepší odpad zpětně využít v rámci domácnosti.

Úskalí recyklace bioodpadu

Stejně jako každá jiná věc má i bioodpad a jeho recyklace mnohé úskalí, která spočívají v jeho zpracování. Opět se tedy vrátíme k tomu, že je lepší bioodpad z domácnosti minimalizovat. Menší objemy zbytků z kuchyně lze zpracovat mnohem lépe než desetilitrový koš bioodpadu denně.

Hlavní úskalí zpracování bioodpadu je hygiena, se kterou souvisí mnohdy i druhý problém, a to zápach. Pravda je ovšem taková, že zápach a jiné nepříjemné jevy vznikají, když dochází k procesu anaerobnímu, tedy odpad nemá dostatečný přísun vzduchu, a proto hnije. Jedná se o opačný proces, který je žádoucí, což je tlení, kdy je zapotřebí stálý přísun vzduchu (aerobní proces).

Bioodpad z domácnosti – jak s ním naložit?
Bioodpad z domácnosti – jak s ním naložit?
Bioodpad z domácnosti – jak s ním naložit?
Bioodpad z domácnosti – jak s ním naložit?
Bioodpad z domácnosti – jak s ním naložit?
Bioodpad z domácnosti – jak s ním naložit?

Se zahradou jde všechno lépe

Výhodu ve zpracování bioodpadu mají určitě majitelé zahrad. Nezáleží tolik na velikosti, protože i na malé předzahrádce se dá dobře kompostovat. Jde hlavně o to, že je kompost venku a tím pádem se mnoho věcí řeší snáze než v domácích podmínkách. Pokud vlastníte byt bez zahrady, i tak nemusíte zoufat. I pro vás se najde mnoho možností, jak bioodpad recyklovat, jen to bude o trochu pracnější.

Kam s bioodpadem, pokud vlastníte byt bez zahrady?

Kromě hnědých popelnic, které poskytuje většina obcí, máte na výběr z řady daleko užitečnějších možností, kdy navrátíte potřebné živiny zpátky do půdy.

  • Komunitní kompostéry – Komunitní kompostéry jsou vhodné pro skupiny lidí na sídlištích apod., kdy není jednoduché umístit kompost do vnitrobloku nebo nechcete mít kompost doma. Většinou se o komunitní kompostér stará jedna pověřená osoba, která dohlíží na celý proces kompostování a hlídá také kvalitu dodaného materiálu, který do kompostu vyhazuje zbytek skupiny lidí. Výsledný kompost se pak dle dohody rozdělí mezi účastníky a poslouží na hnojení předzahrádek, rostlin v květináčích nebo zeleniny na balkoně.
  • Vermikompostéry – neboli kompostování pomocí kalifornských žížal, je další v dnešní době rozšířenou možností, jak recyklovat bioodpad. Zde je ovšem nutné vše pěkně od počátku vychytat. Není možné zakoupit potřebné věci a hned naplno kompostovat. Je důležité žížaly postupně přivyknout vašemu odpadu a také se naučit dávkovat to správné množství. Z počátku obnáší vermikompostování poměrně mnoho práce, ale sami uvidíte, že při dostatečně vynaloženém úsilí se vám vše vrátí ve formě vynikajících výsledků. Jen se nevzdávat.
  • Domácí kompostéry – další možností jsou malé domácí kompostéry, které jsou přizpůsobeny k použití v bytech. I v tomto případě je nutné investovat zpočátku nějaký ten čas, než se vše rozběhne, jak má, ale nebojte se, že se vám vložené úsilí nevrátí.

Co lze kompostovat?

Existují sice obecná pravidla, co lze a nelze kompostovat, ale můžete se setkat i s jinými pravidly, které vycházejí ze zkušeností. Obecně lze kompostovat veškeré zbytky zeleniny a také ovoce, jako jsou slupky, jádřince a podobně. Opatrní buďte s citrusovými plody, které nikdy nevkládejte do kompostéru ve větším množství najednou.

Další problematickou surovinou je maso. Kosti, pokud jsou maximálně obrané, můžete do kompostéru vhodit. Po nějaké době mikroorganismy zbaví kost zbytků tak dokonale, že je náramně „oholená“ a lze ji hodit do komunálního odpadu. Maso však do kompostéru nevhazujte.

Další surovinou jsou skořápky od vajec, ty opět vhazujte v menší míře. V neposlední řadě lze kompostovat také kávovou sedlinu nebo čajové sáčky. Pokud máte domácího mazlíčka, který má podestýlku z pilin nebo sena, můžete vhodit do kompostéru i je.

Minimalizujte odpad

Snažte se vyvinout maximální úsilí a odpad spíše nevytvářet. Mnoho ovoce i zeleniny lze sníst beze zbytku včetně slupky a jádřinců. Skořápky můžete navíc dávat vašim známým, kteří mají slepice, za skořápky budou velice rádi.

Publikováno: 27.01.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Sběr bioodpadu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co si počít s bioodpadem.

Údržba městských zahrádek

Jak udržovat městské zahrádky?

Jak na kompostování v bytě

Víte, že kompostovat se dá i v bytě?

Kompostové desatero

Jaké jsou zásady kompostování? A jak naložit s bioodpadem?

Kompostování doma

Jak kompostovat doma v kuchyni?

Listí není odpad

Jak zpracovat spadané listí?

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.