Blenheim Palace – zahradní perla Británie

„Žít jako král, smí jen král, Madam!“ Kdo by si nevzpomněl na větu, kterou pronesl rozhněvaný Ludvík XIV. ve své pracovně před hrdou Angelikou. Při pohledu na překrásné zahrady a palác Blenheim se chce s těmito slovy více než souhlasit, ale v tomto případě to neplatí. Pojďte se s námi projít v zahradách, kde se narodil i Winston Churchill a kam se jezdí inspirovat zahradní designéři z celého světa.
ruze_zahon-ruzi-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Blenheim Palace leží ve Woodstocku nedaleko Oxfordu. Byl vybudován jako dar od královny Anny vévodovi z Marlborough za jeho věrné služby během války v roce 1704. Vévodkyně nejdříve nebyla nijak nadšena z tak velikého pozemku, ale nakonec vytvořila jednu z prvních bylinných zahrad v Anglii, odkud dodávala přísady na výrobu krémů a léčivých mastí. Palácem prošlo již deset generací vévodů z Marlborough a každý v něm zanechal svůj otisk. Současný jedenáctý, se velmi aktivně podílí na zvelebování zahrad a na rozšiřování jejich věhlasu.
Zahrady v Blenheim palace jsou tématické a vždy vyjadřují atmosféru doby, ve které byly zbudovány. Majitelé se také inspirovali módními vlnami v zahradní architektuře a nezapomněli ani na funkčnost.

​Vodní terasy

Tématická zahrada, která se obtáčí okolo jezera plného ryb a úschovny loděk je vytvořena tak, aby v každém ročním období vypadala jinak. Po celé léto připomíná jezero spíše leknínový záhon, který lemuje část z půl milionu stromů vysázených devátým vévodou z Marlborough.

Kaskády a Arboretum

Kaskády tvoří schodovitou část zahrady, kde kromě jiných zajímavých dřevin roste červený buk, libanonský cedr a bílá vrba. Najdete je také na cestě do Arboreta, kde jsou vzácné exempláře stromů a keřů staré stovky let.

Zahrada růží

Jedna z nejromantičtějších částí zahrady, která svou opojnou vůní láká přes celé léto až do poloviny podzimu je zahrada růží. Stovky druhů růží tvoří nejen barevný koberec, ale i visí z okrasných závěsných květináčů, kreslí barevné ornamenty a vinou se okolo železných konstrukcí nejrůznějších tvarů.

​Tajná zahrada

Tajná zahrada je zahradníkův ráj. Jeho  součástí jsou Italské zahrady, kde kvetou fuchsie, pelargonie a růže, dále pak rozsáhlý trávník se speciálně šlechtěnou trávou a relaxační část s dřevěnými lavičkami obklopenými japonskými javory a bambusy. Oázu dotváří šplouchající voda z nedalekého vodopádu a vůně okolních květin. S Labyrintem, který je druhým největším na světě, umístěným v zadní části pozemku, je Tajná zahrada nejnavštěvovanějším místem v Blenheim palace.

V závislosti na sezóně se vstupné do zahrad a do paláce pohybuje od 10 do 18 liber. Pokud toužíte po romantické svatbě v paláci a svatební fotce v zahradách, stačí si zarezervovat termín na čísle 01993 813 874 a pokud ne, jeďte se alespoň inspirovat. Možná nemáte k dispozici tak velký pozemek, ale i s menším se dá kouzlit, když máte jasnou představu.

Sabrina Harisová

24.6.2010 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist