Blíží se čas krásných macešek

Během září se na trhu objeví skromné květiny, které každou zahradu rozzáří nespočtem překrásných kultivarů, které se liší nejen velikostí a tvarem květů, ale samozřejmě také jejich barvou. Tyto dvouletky si zaslouží úctu, protože jsou skromné a hodí se nejen pro výsadbu do záhonů, ale také do nádob třeba na balkon nebo terasu.
maceska_shutterstock_193473350-1100x618.jpgCelá galerie 11 Zdroj: shutterstock.com

Macešky byly dříve trošku nechvalně spojovány s květinami vhodnými pro výsadbu na hřbitov, takže byste je na soukromých zahradách v určité době příliš často nenašli. Na Slovensku byste macešku našli pod označením sirotka, zatímco u nás tyto krásky kličkují mezi názvy, jako jsou violka či tradiční maceška. Tyto dva názvy spolu ovšem jasně souvisí.

Macešky totiž patří do velice bohatého rodu violek (latinsky Viola), do kterých řadíme i několik našich domácích květinek, které mnozí znají jako fialky. Právě macešky vznikly dlouhodobým šlechtěním naší domácí violky trojbarevné (Viola tricolor), kterou najdete třeba na okrajích polí nebo na své zahradě jako plevelnou rostlinku.

Pokud se opět vrátíme k dvouletým maceškám, jistě si vybavíte velkokvětou macešku zahradní (Viola x wittrockiana) a druh s drobnými kvítky, který zažívá zlaté časy především v posledních letech, macešku rohatou (Viola cornuta). Oba druhy se často kombinují v jedné výsadbě, protože se perfektně doplňují zajímavou strukturou a intenzivním kvetením, které trvá od podzimu až do léta nadcházejícího roku.

Obě macešky během let prošly intenzivním šlechtěním, takže vzniklo několik opravdu zajímavých řad. Macešku zahradní tak seženete v kultivarech s plnými, drobnějšími nebo naopak opravdu velkými květy.

Poměrně oblíbené jsou macešky řady Cats, které mají na květech jemné čárky, které připomínají kočičí fousky.

Drobnokvěté macešky rohaté se liší velikostí vzrůstu i květů, ale také charakterem růstu. Zatímco některé kultivary rostou trsnatě a vzpřímeně, jiné zase převisají a hodí se tak pro výsadbu do závěsných košů. Každopádně je z čeho vybírat. Barevná škála obou druhů se pohybuje od čistě bílé přes smetanovou, žlutou, oranžovou, červenou, hnědou, růžovou, fialovou až po temně modrou či téměř černou.

sm-s-barevn-ch-kultivar-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Podzim je pro macešky jako stvořený

Ve sféře veřejné zeleně se s maceškami setkáte nejčastěji ve druhé polovině září a později, ale na trhu se tyto barvené dvouletky začínají objevovat mnohem dříve. Sadbu si seženete v zahradnictví nebo si ji vypěstujte sami pomocí červnového či červencového výsevu do lehké zeminy.

Velkou výhodou těchto dvouletek je brzké nakvétání. První květy se rozvinou již na podzim a kvetou dokonce i přes mírnou zimu. Na největší záplavu barev se ale těšte spíše na jaro, kdy macešky krásně zesílí a nasadí velké množství poupat.

Pokud necháte macešky dokvést a zaplodit, je klidně možné, že se vám na zahradě přesejí a vy se tak dočkáte nových mladých rostlinek. Žádná krása ale není věčná, což platí i u macešek, které je nutné v létě vyměnit například za letničky.

Tip pro výsadbu

Macešky si domů nejspíš přinesete v malých květináčích, do kterých jsou v určitém období přesazovány. Než se dostanou k vám na zahradu, květináček pečlivě prokoření, proto pamatujte, že je nutné před výsadbou kořenový bal mechanicky narušit. Pokud byste tak neudělali, kořeny by neprorůstaly do okolní půdy a nebyly by schopny přijímat živiny z okolní zeminy.

podzimn-v-sadba-mace-ek-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Kam se hodí

Květy macešek jsou poměrně výrazné, a ačkoliv nedorůstají velkých rozměrů, strhávají na sebe veškerou pozornost. Přesto je dobré je podsadit jarními cibulovinami, které je na jaře přerostou a macešky pod nimi vytvoří pestrý podrost.

Perfektními společníky tak mohou být tulipány nebo narcisy. Tato kombinace je nejvíce působivá hlavně ve velkoplošných ornamentálních výsadbách, kde jejich krása vynikne nejvíce.

Přesto určitě nepochybíte ani výsadbou do nádob nebo kamenných koryt poblíž odpočinkové terasy nebo do truhlíků na balkon. V závěsných koších se budou dobře vyjímat převislé kultivary, zatímco na obruby záhonů použijte kompaktní sortiment, který se nebude rozklesávat. Ve velkoplošných výsadbách mohou macešky zvláště po mírné zimě trpět houbovými chorobami, proto včas proveďte postřik vhodným fungicidem.

Foto a text: Lucie Peukertová

18.8.2020 4:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist