Boj proti chorobám a škůdcům

Nezvané hosty v podobě škůdců a chorob rostlin nevidí rád žádný zahrádkář a pěstitel, kterému na jeho rostlinách opravdu záleží. Pokud s nimi navíc nezačne bojovat okamžitě poté, co si jich všiml, výsledkem může být kompletní ztráta úrody či oné krásy, o kterou se tak dlouho svojí prací snažil. Škůdci a choroby mohou být různí, stejně tak jsou různé i způsoby boje s nimi. Jaké jsou ty nejčastější a nejefektivnější?

Boj proti chorobám a škůdcům
Boj proti chorobám a škůdcům (Zdroj: Shutterstock)

Chemie jako sázka na jistotu

První možností je samozřejmě použití chemických prostředků. Na trhu je dostupných mnoho efektivních přípravků proti škůdcům, vybírat je můžete podle období, ve kterém je budete aplikovat, podle druhu rostlin apod. Vždy se dobře seznamte s návodem k použití, s tím, jak často je používat, zda se musí ředit apod. Prodávají se i přírodní produkty, např. na bázi řepkového oleje, které jsou proti některým druhům velmi účinné a přitom zcela neškodné pro přírodu.

To samé platí pro postřiky proti houbovým chorobám, i těch lze zakoupit prakticky nepřeberné množství. Přípravky mohou plísně přímo ničit, anebo fungovat jako prevence proti jejich vzniku. Některé působí víceméně plošně, jiné čistě na konkrétní druhy plísní.

Kromě chemických prostředků existují také metody čistě přírodní. Rozhodně se vyplatí vyzkoušet i je.

Rukama proti škůdcům

Škůdce lze i sbírat ručně, případně je sklepávat do plachet. Týká se to samozřejmě především těch větších jako je mandelinka bramborová, nosatců, klopušek, nebo larev a housenek. Ty můžete buď sesbírat do nějaké nádoby a v ní zlikvidovat, případně je sklepat. Většina hmyzu totiž v takovém případě předstírá smrt a nemusíte se tedy bát, že je sklepnete a oni se hned rozutečou. Pravděpodobně budete mít dost času na to je do plachty sbalit a odnést pryč.

Boj proti chorobám a škůdcům
Boj proti chorobám a škůdcům (Zdroj: Shutterstock)

Přírodní odpuzovače

Není od věci seznámit se s tím, která rostlina odpuzuje právě toho škůdce, se kterým se potýkáte. Zatímco např. levandule bude přírodníodpuzovat ploštice, křen vás ochrání před mandelinkou a taková šalvěj nebude vonět slimákům.

Výhodou tohoto způsobu ochrany je fakt, že jde o stoprocentně přírodní způsob. Naopak, vhodným výběrem doplňkové rostliny můžete svoji zahrádku pěkně obohatit.

Škůdce odpuzuje také aroma výluhů z citrusových plodů, cibule či česneku a dalších bylinek. Takovýto jednoduchý přírodní postřik dokáže být ve skutečnosti až překvapivě účinný.

Vypusťte predátory

Škůdci sami jsou velmi často potravou někoho jiného, takže proč toho někoho jiného na zahradě neubytovat. Zde se ukazuje výhoda rozmanité zahrady s „divokými“ částmi, dostatkem úkrytů apod. Je totiž pravděpodobné, že do takové zahrady se k vám nastěhují i takoví schopní likvidátoři škůdců jako jsou ježci či žáby. Také ptáci jich umí spořádat hodně.

Ale ani další hmyz není špatnou volbou. Slunéčka pojídající mšice jsou poměrně známým příkladem, podobně jsou na tom ale také střevlíci, pavouci nebo třeba pestřenky. Sečteno a podtrženo, zahrada kypící životem škůdcům významně zkomplikuje život, nikoliv naopak.

Boj proti chorobám a škůdcům
Boj proti chorobám a škůdcům (Zdroj: Shutterstock)

Mýdlová voda

Dalším známým a prověřeným receptem je postřik rostlin mýdlovou vodou, který se proti mšicím nebo obalečům používá již hodně dlouho. Podobný postřik si lze připravit i z rostlinného oleje a vody. Olej totiž škůdcům zakryje dýchací otvory a zahubí je.

Boj se škůdci je nekonečný a musí ho pravidelně podstupovat každý zahrádkář v rámci komplexní starosti o svoji chloubu – krásnou a prosperující zahradu. I na té se dá ale ušetřit, pokud bude člověk využívat všech možností, které mu přinášejí obchodníci v podobě speciálních bonusových akcí nebo slevových letáků. Péče, kterou zahradě věnujete, se vám vždy mnohonásobně vrátí, stojí to za to!

Publikováno: 19.08.2021, Autor: | autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Příprava na jarní práce na zahradě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o tom, jak se připravit na jarní práce na zahradě a jak si připravit postřik na škůdce

Ošetření ovocných keřů

Ošetření ovocných keřů

Ošetření ovocných dřevin na jaře

Ošetření ovocných dřevin na jaře

Likvidace škůdců pokojových rostlin

Likvidace škůdců pokojových rostlin

Škůdci zeleniny jsou v sezóně!

Při dozrávání zelenin v létě je zároveň největší doba škůdců. Jak se proti nim připravit?

Jak zabránit škůdcům

Poradíme Vám, jak si na jaře poradit se škůdci. Tipy naleznete v následujícím videu.