Bojujte s množením slimáků

Rozšíření u nás nepůvodního druhu plzáka španělského se za posledních dvacet let stalo morem zahrádek. Protože koncem srpna a v září kladou vajíčka, je nejvhodnější čas svést s nimi válku ve prospěch příští zahradnické sezóny.
slimak_shutterstock_721877326-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Proč vlastně zrovna tenhle druh tolik decimuje zeleninukvětiny, když s jiným druhem, plzákem lesním, který je u nás domovem, nikdy problém nebyl? Plzáky se krmí ptáci, ježci, nepohrdnou jimi ani lesní šelmy. Jenže to by při jejich plodnosti nestačilo.

Největším nepřítelem našich plzáků jsou vnitřní paraziti. Jenže plzáka španělského si nevšímají a ten, který reguluje jejich populaci v původních jihoevropských, se k nám zatím nerozšířil. Každý plzák přitom naklade přes dvě stě vajíček a z nich mnoho v zemi přežije do jara, kdy se vylíhne další, mnohem početnější generace. Nejdůležitější a nejúčinnější prevencí je tedy zabránit plzákům, aby vajíčka nakladli.

Sběr, zábrany, důkladné rytí

Začátkem září už toho zejména v užitkové zahrádce tolik nemáme, a tak ochabuje i pozornost vůči slimákům. Přitom právě v tomto období bychom neměli nechat na pokoji ani jediného. Je potřeba je sbírat, lákat na pasti – třeba do země zapustit hrníček s pivem, kam se nachytají – a neúprosně zabíjet. Je to sice drsné, ale jinak to nejde, takže slimáky házejte do vařící vody, nebo v kbelíku posolte. Vajíčka kladou do záhonků do půdy. Když se k nim nedostanou, je pokoj. Na cestičky nebo kolem záhonků můžete tedy navrstvit mulčovací kůru nebo drsný štěrk a pro jistotu ještě polévat slabou kávou – ta je pro plzáky jedovatá. Jako lem záhonků můžete také dát plech s ostrým okrajem zahnutým ven, ten nepřelezou, ale pozor, abyste se o něj nepořezali sami. Na podzim je potřeba zejména prázdné zeleninové záhonky do hloubky aspoň dvacet centimetrů přerýt, obrátit zeminu. Tak se vajíčka dostanou na povrch a v zimě je zahubí mráz.

Pozor, chemie nezabíjí jen slimáky

Účinný přípravek, který můžete nasypat tam, kde se plzák španělský pohybuje, je Vanish Slug Pellets, jedovatá granulová požerová nástraha. Je skutečně velmi účinná, jenže je také velmi nebezpečná. Pokud máte domácí mazlíčky nebo k vám na zahradu chodí sousedovic kočka, případně se vám tu zabydleli ježci nebo jiná zvířata, s nimiž rádi sdílíte životní prostor, Vanish SP prakticky nepřipadá v úvahu. Je totiž pro tato zvířata smrtelně jedovatý a bohužel je svou vůní a chutí láká ke konzumaci. Nebezpečí otravy ale hrozí i dítěte, které dovedou všetečně ochutnávat kdeco.

Na otravu neexistuje protijed a v mnoha případech hrozí smrt. Vhodnější tedy je použít přípravek Ferramol, granule na bázi železa a fosforu, které neškodí hmyzu, ptákům ani teplokrevným zvířatůmslimáky hubí tak, že v jejich útrobách nabobtnají, slimák zaleze do svého úkrytu a tam zahyne. Ferramol přitom svým složením zároveň funguje jako železité a fosforečné hnojivo na záhoncích. Účinnost sice není tak velká jako u Vanishe, rozhodně ale také není nebezpečná, takže když Ferramol používáte pravidelně, slimáků se postupně také zbavíte.

Biologická ochrana

Když se začnou líhnout mladí plzáci (někteří na podzim v říjnu a listopadu, další brzy z jara), můžete na ně vyzkoušet přípravek Nemaslug z živými makroorganismy – hlísticemi. Nesou symbiotickou bakterii, která slimáka po požití zahubí. Bohužel na dospělé plzáky španělské je tento přípravek neúčinný, hubí jen malé druhy slimáků nebo mladé jedince. Musíte ho používat jako hubení jediné – pokud byste totiž zároveň použili i chemické přípravky, zahubíte také hlístice. Pozor na používání ve vlhkých lokalitách a kolem vodních ploch, kde žijí přirozené druhy hlemýžďů a slimáků, které určitě zabíjet nechcete. Přípravek je účinný asi po šest týdnů, pak je třeba aplikaci opakovat.

TIP

Ochočte si párek kachen

Může se to zdá komické, ale kachny slimáky milují a dokážou jich zkonzumovat slušné množství. Pokud máte na zahrádce dostatečně velké jezírko a vysadíte na něm párek kachen – domácích nebo třeba domestikovaný divoký druh indický běžec, postarají se o sběr slimáků na cestičkách. Do záhonů je ovšem nepouštějte, oštípají totiž také zeleninukvětiny.  Krmíte si vlastní prasátko? Pak mu slimáci jistě budou chutnat, posbírané mu je tedy klidně zamíchejte do krmení. V přírodě divoká prasata konzumují všechny druhy plžů.

Text: Gabriela Koulová

16.8.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist