Boskoop – muzeum zahradnictví v Holandsku

Boskoop – městečko, které žije zahradnictvím již celá staletí. Kde jinde bychom měli hledat zahradnické muzeum, než právě zde! Již městečko samotné si zaslouží obdiv vzhledem ke svému netradičnímu uspořádání, všudypřítomným vodním kanálům a také historii zahradnictví, která se zde traduje již od 15. století.
buxus_shutterstock_1311315170-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Celé holandské městečko o pouhé výměře 17 km2 se podle očekávání rozkládá na soustavě úzkých vodních kanálů. Ty rozdělují jeho celkovou plochu na stovky malých ostrůvků pravidelného obdélníkového tvaru.
V celém Boskoopu vše souvisí s tradicí zahradnictví, která tu má své kořeny již od pradávna, kdy se o organizovanou zahradnickou produkci postarali rijnburgští mniši z nedalekého opatství. Rijnburgští mniši pronikli do tajů pěstování a roubování ovocných stromů a své dovednosti začali předávat místním sedlákům. A to byl vlastně samotný prvopočátek zahradnictví v této oblasti, která je s touto činností spojená až do dnešních dob.

Původní zahradníci a pěstitelé se zde setkávali se závažným problémem, kterým byla vysoká hladina spodních vod, a tak začali hloubit kanály, jejichž úkolem bylo odvádět spodní vodu z jejich polností. V minulosti kanály tvořily nejpoužívanější dopravní spojení, které pomáhalo při transportu materiálů a dovozu výpěstků k zákazníkům. V současnosti tyto kanály vytvářejí nejcharakterističtější obraz města, a protože zde pořád vládne nezaměnitelný zahradnický duch, někteří pěstitelé tyto kanály využívají k dopravě dodnes.

Za jednotlivými domy seřazenými těsně vedle sebe se rozprostírají produkční plochy. Přední části zahrad nejčastěji zkrášlují vzorné řádky buxusů anebo i japonských javorů, jejichž pěstování nepatří zrovna k nejsnazším. V celém městečku je patrné, že vše souvisí se zahradničením. Nejen pěstitelé, ale i obchodníci, dopravní firmy a výzkumníci se zde zaměřují na obrovskou produkci popínavých dřevin, keřů, stromů a květin.

Logicky tedy právě zde vzniklo Muzeum zahradnictví se záměrem ukázat nejen místním, ale i návštěvníkům z daleka, na co se zde celé generace zaměřovaly – školkařskou produkci. Muzeum samotné se nachází ve dvou budovách. Vystavěno bylo v 19. století v typickém holandském stylu. V prvním domku jsou tradiční historické sbírky nejrůznějšího zahradnického nářadí, plánů a ocenění školkařské práce, včetně fotografií a výstřižků z novin, pohlednic atd. Druhý domek představuje typické obydlí místního zahradníka zařízené ve stylu začátku 20. století. Spatřit zde můžete i voskové figuríny manželů zahradníků, kteří byli typickými obyvateli těchto domků. Z okna se naskýtá úchvatný pohled na blízký kanál.

Za oběma domky se již rozprostírá živá výstava. Na zahradách rostou dřeviny pro oblast Boskoopu typické, naleznete zde malý řetězový most.  Všechny tyto zahrady jsou ohraničeny ze tří stran odvodňovacími kanály. Nezapomenutelným zážitkem pro návštěvníky se obvykle stává projížďka lodí po místních kanálech. Cestou je vidět obrovské plochy školkařských porostů, které se často mohou dostat až do našich nákupních zahradnických center.

Místní muzeum pořádá i nejrůznější workshopy tématicky zaměřené například na výrobu vánočních dekorací anebo květinových aranžmá. Škoda jen, že vzdálenost z Prahy do holandského Boskoopu je 900 km! Městečko Boskoop se totiž nachází přibližně na spojnici měst Amsterdam a Rotterdam.

Text: Zuzana Bohdalová

5.7.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist