Zahrada > Okrasné zahrady > Botanická zahrada > Botanická zahrada, která vám vezme dech – Paradeniya na Srí Lance
Botanická zahrada, která vám vezme dech – Paradeniya na Srí Lance
Královská botanická zahrada
Na 150 arech se dnes rozprostírá botanická zahrada Paradeniya zahrnující na 10 tisíc exemplářů stromů a neméně dlouhou řadu keřů a dalších rostlin kontrastujících barev i tvarů.
Od 14. století sloužila k relaxaci a potěše sinhálských králů. Původním záměrem bylo sice vytvoření místa pro odpočinek a zábavu šlechty, ale nakonec v okolí královské rezidence vznikl park, který byl roku 1821 přeměněn na botanickou zahradu. Ve stejném roce tuto zahradu Angličané prohlásili majetkem britské koruny.
V roce 1824 následovalo vysazení historicky prvního čajovníku. Postupem času začala být zahrada přebudovávána na anglickou zahradu. Dnešní celková roční návštěvnost činí okolo 12,5 milionu návštěvníků.
Cesty vedoucí zahradou
U vchodu do botanické zahrady vás k návštěvě naláká orchidárium s orchidejemi unikátními nejen svými barvami, ale i velikostí, nebo vás zaujme malá japonská zahrada.
Celou zahradou vede hlavní cesta Royal Palm Avenue. Velká travnatá plocha zvaná Great Lawn, je místem osazeným ve středu majestátním exemplářem fíkovníku povislého (Ficus benjamína). Vytváří přírodní slunečník a úžasné místo k odpočinku. Svým neuvěřitelně košatým větvovím stíní plochu o rozloze takřka čtvrt hektaru.
Dalším vodítkem pro turisty je tu Double Coconut Palm Avenue. Své jméno dostala díky stromům – palmám seychelským, které rodí opravdu velké kokosové ořechy vážící až 20 kg. Netradiční tvar těchto plodů připomínajících lidské pozadí jim dalo pojmenování „ořech nemrava“.
Cabbage Palm Avenue je další trasou, tentokrát lemovanou livistoniemi australskými (Livistona australiens). Jedná se o štíhlé palmy mající své vějířovité listy až na samém vrcholu rostliny. K vidění je tu i exotická kuropita guajánská (Couroupita guaianensis), jejíž květy v noci silně voní a tím k sobě lákají netopýry. Ti se podílejí na jejím opylování. Lončatníku neboli kuropitě se rovněž přezdívá dělové koule, neboť plody těchto stromů opravdu připomínají dělové koule.
Stromy slavných osobností
Doslova geniálním nápadem, bylo oslovit vzácné hosty zahrady a požádat je o vysazení stromů a keřů. Svůj strom zde vysadili princ Waleský, král Edward VII., rakouský princ Rudolf, car Mikuláš a dokonce i první z řady kosmonautů, slavný Jurij Alexejevič Gagarin.
Neopakovatelný ráz zahradě dodávají nejen stromy vysazené světovými velikány, ale rovněž řeka Mahaveli, která celou zahradu obtéká.
Exotické rostliny všech druhů
Fíkovník banyán (Ficus benghalensis), který zde rovněž naleznete, je znám také jako rostlina škrtič. Začíná vyrůstat jako epifyt, protože z počátku ke svému růstu potřebuje pevnou oporu. Postupně však začíná k zemi spouštět svá chapadla – kořeny a jimi nakonec ovine celou svou hostitelskou rostlinu a udusí ji. Následně již roste škrtič zcela samostatně a jeho kmen je složeninou jednotlivých stromů.
Další raritou rostlinného světa, která je k vidění v této botanické zahradě, je Dendrocalamus giganteus. Je to mohutný bambus, který v místní zahradě vyrostl až do výšky 40 metrů a jeho stébla dosahují průměru až 30 cm. V období dešťů narůstá denně až o 40 cm. Bohužel se rostlina tohoto druhu v minulosti stala i nástrojem mučení Kambodžanů, a to v období Pol Potova režimu. Odsouzení nešťastníci byli přivázáni vleže na záhon klíčících rostlin a ty do nich prorůstaly rychlostí 2 cm za hodinu.
Kde najdete tuto botanickou zahradu
Přibližně 100 kilometrů vzdálené od hlavního města Srí Lanky Kolomba a 6 kilometrů daleko od města Kandy je situováno místo, na němž se rozkládá věhlasná botanická zahrada sinhálských králů.
Na prohlídku zahrady si můžete najmout průvodce anebo ji absolvovat sami. Všichni, kdo zde chtějí uplatnit svou znalost angličtiny, by měli počítat s tím, že místní ji ovládají s naprosto nezaměnitelným anglicko-holandským přízvukem. Návštěvníci královské botanické zahrady doporučují vyhradit si na její prohlídku celý den.