Botanická zahrada – Svatojánská noc

Pokud ještě nemáte jasnou představu o svém pátečním programu, vyrazte do Botanické zahrady v Troji! Dozvíte se o léčivých i čarodějných bylinách a můžete s sebou vzít i děti, pro které bude připraveno mnoho soutěží o zajímavé ceny.
kvety-mesicku-lze-vyuzit-take-jako-soucast-lecivych-bylinkovych-caju-1100x618.jpg Zdroj: Lucie Peukertová

V pátek 24. června se v Botanické zahradě v Troji se budete moci potkat i s novodobými čarodějkami a mágy. Uprostřed rozkvetlé zahrady se budete kochat pestrostí různých léčivých rostlin, seznámíte se s běžnými i méně známými druhy. Bude možné ochutnat bylinné čaje a pokrmy ochucené bylinkami. Magická Svatojánská noc je opředená četnými mýty a pověstmi. I o tom bude odpoledne v Botanické zahradě. Na své si přijde odborná veřejnost i náhodní návštěvníci nebo děti, pro které budou připraveny soutěže zaměřené nejen na léčivé byliny.

Co je Svatojínská noc?

Svatojánská noc je totiž tradice sahající daleko do starověku plná kouzel a nadpřirozené magie. Uzavíraly se tzv. čarodějnické svatby; novomanželé po nich přeskakovali koště. V minulosti se ihned po rozednění prodávala na trzích bájná mandragora, která údajně dovedla přičarovat lásku milované osoby. Vzhledem k výjimečnosti Svatojánské noci se mělo zato, že ožívají tajemné síly a země vydává své poklady.

K nalezení takového místa bylo zapotřebí nalézt kvetoucí kapradí. To kvetlo přesně o půlnoci a vydávalo zlatavou záři. Kdo chtěl mít zázračný květ z kapradí, který byl velmi důležitým pomocníkem při hledání pokladů, měl pod kapradí rozprostřít bílý šat, který měl zachytit padající květ. Kdo prý květ zachytil a nosil u sebe, byl neviditelný, rozuměl řeči zvířat, rostlin a stromů, měl ve všem štěstí a byl předurčen k objevení pokladu…. Krom čertů a čarodějnic v lese číhalo mnoho dalších nástrah jako například bludný kořen nebo bludičky, které člověka lákaly do bažin.

Tajuplná noc propůjčuje svoji sílu i bylinám, které se využívají k čarování. V předvečer Svatého Jana také děvčata splétala věneček z devatera kvítí, aby se ve snu dozvěděla, kdo jim je souzený. Do devatera kvítí patřily bylinky léčivé a voničky, o tomto večeru s magickým účinkem. Byl to devětsil, komonice lékařská, májovník, mařinka vonná, devaterník penízkový, routa, třezalka toužebník a hvozdík. Také kopretina, sedmikráska a květy heřmánku byly zasvěceny lásce.

Důležité informace

Kdy se to přesně koná?

Na Svatojánskou noc Botanické zahrady v Praze Troji se můžete přijít podívat v pátek 24. června 2011. Celá akce začíná v 16:00 a končí v 19:00. Venkovní expozice můžete však opustit klidně i 2 hodiny po zavírací době, a protože se Svatojánská noc bude konat právě pod širým nebem, můžete i po jejím skončení setrvat a kochat se bylinami.

Kudy se tam dostanete?

Do Botanické zahrady hlavního města Prahy se lze dostat několikerým způsobem, zatím však nedoporučujeme dopravu vlastním automobilem, ale naopak využití městské hromadné dopravy. Botanická se nachází v Nádvorní ulici č.134 v Praze 7 – Troji nad ZOO a Trojským zámečkem.

MHD

Do Botanické se nejjednodušeji dostanete metrem trasy C přes stanici Nádraží Holešovice, kde přestoupíte na autobus číslo 112, jedete až do zastávky Zoologická zahrada nebo Botanická zahrada Troja. Odtud dojdete do zahrady podle značení za cca 5 minut. Cesta od zastávek autobusu Zoologická zahrada nebo Botanická zahrada Troja je velice dobře značena. Nemůžete zabloudit.

Program Svatojánské noci:
– sraz před pokladnou JIH v Nádvorní ulici
16:00   Léčivé rostliny v Botanické zahradě – Ing. Jarmila Skružná
17:30   Povídání o bylinách o svatojánské noci – Ing. Jarmila Skružná
18:30   Povídání o magických rostlinách a zvycích – Mgr. Jana Arcimovičová

Doprovodné akce:
•    poznávání základních druhů léčivých rostlin
•    banka vůní
•    ukázka odborné i laické literatury o léčivých rostlinách
•    prodej léčivých rostlin a koření
•    od 18 h písničky u ohně s možností opékání uzenin – country skupina Eldorado

Další expozice, které ještě stále můžete navštívit:

KAKTUSY A SUKULENTY
Prodlouženo do 24. července, BZ Troja – venkovní expozice – fóliovník v pěstebním zázemí v severní části

LÉČIVÉ ROSTLINY
Do 31. července, BZ – Troja: Ornamentální zahrada a výstavní sál, denně 9 – 19 h, skleník Fata Morgana 9 – 19 h denně mimo pondělí

Více informací najdete na www.botanicka.cz

Redakce

23.6.2011 11:05

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist