Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada

Botanické zahrady jsou sami o sobě perlami velkých měst a nejinak je tomu také v Barceloně. Zahrada je zajímavá i mimo jiné tím, že cestičky v ní tvoří úžasné mozaiky. Vydejte se s námi na její prohlídku.
shutterstock_425092183-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Architekt: C. Ferrater, J.L.Canosa, B.Figueras
Botanický koncept: J. Montserrat, J. Pedrola
Lokalizace: Carrer Dr. Font i Quer 2, Parc Montjuïc, Barcelona, Španělsko
Realizace: 1995 – 1999

Představení

Botanická zahrada se rozkládá na úbočí hory Montjuïc ve východní části Barcelony na celkové ploše přes 15 hektarů. Zahrada se svou lokalizací a uspořádáním stává nejen přehlídkou rostlin z nejrůznějších koutů světa, ale i vyhledávaným místem s výjimečnou vyhlídkou na město.

Současná botanická zahrada prošla komplexní rekonstrukcí a nahrazuje původní zahradu Jardín Botánico Histórico z roku 1930, která byla více zaměřena na sortiment léčivých rostlin a zeleniny. Již při založení původní zahrady zde však byly vysazeny stromy, které nyní patří k největším v Barceloně. Zahrada je tak díky vertikálním dominantám již z dálky dobře rozpoznatelná v organismu města.

Tvrdé vs. měkké modelace

Vlastní zahrada je tvořena velkým terasovitým amfiteátrem ve svahu otevřeným k jihovýchodu. Terénní modelace přilehlých svahů pracují se stávající topografií a geometrickým dělením prostoru, díky němuž vzniká soustava ostře sesekaných, různě velkých trojúhelníkových ploch. Jednotlivé plochy jsou od sebe odděleny pěšinami a při pohledu z dálky tak lze vidět skutečnou mozaiku tvořenou betonovými cestami, plechovými cortenovými pláty a rozmanitými plochami vegetace mezi nimi. Tvarosloví svahu je pak opticky i pocitově změkčeno samotnými výsadbami rostlin, které ostře sekané tvarování ploch opticky rozmělňují.

Hlavní použité materiály, cortenový plech a beton, jsou zde záměrně použity v přímém kontrastu. Světlý beton září do dáli na pozadí rezavého cortenu a oranžovohnědé španělské půdy, která sama o sobě ještě podtrhuje výsadby rostlin v záhonech.

Středomořská flóra

Rostliny jsou na jednotlivých terasách rozmístěny podle svého geografického původu a ekologické příbuznosti, tzn. tak, jak se volné přírodě přirozeně vyskytují. Náročnější rostliny jsou pak umístěny ve sklenících.

Vzniká tak ucelená naučná sbírka, která se specializuje především na středomořskou flóru. Rostliny zde představené jsou vázány na oblasti charakteristické dlouhým suchým létem, mírnými zimami a jarními a podzimními dešti. Španělské klima tak pro prezentaci těchto typů vegetace nabízí naprosto ideální podmínky.

Autor: Klára Stachová

 

ING. KLÁRA STACHOVÁ (1987)
Zahradní a krajinářská architektka. Během studia krajinářské architektury v Lednici spoluzaložila ateliér 4DIM ARCHITECTS, ještě předtím prošla praxí v architektonických ateliérech v Praze a Brně. Kromě vlastního navrhování se dlouhodobě věnuje publikační činnosti s důrazem na přibližování současné české i světové krajinářské architektury českému publiku. Psaní a uvažování nad architekturou považuje za způsob vzdělávání sebe sama, který vnáší do její práce pohled na věc z více stran.

 

21.5.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist