Brambořík, okrasa zimních oken i letní zahrady

Květy nejrůznějších barev podobné motýlům usazeným na dlouhých stoncích, panašované srdcovité listy, postupné vykvétání od listopadu do března – to vše dělá z bramboříku perského jednu z nejoblíbenějších hrnkových květin. Jiné odrůdy ale mohou zdobit také zahrady, některé velmi brzy z jara, jiné naopak v pozdním létě až do mrazů.

Brambořík, okrasa zimních oken i letní zahrady
Brambořík, okrasa zimních oken i letní zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

Uchovat brambořík perský (Cyclamen persicum) tak, aby nám kvetl doma celou zimu a příští rok znovu, není úplně jednoduché. Křehká krása si žádá dobré podmínky i pravidelnou péči. Pokud máte možnost umístit bramboříkkvětináči na východní nebo severní okno do místnosti, kde teplota nepřevyšuje 18 °C, máte vyhráno. Tam se mu bude dobře dařit, poupátka budou postupně rašit a rozkvétat až do konce března. Stačí ho pravidelně zalévat do misky (na listy a hlízu to nemá rád), udržovat zeminu vlhkou, ale ne mokrou. Jednou za dva týdny mu můžete přidat trochu hnojiva na květ. Jestli si z této květiny ovšem chcete udělat ozdobu svátečního stolu v obývacím pokoji nebo jídelně, smiřte se s tím, že vám vydrží jen asi dva týdny, pak prostě zajde.

Jak zařídit, aby brambořík kvetl i příští rok

Doma ho ponechte až do konce mrazivých dnů. Do té doby si zpravidla podrží listy, pak začnou i ty postupně uvadat. V květnu je ideální přenést květináč ven, umístit ho na stinné místo a zálivku snížit na minimum. Listy zavadnou a opadají, koncem léta se ale začnou objevovat nové. To je čas, kdy hlíza potřebuje čerstvou výživu. Přesaďte ji tedy do směsi listovky, humusu, rašeliny a písku (3:1:1:1). Květináč nemusí být velký, rostlina má raději přesně vymezený prostor, vrchní část hlízy ponechte na zeminou. Po zhruba dvou týdnech začněte s pravidelnou zálivkou a koncem října, před prvními mrazy, květinu přeneste opět domů, na její místo na chladném okně. Má ráda také vlhčí vzduch, můžete tedy květináč postavit do stále vlhkého keramzitu. Zalévejte, přihnojujte a těšte se na první poupátka. Okenní parapet v ložnici, ozdobený řadou za několik let nastřádaných bramboříků různých barev, je v zimě osvěžující dekorací.

Bramboříky na zahradě

Možná jste si ani nevšimli, že bramboříky patří k rostlinám, které se u nás volně vyskytují zejména v listnatých porostech teplejších oblastí. Nejde ale o brambořík perský, ale o brambořík evropský (Cyclamen europaeum). Je to rostlina chráněná, z přírody si tedy její hlízy do zahrady nenoste, ostatně není problém je koupit v zahradnictvích. Hlízy se vysazují v srpnu, ale můžete si i vypěstovat bramboříky ze semínek, druhý rok již pokvetou. Brambořík evropský kvete v srpnu a v září, původní barva je purpurově růžová s tmavším středem květů. Existuje ale i řada vyšlechtěných kultivarů s jinou barvou květů. Specifikem tohoto druhu je intenzivní jemně nasládlá vůně, známá i z květinových parfémů. Další druhy vhodné pro naše zahrady u nás sice nejsou domácí, odolávají ale mrazům a dobré listovce smíchané s rašelinou se samovolně rozrůstají do krásně kvetoucího podrostu zejména listnatých stromů. Jarní brambořík Cyclamen coum nasazuje krásné ledvinovité listy už na podzim, zdobí jimi zahradu v zimě a ještě před sněženkami koncem února vykvétá lososově růžovými květy s tmavším středem. Letní druh Cyclamen cilicium kvete světle růžovými až fialovými květy v černu a červenci. Brambořík neapolský neboli břečťanolistý (Cyclamen neapolitnum vs. hederifolium) pochází ze Středomoří, na rozdíl od výše zmíněných druhů, kterým svědčí polostín až stín, má rád mírně osluněná místa, kde vykvétá v září a vydrží kvést až do mrazů bílými nebo bledě růžovými květy, které předcházejí rašení listů. Po odkvětu je rostlina po celou zimu zdobena srdcovitými listy s tmavým okrajem a stříbřitě ojíněným středem. Jak vidíte, bramboříky nás krásou svých motýlích květů mohou těšit po celý rok.

TIP

Mísa pestrých květů

Bramboříky nepotřebují příliš hluboký květináč, hlíza je uložena na povrchu zeminy a kořeny neprorůstají do hloubky. Krásnou adventní dekoraci tedy můžete vysadit do širší květináčové mísy, kde zkombinujete bílé, růžové, rudé i nafialovělé bramboříky.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 09.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat brambořík

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o pěstování bramboříku, jak o něj správně pečovat, v jaké teplotě se mu nejvíc daří, jak často ho zalévat, jak ho vyživovat.

Jaké květiny sázet na podzim

Poradna Ludmily Duškové, jaké květiny sázet na podzim (např. řebčík, brambořík apod.). Ukážeme, jak je sázet, na jaké stanoviště a jaké hnojení použít.

Žloutnutí bramboříků

Žloutnutí bramboříků

Vánoční květiny

Vánoční květiny

Azalky a Bramboříky

Jak vybírat a pečovat o azalky a bramboříky.

Pěstování podzimních bramboříků

Pěstování podzimních bramboříků

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.