Brambořík, okrasa zimních oken i letní zahrady

Květy nejrůznějších barev podobné motýlům usazeným na dlouhých stoncích, panašované srdcovité listy, postupné vykvétání od listopadu do března – to vše dělá z bramboříku perského jednu z nejoblíbenějších hrnkových květin. Jiné odrůdy ale mohou zdobit také zahrady, některé velmi brzy z jara, jiné naopak v pozdním létě až do mrazů.
bramborik-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Uchovat brambořík perský (Cyclamen persicum) tak, aby nám kvetl doma celou zimu a příští rok znovu, není úplně jednoduché. Křehká krása si žádá dobré podmínky i pravidelnou péči. Pokud máte možnost umístit bramboříkkvětináči na východní nebo severní okno do místnosti, kde teplota nepřevyšuje 18 °C, máte vyhráno. Tam se mu bude dobře dařit, poupátka budou postupně rašit a rozkvétat až do konce března. Stačí ho pravidelně zalévat do misky (na listy a hlízu to nemá rád), udržovat zeminu vlhkou, ale ne mokrou. Jednou za dva týdny mu můžete přidat trochu hnojiva na květ. Jestli si z této květiny ovšem chcete udělat ozdobu svátečního stolu v obývacím pokoji nebo jídelně, smiřte se s tím, že vám vydrží jen asi dva týdny, pak prostě zajde.

Jak zařídit, aby brambořík kvetl i příští rok

Doma ho ponechte až do konce mrazivých dnů. Do té doby si zpravidla podrží listy, pak začnou i ty postupně uvadat. V květnu je ideální přenést květináč ven, umístit ho na stinné místo a zálivku snížit na minimum. Listy zavadnou a opadají, koncem léta se ale začnou objevovat nové. To je čas, kdy hlíza potřebuje čerstvou výživu. Přesaďte ji tedy do směsi listovky, humusu, rašeliny a písku (3:1:1:1). Květináč nemusí být velký, rostlina má raději přesně vymezený prostor, vrchní část hlízy ponechte na zeminou. Po zhruba dvou týdnech začněte s pravidelnou zálivkou a koncem října, před prvními mrazy, květinu přeneste opět domů, na její místo na chladném okně. Má ráda také vlhčí vzduch, můžete tedy květináč postavit do stále vlhkého keramzitu. Zalévejte, přihnojujte a těšte se na první poupátka. Okenní parapet v ložnici, ozdobený řadou za několik let nastřádaných bramboříků různých barev, je v zimě osvěžující dekorací.

Bramboříky na zahradě

Možná jste si ani nevšimli, že bramboříky patří k rostlinám, které se u nás volně vyskytují zejména v listnatých porostech teplejších oblastí. Nejde ale o brambořík perský, ale o brambořík evropský (Cyclamen europaeum). Je to rostlina chráněná, z přírody si tedy její hlízy do zahrady nenoste, ostatně není problém je koupit v zahradnictvích. Hlízy se vysazují v srpnu, ale můžete si i vypěstovat bramboříky ze semínek, druhý rok již pokvetou. Brambořík evropský kvete v srpnu a v září, původní barva je purpurově růžová s tmavším středem květů. Existuje ale i řada vyšlechtěných kultivarů s jinou barvou květů. Specifikem tohoto druhu je intenzivní jemně nasládlá vůně, známá i z květinových parfémů. Další druhy vhodné pro naše zahrady u nás sice nejsou domácí, odolávají ale mrazům a dobré listovce smíchané s rašelinou se samovolně rozrůstají do krásně kvetoucího podrostu zejména listnatých stromů. Jarní brambořík Cyclamen coum nasazuje krásné ledvinovité listy už na podzim, zdobí jimi zahradu v zimě a ještě před sněženkami koncem února vykvétá lososově růžovými květy s tmavším středem. Letní druh Cyclamen cilicium kvete světle růžovými až fialovými květy v černu a červenci. Brambořík neapolský neboli břečťanolistý (Cyclamen neapolitnum vs. hederifolium) pochází ze Středomoří, na rozdíl od výše zmíněných druhů, kterým svědčí polostín až stín, má rád mírně osluněná místa, kde vykvétá v září a vydrží kvést až do mrazů bílými nebo bledě růžovými květy, které předcházejí rašení listů. Po odkvětu je rostlina po celou zimu zdobena srdcovitými listy s tmavým okrajem a stříbřitě ojíněným středem. Jak vidíte, bramboříky nás krásou svých motýlích květů mohou těšit po celý rok.

TIP

Mísa pestrých květů

Bramboříky nepotřebují příliš hluboký květináč, hlíza je uložena na povrchu zeminy a kořeny neprorůstají do hloubky. Krásnou adventní dekoraci tedy můžete vysadit do širší květináčové mísy, kde zkombinujete bílé, růžové, rudé i nafialovělé bramboříky.

Text: Gabriela Koulová

23.11.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist