Břečťan popínavý

Břečťan (Hedera) je stálezelený popínavý keřík, který je jediným zástupcem čeledi aralkovitých (což jsou převážně tropické a subtropické dřeviny a byliny) u nás. Díky svým léčivým účinkům byl využíván v bylinkářství již v dávných dobách. Kromě tří až pěticípých listů můžeme u břečťanu pozorovat i drobné květenství z něhož se po odkvětu pomalu tvoří namodralé bobulovité plody. Pravidelné květy se sdružují do koncových soukvětí. Kvete velmi zřídka, většinou ve stáří 10 až12 let.

Botanický název Hedera helix
Kategorie Pokojové rostliny
Čeleď Aralkovité
Pěstování Břečťan špatně snáší přímé sluneční paprsky. Zalévá se přiměřeně. Od března do srpna se přihnojuje komplexním hnojivem pro dekorativní listnaté pokojové rostliny. Dobře se rozmnožuje vrchními řízky během celého roku. Mladé rostliny se přesazují každý rok, později jednou za 2 až 3 roky.
Zajímavosti Tato zázračná popínavá rostlina se honosí titulem největší likvidátor benzenu v ovzduší - během 24 hodin je schopna ze vzduchu pohltit až 90% škodlivin. Čerstvé listy a plody břečťanu jsou toxické. Způsobují podráždění trávicí soustavy a v některých případech mohou způsobit i smrt. Extrakt z břečťanu se používá při terapii zánětlivých onemocnění dýchacích cest jako podpůrná léčba při astmatu a chronických bronchitidách.
Zdroj http://www.magazinzahrada.cz/stromy-a-kere/brectan-bylina-z-fasad-nasich-domu.html
4.4.2012 4:00
Více o tématu: Aralkovité

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist