Březen – ideální čas na výsev petúnií

Petúnie jsou stálice letních oken. Pokud jste si zvykli kupovat je, zkuste letos změnu a vypěstujte je ze semínka. Je to úžasně snadné a uvidíte, že ty vlastnoručně vypěstované jsou vždycky krásnější. :-)
petunie_shutterstock_1281264463-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

petúnie, Petunia

Možná proto, že semena petúnií jsou opravdu velmi drobná, mnohé z nás to od pěstování petúnií odrazuje. V jednom gramu je obsaženo 10 tisíc semínek petúnií. Ale na druhou stranu se stává poměrně často, že semena z neotrhaných květů petúnií vypadnou do truhlíku a začnou v půdě na jaře příštího roku samy klíčit. Jestliže semenáčky v domnění, že se jedná o plevel, nevytrhneme, bez velkého úsilí vyrostou a v létě krásně rozkvetou. Proč se tedy nepustit do pěstování petúnií sami?

Osivo petúnií je možné vysít již v únoru nebo dokonce v lednu. Vzhledem k nižší intenzitě světla nejsou lednové výsevy právě nejvhodnější. Krátký den a nízká teplota podporují u petúnií jak kompaktní růst, tak větvení, ovšem oddalují kvetení. Z toho důvodu jsou sazenice vyseté v předjaří bohatě větvené a mají kompaktnější růst. Jakmile se začne prodlužovat den a zvyšovat teplota, začnou se petúnie prodlužovat a rychleji kvetou.

Jak na výsev

Pořídíte-li si k výsevu semeno hybridních odrůd, je dodáno ve formě pelet. To znamená, že každé semínko je obaleno speciální inertní hmotou na bázi kaolinu. Pelety se vysévají na povrch substrátu a nezasypávají se už další zeminou. Pelety nesmí v době klíčení semen přischnout.

shutterstock-1031367112.jpg

Zdroj: archiv redakce

Jakmile máme přichystané pěstební nádoby naplněné zeminou, přistoupíme k výsevu pelet na povrch substrátu. První zálivka musí být natolik vydatná, aby se obal z inertní hmoty narušil a praskl. Proto se doporučuje pelety zalít hned několikrát. Po celou dobu klíčení je třeba udržovat substrát rovnoměrně vlhký, ale ne přemokřený.

Doporučuje se, přikrýt nádobu s výsevem skleněnou tabulkou, případně fólií. Pro klíčení je optimální 100% vlhkost, kterou tímto způsobem snadno zajistíte. Poté, co se objeví první lístky, odstraňte sklo z nádob s výsevem.

V průběhu klíčení se snažíme udržovat nejen vysokou vzdušnou vlhkost, ale i poměrně vysokou teplotu, a to mezi 20 až 22 °C.

Když rostlinky vzejdou

Po dvou týdnech snižte teplotu okolí na 16–18 °C a zároveň semenáčkům zajistěte dostatek denního světla. Tak zabráníte vytahování rostlin za světlem. Budou-li růst sazenice pomaleji, budou celkově kompaktnější a hezky košaté. Jakmile jsou rostlinky natolik silné, že je možné je uchopit, přepikýrujte je do kvalitního zahradnického substrátu v sadbovačích nebo květináčích.

Substrát v květináči by měl být neustále přiměřeně vlhký, nikdy však přemokřený. Přemokření se vyhýbejte, aby rostlinám nezačaly žloutnout spodní listy anebo hnědnout kořenové špičky. Obojí je signálem vzniku kořenových chorob. V průběhu vegetace se doporučuje odstraňovat odkvetlé květy, a to včetně semeníku, aby se podpořilo bohaté kvetení. Rostliny je dobré pravidelně přihnojovat. Díky pravidelné zálivce dosáhnete u petúnií vzhledu výstavních rostlin.

shutterstock-671584849.jpg

Zdroj: archiv redakce

Foto: Shutterstock.com

22.3.2021 4:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist