Budete stavět dům na staré vzrostlé zahradě?

Zahrada by vždycky měla souznít se stylem a typem domu, dotvářet i podtrhovat jeho architekturu a dávat celkovému vyznění domu vyniknout. Bylo by chybou vybírat dům a dívat se na stavební pozemek jen jako na technologickou základnu a ignorovat stromy, keře, přirozeně zatravnělé plochy atd. A pokud podobné věci dělá váš architekt, pak je to architekt špatný. Budete-li stavět dům na staré vzrostlé zahradě, máte o několik povinností navíc a přitom si vlastně můžete gratulovat. Jak je to možné?
intenzivne-udrzovany-travnik-dokaze-podtrhnout-krasu-zahrady-jeho-krasa-je-ale-vykoupena-narocnou-peci-1100x618.jpg Zdroj: Lucie Peukertová

Z hlediska konečného výsledku, efektu a také využívání zahrady je zásadní chybou listovat katalogy s domy nebo v začít vymýšlet dům s architektem – a zahradu přitom nechat úplně stranou, takříkajíc na potom.  Podívejte se, jaký efekt mohou mít samotné stromy a třeba tak „obyčejné“, jako javory.

Stavět dům na vzrostlé zahradě je radost i odpovědnost zároveň

Koncepce zahrady by měla být vytvořena v souladu s koncepcí domu, respektive, jedno by nemělo vznikat bez druhého. Pamatujte, že např. orientace oken směrem ke vzrostlým stromům může nabídnout klidový výhled, jenž oceníte např. zejména z ložnice. Stromy také mohou přirozeně stínit a v letních horkých měsících tak zabraňovat přehřívání interiéru.

TIP: vzrostlé stromy je možné doplnit menšími a mladšími stromy. Podívejte se jak vybírat listnatý strom.

Úkolem architekta je průzkum zeleně

A ještě něco, pokud se vám podařilo koupit pozemek, který není holou loukou, ale pyšní se vzrostlou zelení, zahradní architekt má v této fázi za úkol také tuto původní zeleň na pozemku zdokumentovat. Zjistit zdravotní stav starých původních stromů, keřů a rozhodnout, zda zůstanou. To určí po dendrologickém průzkumu: rozhodne, co se pokácí z důvodu stáří, proschnutí, napadení, nemocí anebo proto, že brání stavbě. A naopak, která zeleň tady zůstane a bude součástí budoucí zahrady; bude zakomponována v projektu zahrady do jednoho celku s domem, do kontextu se celým okolím domu, do vztahu dům – zahrada. Jinými slovy: stavět dům na vzrostlé zahradě má i své administrativní pozadí.

Ochrana zeleně

A dále  přijdou na řadu konkrétní zabezpečovací práce: ta zeleň, která zůstane a bude tady během stavby domu, se před stavebními pracemi musí důkladně zabezpečit, stromy a keře fixovat, květiny přikrýt. Inspirovat se můžete např. na anglické zahradě.

Alena Jansová

30.4.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist