Budujeme zahradní jezírko s využitím izolační fólie

Budování, osazování a údržbě zahradních jezírek jsme se již v našich článcích zabývali mnohokrát, dnes se ale zaměříme na tvorbu zahradních jezírek, na jejichž zbudování se využívají speciální jezírkové fólie. Příprava takového jezírka se přece jen v několika bodech odlišuje od přípravy dalších druhů jezírek.
shutterstock_35149831-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Prvním bodem je výběr a příprava izolační fólie. Všichni dobře víme, že základ každé dobře fungující stavby je izolace. Stejně tak jako při stavbě domu, i při budování zahradního jezírka mějte na paměti, že ušetřených pár set korun při koupi levné a pro jezírko nevhodné fólie vám rozhodně nezaručuje správné fungování po dobu mnoha let. Více než často se stává, že nekvalitní fólie během mrazů v zimě povolí a vy tuhle skutečnost zjistíte obvykle až pozdě. Vrchní vrstva ledu zůstane nenarušena, potíže těžko odhalíte. S největší pravděpodobností dojde k úhynu ryb.  Zaměřte se na výběr UV stabilních fólií, což v praxi znamená, že taková fólie ani při dlouhodobém působení slunečního svitu nekřehne. Další nezbytnou vlastností jezírkových fólií je i chemická odolnost vůči běžně se vyskytujícím vodám. Některé moderní fólie vynikají svařitelností při nižších teplotách a vysokou pevností.

Je dobré rovněž vědět, že pH vody ovlivňuje chování rostlin v jezírku. A s tím souvisí i flóra jezírka. Ta je jednoznačně závislá na pH vody, kdy ideální hodnoty se pohybují mezi 5,9 až 6,5. Správný výběr rostlin tedy ovlivní nejen vzhled jezírka, ale i průhlednost vody. Rostliny podle pH vody pracují tak, že buďto odčerpávají z vody živiny anebo se před nimi uzavírají. Je-li jezírko dobře založené a fungující, roste rostlina v průběhu celé sezóny, a to bez dalšího doplňování hnojiva a dokonce i bez balu či košíku, zkrátka, i když je pouze zatížená kamenem.

Dalším nezbytným předpokladem pro úspěšnou stavbu zahradního jezírka je podkladní vrstva. Je nutné, aby podklad byl únosný, bez ostrých hran a výstupků. Jezírko musí být vykopané do hladka a bez nerovností. Pokud by se nerovnosti objevily, je možné je srovnat pomocí pískového lože, nebo zavlhlým betonem a násypem. Jezírkové fólie by měly být podložené vhodnou separační textilií vyrobenou ze směsi polyesterových a polypropylenových vláken například Fatratex H.

Tloušťka jezírkové fólie musí být minimálně 1mm, aby byla dostatečně odolná proti propíchnutí. Nezapomeňte fólii dostatečně ukotvit do terénu. Nesmí se pohybovat. Ideální je zatížit ji kameny a případně i vrstvou betonu a do této vrstvy usadit kameny. Pod beton uložte geotextilii, aby nedošlo k porušení jezírkové fólie, a to zvláště v zimních dnech, kdy na vodu i fólii působí mráz.

Aby se na stěnách jezírka nedržely nečistoty, vytvářejte stěny jezírka spíše strmější. Pokud jste se rozhodli pro pěstování rostlin, zejména leknínů v jezírku, ukládejte je do nádob a pěstujte je v hloubce do 1 metru. Jestliže stavíte jezírko okrasné anebo koupací, vždy se jedná o živoucí organismus, kde vše bude dobře fungovat jen za předpokladu, že bude v souladu návrh jezírka, jeho poloha, hloubka, osazení rostlinami, také filtrace a jeho celkové provedení včetně pravidelné údržby. Pokud si tedy netroufáte na své nové fóliové jezírko sami, můžete se obrátit na specializované firmy, které se na jejich budování zaměřují.

Text: Zuzana Bohdalová

9.4.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist