Bylinky, které ulevují od stresu

Léčivé rostliny jsou skvělým pomocníkem při různém typu zdravotních obtíží. Dobře si poradí s léčbou lehčích forem nachlazení, pomohou při problémech spojených s klouby, při nevolnosti během těhotenství, ale stejně tak je můžete v různých podobách užívat i v období, které je pro vás náročné i po psychické stránce.
levandule-lekarska-1100x618.jpgCelá galerie 10 Zdroj: Lucie Peukertová

Bylinky jsou sice skvělým pomocníkem, který dokáže ulevit a třeba i v případě lahodného bylinkového čaje uvolnit, při těžkých formách deprese ovšem nepočítejte s výrazným účinkem. Bylinkami léčbu rozhodně nenahrazujte, ale vyhledejte pomoc u lékaře.

Kdy naopak bylinky užívat? Zvláště tehdy, když jejich užívání není v rozporu s vaším zdravotním stavem či potřebujete pomoct pouze s lehčí psychickou únavou nebo mírným stresovým napětím. Bylinky lze užívat ve formě bylinkového čaje či potravinových doplňků. Některé vám třeba pomohou i se snadnějším usnutím, protože se spánkem máme většinou problém právě při psychickém vypětí.

Meduňka lékařská (Melissa officinalis)

Meduňka je jednou z nejběžněji používaných bylinek a určitě by v sušené podobě neměla chybět v žádné domácí lékárně. Všeobecně podporuje dobrý spánek a uklidňuje nervy. S těžkými depresemi ale ani ona nepomůže. Obsahuje uklidňující látky jako je citronellal, citral nebo karyofylén, dále pak ceněné třísloviny a flavonoidy. Nejčastěji se podává ve formě nálevu, je možné ji přidat i k jiným bylinkám s podobným účinkem. Nedá se jí téměř předávkovat, dokonce je vhodná i pro děti.

Kozlík lékařský (Valleriana officinalis)

Tato dekorativní léčivá rostlina vykvétá během června silně aromatickými květy. Nás ale bude zajímat její léčivý kořen, který sbíráme na jaře nebo na podzim, kdy obsahuje největší poměr léčivých látek. Nejčastěji se přidává v sušené formě do bylinkových směsí, jistě ale znáte také kozlíkové kapky, což je alkoholová tinktura, která se užívá po kapkách a již generace před námi si tinkturu dopřávaly pro uklidnění nervů a na podporu spánku.

Chmel otáčivý (Humulus lupulus)

Chmelové šištice sice nepatří mezi nejznámější, přesto stojí za pozornost kvůli obsahu humulonu a lupulonu, což jsou hořčiny s uklidňujícími účinky. Chmel lze přidávat do bylinných nálevů, ale je to také oblíbená přísada do polštářků na dobré spaní.

Mučenka (Passiflora incarnata)

Mučenku si většinou všichni vybaví kvůli jejím krásným květům, je to ale zároveň rostlina léčivá, která obsahuje flavonoidy, maltol a kumarinové deriváty. Pomáhá při obtížích se spánkem, osvědčila se ale také při nervovém neklidu a s tím souvisejícími střevními obtížemi. Lze ji užívat ve formě tobolek, které obsahují nadrcený prášek z nadzemních částí rostliny. Její užití by určitě měly konzultovat těhotné či kojící ženy a menší děti.

Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum)

Mateřídouška spolehlivě uklidňuje nervy a pomáhá navodit kvalitní spánek. Je vhodná i pro malé děti a v běžném množství není nebezpečná.

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Středomořská bylinka s výraznou vůní navozuje příjemnou náladu a dokonce snižuje bolesti hlavy, které jsou častým průvodním znakem psychické únavy. Pokud jste ale citliví a výrazná vůně vám nesedí, raději se levanduli vyhněte, může bolesti totiž zhoršit. Jinak je ale zcela bezpečná a přidává se k jiným bylinám do nálevu nebo do polštářků na dobré spaní.

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Tato bylinka roste na suchých loukách a kolem cest a je již dlouho známá coby přírodní antidepresivum. Je ovšem nutné podotknout, že se nesmí užívat spolu s pravými antidepresivy, protože by mohla psychické obtíže zhoršit. Stejně tak s jejím užitím buďte opatrní při užívání jakýchkoli jiných léků, třezalka totiž jejich účinnost může výrazně narušit.

Čaj na dobrý spánek

Na přípravu konvice o objemu 0,5 l budete potřebovat jednu polévkovou lžíci sušených bylin:

  • 3 polévkové lžíce listů meduňky lékařské
  • 1 polévková lžíce natě třezalky tečkované
  • 1 polévková lžíce kozlíkového kořene
  • 1 polévková lžíce květů levandule lékařské

Nálev na uklidnění nervů před spaním

Na přípravu konvice o objemu 0,5 l budete potřebovat jednu polévkovou lžíci sušených bylin:

  • 1 polévková lžíce květů heřmánku pravého
  • 1 polévková lžíce šištic chmele otáčivého
  • 2 polévkové lžíce květů lípy malolisté
  • 1 polévková lžíce nakrájeného kořene kozlíku lékařského

 

9.7.2019 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist