Bylinky pro celou rodinu

V současné době zažívají bylinky neskutečný zájem široké veřejnosti, protože se stále častěji obracíme ke zdravému životnímu stylu, do kterého bylinky určitě patří. Na nenadálý zájem zareagovali i samotní pěstitelé, kteří nabízejí stále širší sortiment těchto užitečných rostlin, ať našich domácích či introdukovaných. Na své zahradě si tak můžete hravě vypěstovat bylinky pro celou rodinu, ať do kuchyně, pro dobrý spánek nebo třeba na léčbu nachlazení a viróz.

Léčivé rostliny nás dokáží dostat ze špatné nálady, vyléčí nachlazení nebo virózu, ale stejně tak i dochutí skvěle jídlo. V říši bylinek najdeme rostliny vhodné pro různé věkové kategorie od malých dětí až po seniory. Jsou samozřejmě i takové byliny, které jsou vhodné jak pro malé tak i velké a jejich pěstování není ani nijak složité.

Zvláště důležitý je způsob jejich pěstování. Pokud například pěstujete rostliny v BIO kvalitě, to znamená, že při péči nepoužíváte žádná chemická hnojiva ani syntetické postřiky, odrazí se to i v kvalitě bylin, které nejsou zatíženy rezidui škodlivých látek.

V současném sortimentu se objevují různé ajurvédské či asijské bylinky, takže se rozhodně nemusíte omezovat na léčivky ze Středomoří nebo z našich lokalit. Vzhledem ke zdravému životnímu stylu, který podporuje mnoho z nás, jsou v nabídce i takové bylinky, které nahradí cukr. Řeč je o lípii sladké (Lipia dulcis) a stévii sladké (Stevia rebaudiana), které vám mohou osladit život místo cukru.

Pro dobrý spánek i na uklidnění

Pokud máte občas problém se spaním, nechce se vám usnout nebo se naopak často budíte, je pro vás i vaše malé děti vhodný nálev z bylin. Nemusí být rozhodně silný, stačí zalít jen malé množství sušené či čerstvé bylinky. K tomuto účelu se pro dospělé zvláště hodí květy bezu černého (Sambucus nigra), květ divizny velkokvěté (Verbascum densiflorum), která u nás roste jako dvouletka, dále pak květ heřmánku pravého (Chamomilla recutita), květ levandule úzkolisté (Lavandula angustifolia), olistěná nať s květy majoránky zahradní (Origanum majorana) a kvetoucí nať mateřídoušky úzkolisté (Thymus serpyllum). Pro malé děti se perfektně hodí slabý nálev z listu meduňky lékařské (Melissa officinalis).

Pokud máte starosti v práci, určitě si udělejte kúru z nálevů z heřmánku, levandule, majoránky, meduňky, ale stejně tak dobře fungují i jiné bylinky. Některé navíc lze kombinovat v jedné bylinné směsi.

Na uklidnění nervů se od dávných dob používá například bazalka pravá (Ocimum basilicum), máta peprná (Mentha piperita), která navíc upravuje i trávení, dále pak květ měsíčku lékařského (Calednula officinalis), plod růže šípkové (Rosa canina) bohatý na vitamín C nebo květ třezalky tečkované (Hypericum perforatum). U této bylinky ovšem pozor! Pokud užíváte léky, je třeba její užití konzultovat s lékařem, může totiž ovlivnit působnost léků a po vypití nálevu z jejích květů by se nemělo chodit na slunce, protože reaguje se slunečním zářením a není vyloučen vznik nepříjemné vyrážky.

Do kuchyně i na zahradní párty

Snad každý zahrádkář si chce na své zahradě vypěstovat bylinky použitelné při přípravě různých pokrmů. Perfektně vám k tomuto účelu poslouží kořeninové bylinky s výraznou kořenitou vůní a chutí zvláště ze středomořské oblasti. Použít je můžete i při grilování či přípravě jednoduché svačiny během dne. V každém případě je dobré mít tyto bylinky pěkně po ruce například v bylinkovišti u zahradní terasy nebo poblíž kuchyně. Nějaké si také vysaďte do květináčů nebo do truhlíků na okenní parapet.

Pro přípravu pokrmů a zvláště pak rychlých svačin se kromě osvědčená pažitky pobřežní (Allium schoenoprasum) hodí na jaře sklízený česnek medvědí (Allium ursinum). Do polévek nasekejte najemno listy libečku lékařského (Levisticum officinale) či petrželku kudrnku (Petroselium crispum).

Na přípravu masitých pokrmů by určitě na vaší zahradě neměla chybět saturejka horská (Satureja montana), dobromysl obecná (Origanum vulgare), yzop lékařský (Hyssopus officinalis), tymián známý také jako mateřídouška obecná (Thymus vulgaris) nebo její příbuzná, mateřídouška úzkolistá (T. serpyllum).

Proti nachlazení a různým neduhům

Některé byliny jsou opravdu širokospektrální, takže je můžete použít jak při nespavosti, tak i při léčbě nachlazení. Takový případ se týká například květů bezu černého, heřmánku pravého nebo mateřídoušky úzkolisté.

Na léčbu nachlazení a zimních viróz můžete vyzkoušet také listy dobromysli obecné, kopřivu dvoudomou (Urtica dioica), všestrannou mátu peprnou (Mentha piperita), plod růže šípkové nebo třapatkovku nachovou (Echinacea purpurea).

Několik užitečných receptů na výrobu bylinných nálevů

Mateřídouškový nálev proti nachlazení

  • 2 díly mateřídoušky
  • 1 díl měsíčku, dobromysli a lípy

Čaj na dobrou noc

  • 1 díl květu bezu černého, meduňky a levandule

Podzimní chřipkový čaj  

  • 1 díl květu bezu, lípy, divizny a růže šípkové

Uklidňující čaj s levandulí a mateřídouškou

  • 1 díl mateřídoušky, levandule a meduňky
  • ½ dílu heřmánku

Text a foto: Lucie Peukertová

14.6.2017 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist