Zahrada > Rostliny > Bylinky > Bylinky z vašeho květináče
Bylinky z vašeho květináče
Ty, co budete mít doma v květináči, samozřejmě nikdy nevyrostou do takových rozměrů jako ty, co vysadíte venku a dopřejete jim tak jejich přirozené prostředí. Ve chvíli, kdy ale nemáte na výběr, protože zahrádka u vašeho bytu jednoduše schází a na balkoně si záhonek nevytvoříte, nakupte květináčky, semínka a substrát a pusťte se do sázení úplně stejně jako šťastlivci se zahradou.
Pozor na omamnou vůni
Dejte ale pozor na to, které bylinky si doma vysadíte. Některým by se sice možná dařilo, jejich omamná vůně by vám ale mohla po několika dnech začít vadit. Stejně tak šlahouny stoupající ke stropu byste nemuseli zrovna ocenit. To je třeba případ máty nebo meduňky, které dorůstají i několika metrů.
Naopak bazalka nebo pažitka vám příjemně provoní domácnost, a pokud je příliš neotrháte, dlouho vydrží. Je skutečně třeba dávat si pozor na to, abyste rostlinky v květináčku příliš neočesali. V takových případech vám pak brzo zvadnou, sejdou a můžete je vyhodit.
Nepodceňte substrát
Zeptejte se v květinářstvích na nejlepší substrát, nesaďte bylinky do toho, který vykopnete u souseda na zahradě. Nejlepší je kombinace kompostu, rašeliny a písku se substrátem na trávníky. Nebojte se bylinky častěji přesazovat podle toho, jak rychle jim začíná být květináček malý.
Důležité je i světlo. Tady je třeba přizpůsobit se tomu, jak se bylinkám daří v zahradách. Na slunce proto postavte bazalku, saturejku, levanduli nebo tymián, do stínu naopak schovejte kerblík nebo šťovík. Nejlepší je východní okno. Máte-li v bytě spíše vlhčí vzduch, nebojte se bylinky vystavit sluníčku víc. Sušší vzduch naopak znamená, že by se mohly spálit. Zalévejte vlažnou vodou, nejlépe s teplotou kolem 20 stupňů.
Nejen léčivé, ale někdy přímo magické účinky
Bylinky mají odpradávna magické účinky, na některé z nich možná bezmězně věřily ještě naše babičky. Co vám tedy která bylinka přinese dobrého nebo naopak špatného? Chcete-li se vyvarovat úzkosti a starchu, vyhněte se kozlíku lékařskému. Pozor na depresi, za kterou může být zodpovědný zimolez, pelyněk nebo šafrán.
Naopak krásu vám přinese rozmarýn a ženšen, úspěchy v podnikání bazalka nebo hloh. Za kuráž a odvahu je zodpovědná skořice, tymián nebo řebříček. Přátelství vám přinese vanilka, štěstí anýz a rdesno a peníze heřmánek.
Martina Gajdošová