Zahrada > Přírodní kosmetika > výroba mýdla > Bylinné mýdlo s bylinkami z vaší zahrady
Bylinné mýdlo s bylinkami z vaší zahrady
Výroba domácí kosmetiky a mýdel se v posledních letech stala opravdovým hitem. Podomácku si tak snadno vyrobíte pleťové krémy, výživná tělová másla, lesk na rty, vlasový šampon bez škodlivých tenzidů nebo třeba tuhý deodorant. Výhodou těchto domácích výrobků je vaše povědomí o tom, co jste na jejich výrobu použili, jaký je původ surovin i v jaké jsou kvalitě. Sami si tak můžete receptury postupně upravovat a zdokonalovat.
Tak je tomu i u receptů a návodů určených na výrobu mýdla za studena. Tato metoda není ani příliš náročná, jen vyžaduje dostatek času a přesnost při vážení surovin i při dodržování postupu. Recepty na výrobu vašeho prvního mýdla objevíte na internetu nebo v odborných publikacích.
Každý mýdlař má ovšem své vlastní recepty, které si postupně přizpůsobuje. Suroviny potřebné na výrobu seženete ve specializovaných internetových obchodech, které zároveň nabízejí i základní recepty na výrobu mýdel. Pokud s mýdlařinou teprve začínáte a nevíte, čím začít, můžete si koupit základní sadu surovin, která kromě rostlinných olejů a tuků obsahuje také destilovanou vodu a hydroxid sodný.
Dále budete potřebovat konzervanty, které uchovají mýdlo déle v dobré kvalitě. Vhodný je například extrakt z grepových jader. O vůni se postarají esenciální oleje.
Pokud chcete mýdlu vtisknout určité vlastnosti, přidejte do něj vylepšující složky. Mezi ně mohou patřit například sušené byliny, výživné barevné jíly, které mýdlo navíc krásně obarví nebo třeba peelingové složky. K tomuto účelu použijte třeba kávu, mák nebo v každé domácnosti dostupný kokos. Fantazii se meze nekladou. Někteří mýdlaři do mýdel přidávají potravinářská barviva, ale zajímavých výsledků dosáhnete také pomocí jemně namletých bylin, kakaem nebo různými druhy koření, jmenovat můžeme například kurkumu.
Základní stavební kameny každého mýdla
Hlavní složkou mýdel jsou vždy tuky. Jejich kvalita přímo určuje kvalitu hotového mýdla. Již v této fázi se příprava mýdla podobá alchymii, pokud si sestavujete vlastní recepty, musíte předem vědět, jaké vlastnosti bude mýdlo mít. S tím vám pomohou mýdlové kalkulačky, které objevíte na internetu. V nich si sestavíte jednotlivé poměry různých tuků a olejů, kalkulačka vám vypočítá, jakou bude mít mýdlo pěnivost, jak bude výživné, jestli bude tvrdé a podobně.
Volba tuků závisí plně na každém výrobci. Někteří dávají přednost ryze rostlinným olejům, výsledná mýdla se pak označují jako veganská. V některých mýdlech bývá naopak použito například vepřové sádlo nebo lůj.
Nezapomeňte na bylinky
Pokud na své zahradě rádi pěstujete bylinky, můžete je přidávat i do svých mýdel. Mýdlovou hmotu krásně provoní, obarví a navíc mohou mít i obrušující efekt. Do mýdel se tak často přidává například levandule, máta, meduňka, šalvěj, ale můžete použít třeba také kopřivu. Velmi oblíbená jsou také přírodní mýdla s plátky růží.
Text a foto: Lucie Peukertová